Będąc w Rzymie w swoim planie zwiedzania nie możesz pominąć Watykanu. Ta papieska stolica to prawdziwa kopalnia historii, kultury i sztuki. Watykan to idealny cel podróżniczy nie tylko dla ludzi związanych z kościołem, ale także właśnie dla pasjonatów sztuki. Muzea Watykańskie bowiem są domem dla ogromnych zbiorów obrazów i rzeźb z czasów starożytnych i współczesnych.
Watykan udało mi się odwiedzić dwukrotnie. Za pierwszym razem przyznam, że nie do końca zaplanowałam swoją wizytę i nie udało mi się zwiedzić całego państwa. Za drugim razem już byłam zdecydowanie bardziej przygotowana i dokładnie zaplanowałam cały dzień. Watykan to malutkie państwo, ale jest tam całkiem sporo do zobaczenia, więc jeżeli masz ograniczony czas to lepiej dokładnie zaplanuj swój pobyt. Poniżej zresztą znajdziesz wskazówki i cenne informacje na temat Watykanu.
Kilka słów o Watykanie
Zanim przejdziemy do zwiedzania, najpierw garść informacji o Watykanie. Watykan to najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni i liczby ludności. Zamieszkane jest na stałe przez mniej niż tysiąc osób. Obywatele Watykanu to głownie księża, zakonnice i Gwardia Szwajcarska wraz z rodzinami. Watykan to siedziba najwyższych władz Kościoła katolickiego i to właśnie tam mieszka papież.
Co ciekawe, Watykan nie do zawsze był stolicą Kościoła katolickiego. Do 1377 roku był nią Lateran, o którym pisałam więcej we wpisie o atrakcjach w Rzymie. W tym właśnie roku Grzegorz XI dokonał przeniesienia stolicy papieskiej z Lateranu do Watykanu, ponieważ zastał Pałac Luterański kompletnie zniszczony w wyniku najazdu. Od XV wieku Watykan zaczął się rozbudowywać i rosnąć w siłę.
Dziś Watykan to monarchia elekcyjna i teokratyczna, w której władzę sprawuje papież. Funkcje legislacyjne sprawuje Papieska Komisja ds. Państwa Watykańskiego. Watykan otoczony jest od trzech stron murami.
Jak zwiedzać Watykan
Mimo, iż Watykan to enklawa na terytorium Włoch, to wcale nie potrzebować będziesz paszportu, aby przekroczyć granicę. Co więcej, nie jest wymagana żadna forma kontroli granicznej. Do stolicy papieskiej wejdziesz bez żadnych problemów.
Mimo, iż Watykan to najmniejsze państwo świata, to jest tam całkiem sporo do zobaczenia. Polecam zarezerwowanie sobie całego dnia na zwiedzanie. Jeżeli jesteś ograniczony czasowo, to i kilka godzin wystarczy, ale w takim wypadku dokonaj wszystkich rezerwacji wcześniej. W Watykanie bowiem są ogromne kolejki i możesz stracić kilka godzin, na przykład, na zakup biletów do Muzeów Watykańskich. Ponadto, kolejka do Bazyliki Świętego Piotra jest zawsze bardzo długa i średnio odwiedzający czekają 2-3 godziny, aby wejść do środka. Istnieje sposób na ominięcie kolejki, o którym piszę poniżej.
Co zobaczyć w Watykanie
Polecam zobaczenie w Watykanie tych 4 atrakcji:
- Muzea Watykańskie
- Ogrody Watykańskie
- Plac Świętego Piotra
- Bazylika Świętego Piotra
O każdej z nich dowiesz się więcej poniżej.
Muzea Watykańskie i Kaplica Sykstyńska
Za murami miasta znajduje się kompleks kilku muzeów zwanych Muzeami Watykańskimi. Muzea zawierają kolekcje dzieł sztuki, które zgromadzone zostały przez wieki przez papieży. W skład kompleksu wchodzą następujące muzea:
- Muzeum Pio-Clementino – kolekcja rzeźb antycznych. Będziesz mieć okazję do zobaczenia między innymi słynnych rzeźb takich jak Grupa Laokoona czy Tors Belwederski.
- Pinakoteka – z obrazami od czasów renesansu to XIX wieku. Zobaczysz tam kilka dzieł Leonarda da Vinci.
- Muzeum Misyjno-Etnologiczne – muzeum składa się z dwóch części: pierwsza to część etnologiczna, a druga poświęcona jest historii religii w krajach pozaeuropejskich.
- Gregoriańskie Muzeum Etruskie i Muzeum Egipskie – kolekcja eksponatów znalezionych na wykopaliskach w Egipcie i Etrurii.
- Muzeum Chiaramonti – z rzeźbami antycznymi pochodzącymi z okresu od I do III wieku.
Będąc w Muzeach Watykańskich będziesz mieć też okazję do zobaczenia Kaplicy Sykstyńskiej ze słynnym freskiem Michała Anioła „Sąd Ostateczny”. Wejście do Kaplicy Sykstyńskiej możliwe jest właśnie z Muzeów Watykańskich. Nazwa kaplicy pochodzi od papieża Sykstusa IV, który ufundował budowę kaplicy. W owej kaplicy od zawsze odbywały się najważniejsze wydarzenia kościelne takie jak konklawe podczas którego biskupi wybierają papieża. Właśnie wtedy do kaplicy wstawiany jest specjalny piec, który ma wyprowadzany ponad dach komin. Kolor dymu sygnalizuje, czy biskupi dokonali wyboru.
W kaplicy Michał Anioł namalował też „Sąd Ostateczny”. Fresk powstał w latach 1536–1541. Przedstawia on Chrystusa karzącego za grzechy. Obok niego znajduje się Matka Boska i święci.
Niestety w Kaplicy Sykstyńskiej robienie zdjęć jest surowo zabronione.
Ogrody Watykańskie
Zaraz obok muzeów znajdują się piękne Ogrody Watykańskie. Znajduje się tam dom letni, wiele gatunków rzadkich roślin, alejki, kapliczki i groty. Ogrody zwiedzać można jedynie z przewodnikiem watykańskim. Bilety na taką zorganizowaną wycieczkę można zakupić wraz z biletami do Muzeów Watykańskich na stronie biglietteriamusei.vatican.va.
Plac Świętego Piotra
Główne miejsce spotkań w Watykanie to bez wątpienia plac Świętego Piotra, na którym znajduje się właśnie Bazylika Świętego Piotra. Plac ten został zaprojektowany przez Berniniego między rokiem 1656 a 1667. Na placu odbywają się najważniejsze kościelne wydarzenia, które gromadzą tysiące wiernych. I tak na przykład plac pomieścił 300 tysięcy wiernych podczas pogrzebu Jana Pawła II i 800 tysięcy podczas kanonizacji Jana Pawła II.
Plac Świętego Piotra ma formę elipsy otoczonej dwoma rzędami kolumn i składa się z dwóch części. Pierwsza część to główny eliptyczny obszar, który zbliżony jest to rzymskiego amfiteatru. Druga część w kształcie trapezu znajduje się bezpośrednio przy fasadzie bazyliki.
Bazylika Świętego Piotra
Przyszedł zatem czas na główną atrakcję Watykanu, czyli Bazylikę Świętego Piotra. Owa bazylika powstawała w latach 1506–1626 i według wierzeń powstała w miejscu pochówku Świętego Piotra, czyli pierwszego papieża. Świątynia jest nekropolią papieży i tam też znajdziesz grób naszego papieża Polaka – Jana Pawła II. Jest to drugi największy kościół na świecie. Powierzchniowo wyprzedza Bazylikę Watykańską Bazylika Matki Bożej Królowej Pokoju w Jamusukro.
Wstęp do Bazyliki Świętego Piotra jest darmowy, ale niestety kolejki do wejścia są ogromne. Kolejka o każdej porze dnia ciągnie się przez cały plac Świętego Piotra i pewnie dojście do Bazyliki zajmie co najmniej 2-3 godziny. Pielgrzymi stoją nawet w deszczowej pogodzie. Oczywiście możesz stać w kolejce, ale jeżeli jesteś ograniczony czasowo to może stanowić to problem. Ja będąc pierwszy raz w Watykanie niestety nie miałam wystarczająco czasu, aby czekać. Będąc drugim razem postanowiłam znaleźć inne wyjście. Na placu stoi bardzo dużo przewodników z okolicznych biur turystycznych. Są to oficjalni przewodnicy watykańscy. U takiego przewodnika możesz wykupić pakiet zawierający wstęp do Muzeów Watykańskich oraz wejście do Bazyliki z pominięciem kolejki. Ja właśnie zdecydowałam się na takie wyjście. Cała wycieczka trawiła mniej więcej 2.5 godziny i przewodniczka oprowadziła nas po placu Świętego Piotra, Muzeach i na koniec wprowadziła do Bazyliki.
Czyli w ciągu 3 godzin udało mi się zwiedzić cały Watykan!
Taką wycieczkę możesz wykupić właśnie na miejscu w Watykanie lub nawet kilka dni wcześniej przez internet.
Anioł Pański w niedzielę
W każdą niedzielę o godzinie 12 w południe ma miejsce Anioł Pański. W tym czasie papież z okna błogosławi naród. Całość transmitowana jest w telewizji i radio. W każdą niedzielę zbierają się tłumy wiernych, aby na własne oczy zobaczyć papieża. Całość trwa mniej niż 15 minut. Polecam przyjść trochę wcześniej, żeby zając dobre miejsce. Chociaż ja dotarłam na Anioł Pański w ostatniej chwili a i tak udało mi się zająć dobre miejsce.