Wakehurst to ogrody botaniczne wraz z XVI-wieczną rezydencją położone w West Sussex na południe od Londynu. Miejscem opiekuje się organizacja Królewskich Ogrodów Botanicznych Kew, czyli ta sama, która opiekuje się londyńskimi ogrodami Kew Gardens. Pięknem ogrodów Wakehurst zachwyca się rocznie aż 2.5 miliona turystów.
Anglicy uwielbiają spędzać czas na wolnym powietrzu, w ogrodach, parkach, na plażach czy jeziorach. Nic więc dziwnego, że Wakehurst cieszy się tak dużą popularnością. Ponad 2 km² terenu ze ścieżkami spacerowymi, drzewami, rzadką roślinnością, stawami i potokami sprawia, że Wakehurst chce się odwiedzić i chce się tam wracać. W słoneczny i ciepły dzień można tam nawet urządzić sobie piknik na trawniku, a w chłodniejsze dni skorzystać z oferty restauracji. Jest to naprawdę fajna opcja na spędzenie całego dnia.
Z tej opcji skorzystałam i ja. Niestety dojazd z Londynu nie należy do najłatwiejszych i najszybszych, ale i tak było warto. Ogrody odwiedziłam pod koniec listopada, kiedy to panowała bardziej jesienno-zimowa aura. Niestety nie miałam okazji zobaczyć kwitnących kwiatów, ale za to przez kilka godzin mogłam spacerować podziwiając cudne żółto-czerwone jesienne kolory. Zaletą wizyty zimą są także świąteczne dekoracje. W Wakehurst rośnie bowiem największa choinka w całej Anglii. Mamutowiec olbrzymi rok w rok przyozdabiany jest lampkami świątecznymi podobnie jak inne choinki i alejki w ogrodzie.
Czym są ogrody botaniczne Wakehurst
Ogrody należą do organizacji National Trust, ale właściwą opiekę sprawuje nad nimi Royal Botanic Gardens, Kew. W skład obiektu wchodzi XVI-wieczna posiadłość, XX-wieczny ogród oraz Millenium Seed Bank z nasionami rzadkich roślin.
Cała historia obiektu zaczyna się właśnie od owej rezydencji. Została ona wybudowana w 1590 roku z inicjatywy Edwarda Culpepera. Początkowo miał być to mały dworek, ale w przeciągu lat konstrukcja urosła do rozmiarów sporej posiadłości mieszkalnej. Prace nad ogrodami trwały 33 lata i rozpoczęły się dopiero w 1933 roku z inicjatywy ówczesnego właściciela Geralda Lodera. Dopiero kolejny właściciel, Sir Henry Price, przepisał cały teren na państwo i tak właścicielem w 1963 roku stała się organizacja National Trust. 2 lata później opiekę przejęło towarzystwo Kew.
W ostatnich dekadach przystosowano teren do odwiedzin turystów. Wybudowano Centrum Turysty z kasami biletowymi, sklepem, toaletami i otworzono restaurację The Stables. Towarzystwo Kew wzniosło także bank nasion roślinnych o nazwie Millenium Seed Bank, którego zadaniem jest zachowanie najrzadszych i narażonych na wyginięcie roślin.
Dojazd i cena
Dokładny adres ogrodów to Ardingly, Haywards Heath, Sussex, RH17 6TN. Najbliższym większym miastem jest Crawley (niedaleko lotniska Gatwick). Do ogrodów dojechać można na kilka sposobów:
- własny samochód – z Londynu trasę pokonałam w mniej niż 1.5 godziny. Na miejscu znajduje się parking. Cena parkingowa za cały dzień wynosi £10. Jeżeli planujesz wynajem samochodu to polecam skorzystanie z oferty ZipCar.
- pociąg – najbliższą stacją jest Haywards Heath. Ze stacji należy przesiąść się do autobusu.
- autobus – linią 272 dojedziesz ze stacji oraz z Crawley.
Bilety najlepiej jest zakupić na stronie internetowej. Osoba dorosła zapłaci £14.50, osoby między 17 a 25 rokiem życia £7.25, a osoby do lat 16 wchodzą za darmo.
Jak spędzić czas w Wakehurst
W ogrodach można spędzić od kilku godzin do nawet całego dnia. Relaksu i pięknej przyrody nigdy za wiele 🙂
Pałac
Po przejściu przez Centrum Turysty, gdzie sprawdzane są bilety znajdziesz się już w ogrodach. Kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się rezydencja, o której już pisałam wcześniej. Wnętrza posiadłości można oczywiście zwiedzić.
Ogrody
W licznych alejkach i ścieżkach ogrodowych można się zatracić bez reszty. W kasach biletowych dostaniesz dokładną mapkę z nazwami alejek i roślinnością, jaka na nich się znajduje. Możesz kierować się trasą wyznaczoną na mapce lub zwyczajnie iść przed siebie bez konkretnego planu. W ogrodach znajdują się tabliczki informacyjne, więc nie sposób jest się zgubić. Wszystkie z drzew i roślin są także opisane.
Millenium Seed Bank
Organizacja Kew przyczyniła się do stworzenia na terenie Wakehurst unikalnego miejsca o nazwie Millenium Seed Bank. W dużym uproszczeniu są to szklarnie lub bardziej inkubatory, w których przechowuje się nasiona bardzo rzadkich dzikich roślin, które narażone są na wyginięcie. Te inkubatory z nasionami znajdują się w szklanych budynkach, które udostępnione są dla zwiedzających.
Restauracja The Stables
Na sam koniec możesz skusić się na posiłek w restauracji The Stables. Jest to jedyna restauracja na terenie ogrodów. Serwowane są tam ciepłe posiłki, napoje i mniejsze przekąski.