Angielskie miasto Stratford-upon-Avon znane jest na całym świecie za sprawą poety i dramaturga – Williama Szekspira. To w tym miejscu narodził się, wychował i zmarł artysta. Tam też tworzył i szukał inspiracji. W mieście można odwiedzić jego dom rodzinny, grób i wiele innych miejsc. Prawdziwa gratka dla miłośników literatury i oczywiście twórczości Szekspira.
Nie tylko jednak miłośnicy Szekspira rozkochają się w Stratford-upon-Avon. Jest to urocze miasteczko z charakterystyczną wiktoriańską zabudową, licznymi terenami zielonymi i rzeką Avon z pięknym wybrzeżem. Spacerować po Stratford można godzinami i bez końca zachwycać się tamtejszą architekturą i szacunkiem do zabytków. Nie brakuje tam średniowiecznej katedry, muzeów i bardziej nowoczesnych atrakcji takich jak motylarnia czy wesołe miasteczko.
Stratford-upon-Avon odwiedziłam w ramach jednodniowego wypadu z Londynu. Jako miłośniczka prozy szekspirowskiej moim głównym celem było odwiedzenie miejsc związanych z Szekspirem. Niestety w wyniku panującej pandemii wiele z tych miejsc zostało tymczasowo zamkniętych. Nie ma tego złego, bo mam dobry powód, żeby jeszcze kiedyś tam wrócić 🙂
Kilka słów o Stratford-upon-Avon
Stratford-upon-Avon lub w skrócie Stratford to niespełna 30 tysięczne miasto położone w hrabstwie Warwickshire 150 km na północny-zachód od Londynu. Pełna nazwa jest kombinacją staroangielskiego słowa strǣt oznaczającego ulicę ze słowem ford, który odnosił się do płytkiego odcinka koryta rzeki oraz słowa avon, które z celtyckiego oznacza rzekę. Pierwszymi mieszkańcami dzisiejszego Stratford byli Anglosasi, ale miejsce zyskało status miasta dopiero w XII wieku. Wtedy też miasto zaczęło rosnąć w siłę, handel stał się kołem napędowym gospodarki i zaczęły powstawać coraz to nowsze sklepy, targowiska i małe stanowiska z wyrobami ręcznymi.
Większość pierwszych budynków zlokalizowana jest w okręgu Stratford’s Historic Spine. Obszar ten ciągnie się od Henley Street aż do Kościoła Świętej Trójcy. Na tym odcinku znajdziemy budynki pochodzące z okresu od XIV do XX wieku w tym dom Szekspira. Tutaj też znajduje się jeden z pierwszych mostów w mieście – Most Clopton. Powstał on w 1480 roku i jego solidna konstrukcja umożliwiła handel z miastami szczególnie z pobliskim rejonem Cotswolds. Początkowo szybki i obiecujący rozwój miasta nagle spowolnił, a kolejna faza rozwoju przypada na wiek XVIII.
Dziś ekonomia Stratford-upon-Avon w dużej mierze oparta jest na turystyce, a w szczególności hotelarstwie. Rocznie miasto odwiedza prawie 3 miliony turystów. Innymi prężnymi gałęziami gospodarki jest szkutnictwo, produkcja żywności, rolnictwo, elektronika.
Jak dojechać do Stratford
Z Londynu ze stacji Merylebone odjeżdżają bezpośrednie pociągi do Stratford. Podróż w jedną stronę trwa 2.5 godziny. Podróż samochodem zajmie również ok 2.5 godzin. W centrum miasta jest dużo płatnych parkingów. Ceny różnią się między parkingami, a cennik zawsze widoczny jest przy biletomacie.
Największym miastem położonym w okolicy jest Birmingham. Stąd do stacji głównej w Stratford dojedziemy w 40 minut.
Jak spędzić dzień w Stratford
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Henley Street, która jest główną ulicą w mieście. Hanley Street wyznacza także początek Stratford’s Historic Spine, czyli zabytkowej i najstarszej części miasta. Ulica zamknięta jest dla ruchu samochodowego i znajdują się na niej sklepy, kawiarnie, restauracje oraz liczne muzea. Zobaczymy też na niej pomnik Williama Szekspira.
Na Henley Street znajduje się także główna atrakcja miasta, czyli dom narodzin Szekspira. Za wstęp do środka należy uiścić opłatę i najlepiej jest zarezerwować bilety z wyprzedzeniem. O domu szekspirowskim dokładnie jeszcze będę piać w osobnym paragrafie.
Kolejna z atrakcji również znajduje się na ulicy Henley. Mówię tutaj o muzeum MAD (Mechanical Art and Design), czyli muzeum poświęconym sztuce mechanicznej. Wizyta w muzeum pewnie sprawi największą radość dzieciakom, ponieważ w muzeum znajduje się wiele wystaw interaktywnych.
My zrezygnowaliśmy z muzeum i udaliśmy się na spacer po historycznej dzielnicy. Skręciliśmy w High Street a następnie Sheep Street. W tym obszarze znajduje się bardzo dużo zabytkowych, historycznych budynków. Większość z nich została przekształcona w kawiarenki, restauracje, sklepy, ale niektóre z nich pozostały domami mieszkalnymi.
Po spacerze między zabytkowymi ulicami doszliśmy już prawie do wybrzeża rzeki Avon i do ogrodów Bancroft. W tych ogrodach, w każdy weekend ma miejsce uliczny market, na którym można kupić lokalne wyroby spożywcze i inne produkty. Rzut beretem od ogrodów znajduje się ogromny budynek teatru o nazwie Royal Shakespeare Theatre. Jak sama nazwa wskazuje wystawiane są w nim jedynie sztuki Szekspira.
Z teatru zaczęliśmy spacerować parkiem, który ciągnie się wzdłuż rzeki. Jest to piękny teren z ławkami, otwartym teatrem i placem zabaw dla dzieci.
Doszliśmy do kościoła Holy Trinity Church, który jest najważniejszym kościołem w mieście. Jego początki sięgają aż XII wieku. A kościół jest o tyle ważny, że związany z nim był sam Szekspir. William bowiem tam został ochrzczony, tam wziął ślub i tam znajduje się jego grób. Teren kościoła i wnętrza można zwiedzić.
Tutaj kończy się obszar Stratford’s Historic Spine, więc zaczęliśmy wracać, ale tym razem brzegiem rzeki Avon. Doszliśmy do mostu Clopton, o którym wcześniej wspomniałam i przeszliśmy na drugą stronę rzeki. Tam też usiedliśmy w restauracji Boat House, która serwuje świeże owoce morza. W tym samym budynku znajduje się także wypożyczalnia łódek. Można więc samemu wybrać się na przejażdżkę po rzece Avon.
Po tej stronie rzeki znajduje się także Motylarnia i małe wesołe miasteczko.
Stratford można również zwiedzić w ramach wycieczki łodzią turystyczną. Takie łódki odpływają ze stacji w okolicach mostu Clopton. Trwają godzinę i przy okazji podziwiania pięknych widoków poznasz też historię miasta.
Dom narodzin Williama Szekspira
Na dom narodzin Szekspira poświęcę osobny paragraf, bowiem jest to najważniejsze miejsce w Stratford i powód, dla którego przyjechałam do miasta. Dom znajduje się na początku Henley Street w XVI wieku i to tam w 1564 roku na świat przyszedł Szekspir. Dziś jest to popularna atrakcja turystyczna, którą opiekuje się organizacja o nazwie Shakespeare Birthplace Trust. Pod skrzydłami tej organizacji znajduje się jeszcze kilka innych obiektów związanych z artystą. Są to:
- Hall’s Croft – dom, który należał do córki Szekspira, Sussany Hall
- Anne Hathaway’s Cottage – tutaj wychowała się żona Williama
- Shakespeare’s New Place – gdzie artysta spędził ostatnie lata życia
- Palmer’s Farm – w tym domu dorastała matka Williama
Dom w którym urodził się i spędził swoje lata młodzieńcze Szekspir wydaje się dosyć prosty, ale w tamtym okresie robił ogromne wrażenie. Posiadłość podzielona była na dwie części: mieszkalną i warsztat. Ojciec Williama zajmował się wyrobem rękawiczek i handlem bawełną i swój warsztat posiadał w tym właśnie budynku.
Wizyta w domu szekspirowskim rozpoczyna się od małego muzeum, które przybliża postać artysty. Z muzeum przejdziemy do ogrodów i dalej już do domu. W środku zobaczymy warsztat ojca, kuchnię, jadalnię, sypialnię. W pomieszczeniach spotkamy pracowników, którzy opowiadają historię miejsca i odpowiadają na pytania.
Wyjście z obiektu wiedzie przez sklep, w którym możemy nabyć pamiątki i książki.
Osoba dorosła za wstęp zapłaci £13.00 a bilety można nabyć na oficjalnej stronie.
A jeżeli w okolicy spędzasz kilka dni to polecam odwiedziny w położonym nieopodal zamku Warwick, który został wzniesiony w XI wieku przez Wilhelma Zdobywcę.
2 komentarze