Każdy Londyńczyk ma w swoim portfelu niebieską kartę Oyster. To właśnie ta karta umożliwia podróż wszystkimi środkami lokomocji w stolicy Wielkiej Brytanii. Taką kartę powinni nabyć także podróżni odwiedzający Londyn nawet na kilka dni. W ten sposób można zaoszczędzić zarówno czas jak i pieniądze.
W tym przewodniku dowiesz się dokładnie czym jest karta Oyster, jak niej korzystać, gdzie kupić i z jakimi korzyściami wiąże się posiadanie takiej karty.
Czym jest karta Oyster?
Jest to bezdotykowa karta elektroniczna, którą podróżni płacą za przejazd metrem i innymi środkami lokomocji w Londynie. Jest ona wielkości karty kredytowej i doładowuje się ją wedle uznania w specjalnych automatach. Przy każdym wejściu na stację metra lub autobusu kartę przykłada się do czytnika. Kartę przykłada się także po wyjściu (z wyjątkiem autobusów) i wtedy odliczana jest odpowiednia kwota za przejazd.
Kartę Oyster można zatem porównać do naszego polskiego biletu miesięcznego. Przejazdy z kartą Oyster są zdecydowanie tańsze od biletów jednorazowych. Warto jest nabyć karę nawet w wypadku krótkiego wyjazdu do Londynu.
Różnica między kartą Oyster i Visitor Oyster Card
Szukając informacji o biletach na komunikację miejską w Londynie pewnie trafisz na nazwę Visitor Oyster Card. Jest to jeden z rodzajów karty przeznaczonych dla turystów. Nie oznacza to jednak, że turyści nie mogą kupić zwykłej niebieskiej karty. Oczywiście istnieje taka możliwość, a to na jaką kartę Ty się zdecydujesz zależy tylko od Ciebie.
Główną różnicą między tymi dwiema kartami jest sposób kupna. Otóż Visitor Oyster Card można zamówić już przed przyjazdem do Londynu. Karta zostanie wysłana na wskazany przez zamawiającego adres. Za taką kartę należy zapłacić £5 plus koszt przesyłki. W momencie składania zamówienia kartę można też podładować wybraną przez siebie kwotą. Do wyboru są następujące doładowania: £10, £15, £20, £25, £30, £35, £40 lub £50. Z Visitor Oyster Card podróżni płacą za każdy przejazd osobno.
Zwykła karta Oyster działa tak samo, a jedyną różnicą jest to, że można ją kupić jedynie w Londynie. Oznacza to, że nie musimy ponosić kosztów za przesyłkę, a depozyt w wysokości £5 jest zwracany. Moim zdaniem zatem lepiej jest kupić kartę w Londynie na miejscu, na lotnisku lub stacji metra.
Więcej informacji o Visitor Oyster Card uzyskasz na stronie Transport for London. Na tej stronie możesz także zamówić kartę.
Różnica między kartą Oyster i Travelcard
Innym typem biletu, z którego mogą skorzystać podróżni w Londynie jest Travelcard. Podróżując z kartą Oyster płacisz za każdy przejazd osobno (Pay As You Go), a z Travelcard podróżni mają nielimitowane przejazdy przez określony przedział czasowy. Travelcard można kupić na jeden dzień, na tydzień, miesiąc lub nawet na rok. Warto zauważyć, że Travelcard kupuje się także na przejazdy w określonych strefach w Londynie. Jeżeli planujesz zwiedzanie Londynu to pewnie wystarczy zakupić Travelcard na strefy 1-2. Jeżeli natomiast Twój hotel znajduje się w strefie 5 to będziesz musiał kupić bilet na strefy 1-5.
Oyster i contactless
Alternatywą do karty Oyster jest płatność bezdotykowa. Za przejazdy można płacić kartą kredytową lub telefonem. Ceny są dokładnie takie same.
Gdzie można używać karty Oyster?
Kartę Oyster można używać w następujących środkach komunikacji w Londynie:
- metro
- autobusy
- DLR
- Emirates Air Line
- Overground
- tramwaje
- transport wodny
- pociągi National Rail
Jak używać karty Oyster?
Po wejściu na stację metra, autobusu, DLR należy przyłożyć kartę do czytnika. Wtedy automatycznie otworzy się bramka i będziemy mieć kilka sekund na przejście. Na koniec podróży przy wyjściu ze stacji również będziemy musieli przyłożyć kartę do czytnika i znów bramka się otworzy. Bardzo ważne jest żebyśmy przy wejściu i wyjściu odbili kartę Oyster. Tylko wtedy bowiem zapłacimy prawidłową kwotę za przejazd. Wyjątkiem tutaj są autobusy, w których nie ma bramek, a kartę przykłada się do czytnika tylko przy wejściu.
Gdzie kupić kartę i jak ją doładować
Kartę Oyster można kupić na lotniskach, stacjach metra, kioskach i mniejszych sklepach spożywczych. Obiekty sprzedające karty zazwyczaj w witrynach okiennych posiadają naklejki z wizerunkiem karty Oyster. Karta Oyster jest bezpłatna, ale za każdą nową kartę należy wnieść depozyt w wysokości £5. Depozyt jest zwrotny.
Oyster najlepiej jest doładować w automatach samoobsługowych, które znajdują się na każdej stacji metra. Kupując w automacie należy przyłożyć kartę do czytnika, wybrać na ekranie kwotę jaką chcemy doładować. Następnie należy zapłacić (gotówką lub kartą) i na koniec ponownie przyłożyć kartę do czytnika.
Auto top-up
Jeżeli mieszkasz w Londynie na stałe lub przebywasz w mieście dłuższy czas i dużo podróżujesz to warto jest zdecydować się na automatyczne doładowywanie karty. Zamiast doładowywania karty co kilka dni w automacie możesz ustawić tzw. Auto top-up. Oznacza to, że na przykład, co miesiąc będziesz doładowywać swoją kartę Oyster na określoną kwotę za pośrednictwem direct debit. W tym celu musisz podać numer swojej karty Oyster i dane karty kredytowej. Jest to doskonała opcja dla zapominalskich.
Więcej o Auto top-up przeczytasz na stronie TfL.
Zwrot karty
Kupując kartę Oyster wpłacamy £5 depozytu, który jest zwracany. Warunki zwrotu depozytu uległy znacznym zmianom w 2020 roku. Karty, które zakupiono przed 23 lutym 2020 można zwrócić i otrzymać £5 wpłaconego depozytu. Depozyt zwracany jest w gotówce.
Depozyt z kart zakupionych po 23 lutym 2020 można otrzymać jedynie po roku użytkowania karty. Dokładnie po roku depozyt zwracany jest na kartę i środki można wykorzystać na kolejne podróże. Nie trzeba ubiegać się o zwrot, zwrot następuje automatycznie po roku użytkowania karty.
Nowe reguły są dosyć niekorzystne dla turystów, którzy odwiedzają Londyn na kilka dni. Karta jednak nie ma terminu przydatności i można ją zachować i wykorzystać przy kolejnej wizycie w Londynie. Można też przekazać ją innym osobom wybierającym się na Wyspy.
Rejestracja karty
Karta Oyster jest bezimienna i nie wymaga zdjęcia. Istnieje jednak możliwość jej rejestracji, co jest bardzo zalecane. Rejestracji można dokonać na stronie oyster.tfl.gov.uk. Wystarczy założyć konto, podać numer karty i swoje dane osobowe. Dzięki rejestracji będziesz mógł sprawdzić stan konta, doładować środki i zablokować kartę. Jeżeli zgubisz kartę lub zostanie ona skradziona to będziesz mógł ją zablokować i przelać środki na nową kartę.
Jeżeli zgubisz niezarejestrowaną kartę to nie będziesz miał możliwości odzyskania środków.
Cena przejazdu z kartą Oyster
Cena przejazdu z kartą Oyster uzależniona jest od kilku czynników. Są to między innymi pora dnia i ilość przejechanych stref. Dokładnie o cenach za przejazd metrem pisałam w osobnym wpisie o cenach metra w Londynie, do którego odsyłam.
Zniżki
Na niższe ceny przejazdu z kartą Oyster liczyć mogą następujące osoby:
- dzieci do 10 r.ż. nie płacą za przejazd pod warunkiem, że podróżują z osobą dorosłą.
- młodzież do 18 r.ż. oraz studenci mogą złożyć wniosek o imienną kartę Oyster ze zdjęciem. Wtedy upoważnieni oni są do dużych zniżek.
- osoby powyżej 60 r.ż. także mogą ubiegać się o imienną kartę Oyster. Seniorzy zwolnieni są z opłat za przejazdy środkami komunikacji miejskiej w Londynie.
Dzienny limit
Karty Oyster mają maksymalny dzienny limit. Oznacza to, że dziennie nie wydasz więcej niż ustalony limit. Na przykład podróżując między strefami 1-6 dziennie zapłacisz maksymalnie £13.20. Nawet jeżeli odbędziesz więcej podróży to i tak zapłacisz maksymalnie £13.20. Kwota dziennego limitu uzależniona jest od ilości stref w jakich podróżujesz danego dnia.
Zalety posiadania karty Oyster
Oto niektóre z korzyści, które wynikają z posiadania karty Oyster:
- kartę można zarejestrować i odzyskać środki na wypadek kradzieży lub zgubienia.
- uczniowie, studenci, seniorzy mogą liczyć na zniżki.
- ceny są znacznie niższe od biletów jednodniowych.
- łatwy i szybki sposób poruszania się po Londynie. Nie musisz za każdym razem kupować biletu.
Noclegi w Londynie
Podróżując do Londynu pewnie będziesz potrzebować także hotelu. Oto kilka moich propozycji. Najbardziej polecam okolice Stratford i Kensington.
17 komentarzy