Jaskinia Postojna w Słowenii to istny cud natury. Jej rozmiar i piękno zapierają dech w piersiach. Przed wejściem myślałam, że odwiedzam jedną z kolejnych licznych przecież w Europie jaskiń krasowych. Po wyjściu nie mogłam uwierzyć, że w Europie znajduje się tak cudowne miejsce, o którym niewiele osób wie.

Mówiąc o jaskiniach krasowych, w pierwszej kolejności do głowy przychodzi mi nasza świętokrzyska jaskinia Raj. Jest to najbardziej znany, unikatowy przykład obiektu krasowego w Polsce. Jaskinia Raj jest przepięknym miejscem, ale uwierz mi, że daleko jej do słoweńskiej jaskini Postojna! Przede wszystkim rozmiar. Korytarze jaskini Raj mają długość 240 metrów z trasą turystyczną obejmującą 180 metrów. Jaskinia Postojna ma długość aż 24 kilometrów, a trasa turystyczna liczy 5 kilometrów! Różnica jest ogromna. I podczas zwiedzania tych 5 km można podziwiać tysiące jeżeli nie miliony stalagtytów i stalagnatów. Przez dłuższą chwilę myślałam, że jestem na innej planecie.

Jaskinia Postojna to miejsce obowiązkowe do zobaczenia w czasie pobytu w Słowenii. Ja wybrałam się tam z Lublany i dojazd samochodem zajął jedynie 40 minut. Jest to zatem fajny pomysł na półdniową wycieczkę ze stolicy lub dłuższy przystanek w czasie objazdówki. Słowenia jest dosyć małym państwem, więc do jaskini można wybrać się z dosłownie każdego miejsca w kraju w ciągu jednego dnia. Jeżeli jeszcze wrócę do Słowenii to z pewnością wybiorę się kolejny raz do Postojnej!

Postojna Słowenia

Jaskinia Postojna w Słowenii

Jaskinia Postojna to najznamienitszy przykład jaskini krasowej w Europie. Znana była ona od wieków, ale prawdziwą sławę zyskała dopiero w 1818 roku po odkryciu najciekawszego tunelu, który dziś znany jest jako trasa turystyczna.

Korytarze jaskini mają łączną długość 24 km, a trasa turystyczna stanowi 5 km. W trakcie zwiedzania można zobaczyć wyjątkowe nacieki skalne, stalaktyty, stalagmity, kurtyny skalne, perły jaskinne i wiele więcej krasowych nacieków. Ich ogromna ilość i gęstość są wręcz niespotykalne. W jaskini panuje stała temperatura +8 °C.

Jedną z największych atrakcji jaskini jest występowanie bezokiego płaza, zwanego przez mieszkańców – ludzką rybką. Żyje on w podziemnych wodach, a w trakcie zwiedzania Postojnej można go zobaczyć w specjalnym akwarium. Płaz jest na tyle popularny, że przed wejściem do jaskini można kupić wiele pamiątek z jego wizerunkiem, w tym pluszaki.

Gdzie znajduje się jaskinia Postojna i jak dojechać

Jaskinia znajduje się w pobliżu miasta Postojna, 55 km na południowy zachód od Lublany. Najlepiej na miejsce jest dojechać wypożyczonym samochodem. Dojazd zajmie ok 40 minut.

Ze stolicy kursuje także autobus, który dowozi podróżników pod samą jaskinię. Można też wysiąść w centrum miasta Postojna i wybrać się do jaskini na pieszo.

Postojna Słowenia

Parking w jaskini Postojna

Kilkadziesiąt kilometrów od jaskini znajduje się ogromny parking, na którym można zostawić pojazd na cały dzień. Można też zaparkować tam kampery.

Bilety do jaskini Postojna

Bilety do Postojnej można kupić w kasie na miejscu lub w sklepie internetowym. Polecam tę drugą opcję, gdyż bilety należy kupić na konkretny dzień i godzinę. Lepiej jest zatem zarezerwować bilety wcześniej przez stronę internetową. Postojna oferuje kilka wariantów do wyboru:

  • Wejście tylko do jaskini Postojna
  • Bilet łączony: Postojna z zamkiem Predjama
  • Cały pakiet: jaskinia Postojna, Zamek Predjama, Wiwarium oraz Expo Jaskinia krasowa

Ja zdecydowałam się tylko na jaskinię. Za swój bilet zapłaciłam 29,90 € (ok 130 zł). Dzieci i uczniowie mogą liczyć na zniżki.

Jak wygląda wizyta w jaskini Postojna

Jaskinię Postojna zwiedza się jedynie z przewodnikiem o określonej godzinie. Przed wejściem do jaskini należy stawić się 10 – 15 minut przed wyznaczonym czasem. Jeżeli jesteś na miejscu wcześniej to możesz spędzić czas w sklepikach i restauracjach. Jest ich tam naprawdę sporo!

Po zeskanowaniu biletu przez pracowników należy odebrać audioprzewodnik. Do wyboru jest kilka języków w tym polski. Następnie przewodnik zbiera grupę i zaprowadza odwiedzających do wejścia.

Jak już wspomniałam trasa turystyczna ma aż 5 km, ale nie ma się co martwić, bo tylko niewielką część trasy pokonuje się na pieszo. Pierwszy odcinek trasy o długości 3,5 km pokonuje się pociągiem! Podróż zajmuje ok 15 minut i w trakcie podziwiać można te wyjątkowe formacje skalne. Cała trasa jest też oświetlona.

Postojna Słowenia

Postojna Słowenia

Postojna Słowenia

Postojna Słowenia

Po skończonej wyprawie pociągiem zaczyna się trasa piesza. Całą grupą opiekuje się przewodnik i to on wyznacza trasę i tempo, ale nie opowiada o jaskini. Tę rolę spełnia audioprzewodnik. W wyznaczonych w jaskini miejscach należy włączyć na audioprzewodniku odpowiedni numer i wysłuchać nagrania.

Trasa ma długość 1,5 km i wymaga wchodzenia i schodzenia po schodach, ale nie są to wielkie wysokości. W całej jaskini można robić zdjęcia, ale nie można się na dłużej zatrzymywać, gdyż przewodnik pogania grupę. W środku znajduje się kilka dużych grup, co dosyć mnie irytowało. W miarę możliwości warto jest wybrać się do jaskini tuż po samym otwarciu, wtedy uniknie się tłumów.

Po przejściu trasy grupa wraca na stację i powrót odbywa się znów kolejką. W trakcie oczekiwania na powrotny pociąg można wejść do sklepu z pamiątkami.

Poniżej zamieszczam kilka zdjęć z jaskini. Zdjęcia nie oddają nawet w połowie piękna miejsca. Trzeba się tam po prostu wybrać i zobaczyć ten cud natury na własne oczy!

Postojna Słowenia

Postojna Słowenia

Postojna Słowenia

Postojna Słowenia

Postojna Słowenia

 

Co zobaczyć w Lublanie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *