Jak zakochać się w Sybinie? Wystarczy tam pojechać i zwyczajnie chłonąć piękno, kulturę, architekturę i magię tego miejsca. Nie bez powodu Sybin ogłoszony został Europejską Stolicą Kultury i jednym z najlepszych miast do życia w Europie. Jest to jedno z najpiękniejszych miast Rumunii a nawet i na całych Bałkanach!
Rumunia cały czas zajmuje czołowe miejsce na mojej liście największych zaskoczeń podóżniczych. Ten bałkański kraj totalnie mnie oczarował i zaskoczył. Nie spodziwałam się, że Rumunia jest tak pięknym, kolorowym i różnorodnym krajem. A rejon Transylwanii w szczególności skradł moje serce. To właśnie tam dokryłam najwięcej rumuńskich perełek. A jedną z tych perełek był Sybin. Do Sybinu wybrałam się prosto z trasy Transfăgărășan. Mój pierwszy spacer po mieście odbywał się tuż przed zachodem słońca i centrum miasta z zabytkami i tymi wąskimi, brukowanymi uliczkami wyglądało nieziemsko. Nie dziwi mnie fakt, że Sybin często określany jest najpiękniejszym miastem Rumunii i jednym z najpiękniejszych w Europie. Tamtejsze kamieniczki, kolorowe budynki, kościoły, muzea, przyroda robią piorunujące wrażenie i zostają na długo w pamięci. Miałm również szczęście, bo trafiłam na wyjątkowo cichy okres, kiedy turystów było mało. Mogłam zatem w spokoju odkrywać uroki Sybinu.
Atrakcje w Sybinie. Jakie miejsca warto odwiedzić
Sybin nie jest wielkim miastem i wszystkie atrakcje z wyjątkiem skansenu położone są bardzo blisko siebie. Wystarczy znaleźć nocleg w okolicach centrum i wszędzie można dojść na pieszo. Oto kilka atrakcji w Sybinie, na które warto zwrócić szczególną uwagę.
Skansen ASTRA
Skansen ASTRA znajduje się 3 km na południe od Sybinu. Ja tam dojechałam autem, ale spokojnie można dojechać autobusem z centrum miasta. ASTRA to muzeum etnograficzne na wolnym powietrzu i zajmuje powierzchnię aż 0.96 km². Jest to ogromny obszar na którym można znaleźć rekonstrukcje budynków mieszkalnych i gospodarczych ze wsi rumuńskiej z różnych okresów historycznych. Blisko 300 budynków znajduje się w otoczeniu lasu między dwoma sztucznymi jeziorami. Zobaczyć można domy mieszkalne, młyny, narzędzia rolnicze, pojazdy rolnicze, pomieszczenia gospodarcze i budynki urzędnicze. W skansenie ASTRA spędzić można cały dzień. Jest tam także bardzo smaczna restauracja ze specjałami kuchni rumuńskiej.
Podobny skansen w Rumunii widziałam w Bukareszcie. ASTRA jednak jest znacznie większym muzeum i tamtejsza przyroda nadaje miejscu cudownego uroku.
Sobór Trójcy Świętej
A teraz już same atrakcje w centrum Sybinu, które można zwiedzić na pieszo i to nawet w ciągu jednego dnia. Na sam początek Sobór Trójcy Świętej, czyli najważniejsza prawosławna świątynia w mieście. Charakterystyczny budynek z wieżami o wysokości 43 m i 45 m powstał na samym początku XX wieku. Wnętrza soboru można zwiedzić codziennie i polecam wejść do środka, bowiem jest to prawdziwa galeria sztuki. Freski, malowidła, mozaiki wykonane zostały przez lokalnych artystów. Ikonostas i tron biskupi wykonane także zostały przez rumuńskich artystów. Całość robi ogromne wrażenie.
Duży Rynek (Piața Mare)
Sercem miasta Sybin jest Piața Mare, czyli Duży Rynek. Rynek w tym miejscu znajduje się już od XIV wieku i od tego momentu to właśnie miejsce było najważniejszym placem w Sybinie. Do dnia dzisiejszego odbywają się tutaj wydarzenia kulturowe, koncerty, spotkania, wiece. Znajduje się tu bardzo dużo kawiarni, restauracji, barów. Od rana do wieczora miejsce tętni życiem. Warto jest wybrać się na Piața Mare na poranną kawę, żeby zobaczyć jak miasto budzi się do życia. Koniecznie trzeba wybrać się na wieczorny spacer, żeby zobaczyć jak bawią się i spędzają wolny czas lokalsi.
Muzeum Narodowe Brukenthal
Nie bez powodu Sybin w 2017 roku otrzymał miano Europejskiej Stolicy Kultury. Z takimi muzeami i bogatymi zbiorami Sybin wprost nie mógł tego tytułu nie zdobyć. Ja polecam w szczególności odwiedziny w Muzeum Narodowym Brukenthal. Muzeum znajduje się w samym centrum w pałacu Samuela Brukenthala – habsburskiego gubernatora Siedmiogrodu. To właśnie on rozpoczął kompletowanie kolekcji, a muzeum otworzono na początku XIX wieku.
Muzeum podzielone jest na kilka sekcji. Najciekawsze z nich to: Europejska Galeria Sztuki, Rumuńska Galeria Sztuki, Muzeum Historyczne oraz Biblioteka Brukenthala.
Wieża Ratuszowa
Sybin zobaczyć można też z lotu ptaka! A to za sprawą Wieży Ratuszowej z tarasem widokowym. Na taras widokowy prowadzi klatka schodowa. Nie jest to ogromna wysokość, ale widok jest naprawdę przepiękny. Widać dokładnie całą starówkę z tymi cudnymi czerwonymi dachówkami. Uważam, że Wieża Ratuszowa jest pozycją obowiązkową w Sybinie.
Mały Rynek (Piața Mică)
Z Wieży Ratuszowej łatwo można dostrzec Piața Mică, czyli Mały Rynek. Podobnie jak Duży Rynek na Piața Mică także znajdują się liczne restauracje, kawiarenki. Odbywają się wydarzenia kulturowe, rozrywkowe. Fajne miejsce na spacery, a tamtejsze kolorowe kamieniczki stanowią świetną okazję do fotografii.
Most Kłamców
Takim symbolem Sybinu jest Most Kłamców. Jest to pierwszy żeliwny most wzniesiony w całej Rumunii. Nie jest to jednak powód, dla którego most jest tak znany. Z Mostem Kłamców związanych jest wiele legend. Najbardziej znana mówi, że most runie jeżeli osoba na nim stojąca powie kłamstwo. Inna legenda mówi, że most był miejscem spotkań żołnierzy z dziewczynami. Żołnierze nigdy nie mieli zamiaru się pojawić a panny stały na moście do momentu, aż zdały sobie sprawę, że je okłamano.
Katedra Marii Panny w Sybinie
Katedra Marii Panny to gotycka fara wzniesiona w XIV wieku. Świątynia w czasie mojej wizyty była w generalnym remoncie, ale i tak udało mi się na chwilę wejść do środka. Miałam szczęście, bowiem jeden z pracowników kościoła (być może wolontariusz) w ciekawy sposób opowiedział historię miejsca i opowiedział kilka słów o wnętrzu. Niestety ze względu na remont nie widziałam całości, ale główny ołtarz zrobił na mnie ogromne wrażenie.
Piaţa Albert Huet
Plac Albert Huet w XII wieku był sercem cytadeli Sybinu. Dziś jest to niewielki placyk znajdujący się na tyłach Katedry Marii Panny. Charakteryzuje go przepiękna architektura i to właśnie miejsce zrobiło na mnie największe wrażenie w Sybinie. Nie mogłam napatrzeć się na te odrestaurowane, kolorowe kamieniczki.
Pasaż Schodów
Chyba najbardziej malowniczym i instagramowym miejscem w Sybinie jest Pasaż Schodów. Ten XIII-wieczny pasaż łączy Dolne i Górne miasto. Na szczycie pasażu znajduje się najstarszy budynek Sybinu, w którym teraz mieści się restauracja, The Golden Barrel. Polecam wybrać się na Pasaż Schodów tuż przed zachodem słońca. Jest przepięknie.
Ciekawe fakty
🌍 Położenie | Rumunia |
🧑🤝🧑 Ludność | 137633 |
💬 Język urzędowy | rumuński |
🌤 Klimat | umiarkowany kontynentalny |
💰 Waluta | lej rumuński (RON) |
⛪ Religia | prawosławie |
⏰ Strefa czasowa | UTC +2 – zima; UTC +3 – lato |
🍜 Lokalna kuchnia | mamałyga, sarmale, ciorby, papanasi, cascaval |
🗽 Atrakcje | Skansen ASTRA, Sobór Trójcy Świętej, Duży Rynek (Piața Mare), Muzeum Narodowe Brukenthal, Wieża Ratuszowa, Mały Rynek (Piața Mică), Most Kłamców, Katedra Marii Panny, Piaţa Albert Huet, Pasaż Schodów |