Zagraniczne wypady weekendowe, tak zwane city-breaks, stały się w ostatnich latach coraz bardziej popularne. Dwudniowe wypady do miast europejskich są ekscytyjące i stanowią świetną odskocznię od codzienności. Jednym z miejsc idealnych na city-break jest portugalskie miasto Porto. Przekonaj się, jak spędzić idealny weekend w Porto.
Wąskie uliczki, stare i klimatyczne kamieniczki, pranie wywieszone z okien, czerwone dachy, małe kawiarenki, wino na wynos… takie właśnie jest Porto. To takie duże uproszczenie, bo w jednym zdaniu nie da się opisać magii tego portugalskiego miasteczka. Prawda jest taka, że jedni w Porto zakochują się od razu i wracają tam regularnie (to ja!), a drudzy od pierwszej chwili nastawiają się negatywnie. Porto jest bowiem miastem kontrastów i dlatego rodzą się różne opinie. W mieście występuje bardzo duży kontrast między bogatymi i zadbanymi uliczkami, a takimi w które lepiej nie wchodzić. Spacerując uliczkami dzielnicy Ribeira i podziwiając cudowną architekturę możesz w kilka sekund znaleźć się w ciemnej i ulicy z obskurnymi kamienicami…
Ja mimo tego kontrastu pokochałam Porto. Myślę nawet, że Porto przypadło mi bardziej do gustu niż Lizbona. W ostatnich latach odwiedziłam Porto kilkakrotnie i z pewnością jeszcze tam wrócę. Weekend w Porto bowiem nie ma sobie równych!
Porto weekendowo: co zobaczyć
Zaczynamy zwiedzanie Porto. Jest to lista atrakcji w mieście, które ja zawsze odwiedzam i nie wyobrażam sobie podróży bez zaliczenia poniższych miejscówek.
Ribeira
Bez dwóch zdań najpiękniejsza dzielnica, która jest częścią Starego Miasta. Ribeira została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1996 roku i stanowi główną atrakcję w mieście. Dzielnica Ribeira położona jest zaraz nad brzegiem rzeki Douro. Stojąc nad brzegiem rzeki można podziwiać znajdujące się po drugiej stronie winiarnie zajmujące się dystrybucją słodkiego wina Port.
Ribeira to serce i dusza Porto. Dzielnica ta słynie ze swych pięknych, starodawnych kamienic z czerwonymi dachówkami. Wąskimi uliczkami Ribeiry można spacerować bez końca. Warto jest wybrać się do Ribeira nad brzeg rzeki Douro wcześnie rano. Wschód słońca nad rzeką zapiera dech w piersiach i jest to jedyny moment, kiedy można delektować się ciszą i spokojem. Ribeira jest głośną dzielnicą, w której życie toczy się prawie 24 godziny na dobę. W godzinach wieczornych Portugalczycy i turyści wychodzą nad brzeg rzeki i zaczynają świętować. Knajpki i bary pękają w szwach. Wiele osób bawi się na zewnątrz w gronie znajomych przy lampce wina. Po zmroku w dzielnicy Ribeira można poczuć portugalski styl życia.
Katedra Porto
Spacerując uliczkami Ribeiry warto jest zatrzymać się na chwilę w kilku miejscach. Jednym z takich miejsc jest rzymskokatolicka Katedra Porto. Prace nad budową Katedry rozpoczęły się w drugiej połowie XII wieku i trwały aż do XVI. Pierwotnie została ona wybudowana w stylu romańskim, a w XVII wieku przebudowano ją w stylu barokowym. Wtedy też całkowicie przebudowano wnętrze budynku. Główny ołtarz i kaplliczki całkowicie zmieniły swoje oblicze i do dziś uznawane są za jedne z najznakomitszych przykładów portugalskiej sztuki barokowej.
Katedrę można zwiedzić w ciągu dnia. Codziennie również odbywają się tam Msze Święte.
Stacja São Bento
Kolejnym budynkiem w historycznej części miasta, którego nie można przegapić jest stacja kolejowa São Bento. Budynek stacji jest wizytówką miasta. Został on wzniesiony w 1916 roku i już od tego roku służył jako stacja kolejowa. Nazwa pochodzi od zakonu benedyktyńskiego, który niegdyś znajdował się w tym miejscu i został doszczętnie zniszczony w pożarze. Sam budynek stacji jest przepiękny, ale głównym powodem, dla którego warto zajrzeć do São Bento jest wnętrze. Stacja jest bowiem dobrze znana ze swoich niebieskich płytek ceramicznych przedstawiających ważne wydarzenia z historii Portugalii. Możemy tam podziwiać malowidła przedstawiające bitwę pod Valdevez lub podbój Ceuty.
Most Dom Luis I
Jednym z najczęściej fotografowanych mostów w Europie jest jeden z mostów w Porto. Mówię tutaj o moście Dom Luis I, który łączy dzielnicę Ribeira z miastem Vila Nova de Gaia, które jest częścią aglomeracji Porto. Architektem mostu był nikt inny jak Gustaw Eiffel, który zaprojektował słynną paryską Wieżę Eiffla. Prace nad dwupoziomowym mostem rozpoczęto w 1886 roku. W kolejnym roku most został oddany do użytku.
Dziś dolny poziom przeznaczony jest dla ruchu samochodowego. Górny poziom przeznaczony jest dla tramwajów oraz pieszych. Poniżej znajdziesz zdjęcia zrobione właśnie z górnego poziomu. Z mostu rozpościera się piękny widok na Ribeirę.
Teleferico de Gaia
Spacerując mostem Dom Luis I dojdziesz to jednego z większych miast w aglomeracji Porto – Vila Nova de Gaia w skrócie Gaia. Miasteczko to słynie z winnic specjalizujących się w produkcji słodkiego wina Port. Z mostu Dom Luis I możesz zjechać do winnic kolejką linową – Teleferico de Gaia. Taka podróż trwa kilka minut i w trakcie będziesz mieć okazję podziwiać piękne widoki na Gaia oraz Porto.
Bilety na kolejkę można kupić w kasie przy wejściu do kolejki. Dostępne są bilety w jedną stronę lub w obie strony.
Winiarnie: testowanie wina Port
Podróż do Porto nie może odbyć się bez wizyty w jednej z lokalnych winiarni. A jest z czego wybierać, bo winiarni w mieście jest całkiem sporo. Oferują one wycieczki po piwniczkach połączone z degustacją wina. Takie wycieczki zazwyczaj organizowane są w językach: portugalskim, hiszpańskim i angielskim. Większość winiarni oferuje wycieczki odpłatne i bilet należy zakupuć na konkretną godzinę. Niektóre z winiarni organizują darmowe wycieczki. Polecam zatem sprawdzenie kilku miejsc i porównanie ofert zamiast kupna biletu do pierwszej lepszej winiarni.
Praça da Liberdade
W poszukiwaniu kolejnych atrakcji turystycznych miasta udajemy sie tym razem na Praça da Liberdade, czyli Plac Wolności. Jest to niezwykle ważna część miasta, bowiem stanowi ona przedłużenie głównej alei – Avenida dos Aliados. Plac powstał w XVIII wieku i wtedy otoczony był średniowiecznymi murami miasta. Mury i oryginalne budynki nie przetrwały do dnia dzisiejszego, a na ich miejscu powstały nowoczesne bulwary i budynki. Dziś plac zdominowały restauracje, kawiarenki i hotele. Na środku placu znajduje się pomnik dedykowany Piotrowi IV – królowi Portugalii. Twojej uwadze nie umknie zapewnie ogromny budynek, w którym znajduje się Ratusz Miasta (Câmara Municipal).
Ogród Palacio de Cristal
Ogród Palacio de Cristal to doskonały pomysł na ucieczkę od zgiełku i szumu miasta. Ogrody położone są na zachód od Ribeiry w bardzo spokojnej okolicy. Z niewielkiego wzgórza możesz podziwiać widoki na rzekę Douro. Ogrody botaniczne zawierają kolekcję rzadkich roślin. Do tego można spotkać piękne i kolorowe pawie. W ogrodach znajduje się także małe centrum sportowe, które chętnie odwiedzane jest przez mieszkańców. Wstęp do całego kompleksu jest darmowy.
Foz do Douro i zabytkowy tramwaj
Foz de Douro to dzielnica położona nad samym brzegiem rzeki Douro. Znajduje się tam piaszczysta plaża oraz wiele restauracji i klubów. W ciągu dnia można tam spotkać rybaków i całe rodziny relaksujące się nad wodą. Do Foz do Douro można dojechać zabytkowym, żółtym tramwajem. Tramwaj numer 1 odjeżdża z centrum z przystanku Infante i bilet można zakupić u motorniczego.
Porto nocą
Każde miasto zmienia swoje oblicze po zachodzie słońca, ale Porto nocą jest naprawdę wyjątkowe. Szczególnie polecam wieczorny spacer brzegiem rzeki Douro w dzielnicy Ribeira. Most Dom Luis I i inne mosty są przepięknie oświetlone. W późnych godzinach nocnych Potugalczycy wychodzą na ulice miasta i zaczynają się bawić. Tworzy się wtedy naprawdę wyjątkowa atmosfera, którą doświadczyć można tylko w Portugalii 😉
Porto – informacje praktyczne
- Językiem urzędowym jest portugalski, ale można się dobrze porozumieć w języku angielskim.
- Walutą jest Euro.
- Międzynarodowe lotnisko Francisco Sá Carneiro położone jest 11 km od miasta. Do centrum można dojechać zwykłym miejskim tramwajem. Bilety zakupić można w biletomatach na lotnisku.
- Bilety na komunikację miejską można kupić w biletomatach lub u kierowcy. Można placić za pojedynczy przejazd lub też można kupić kartę Andante. Taką kartę podładowujesz na dowolną kwotę i zużywasz wedle potrzeby. Andante to wygodniejsza opcja, bo wystarczy, że podładujesz ją na początku wyjazdu i potem już nie musisz się martwić o kupowanie biletów.
- Miasto podzielone jest na strefy i im więcej stref pokonujesz, tym droższy jest przejazd. Na każdym przystanku znajdziesz mapkę z rozkładem stref.
- Porto jest małym miastem, które spokojnie można zwiedzić na pieszo. Przy dobrej pogodzie wszystkie atrakcje zwiedzisz bez korzystania z transportu publicznego.
2 komentarze