Pacanów wita wszystkich miłośników bajek, tych małych i tych dużych. W Europejskim Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie każdy się rozkocha, niezależnie od wieku. A prawdę mówiąc myślę, że to właśnie dorośli znacznie bardziej docenią atrakcje czekające w Centrum Bajki 🙂
Koziołka Matołka zna każdy. Dzieciaki nawet dziś z chęcią oglądają przygody kozła, który przemierzał świat chcąc dojść do Pacanowa, gdzie podobno podkuwają kozy. Postać Koziołka Matołka stworzył Kornel Makuszyński i na tej książce wychowało się niejedno pokolenie. Przygody Koziołka Matołka czytała moja mama, czytałam ja jako dziecko, a dziś czyta je mój 8-letni siostrzeniec. Makuszyński stworzył postać ponadczasową i myślę, że wiele kolejnych pokoleń także będzie rozczytywać się w przygodach Koziołka.
Nie ma się co zatem dziwić, że to właśnie miasto Pacanów zdecydowało się storzyć Centrum Bajki i do tego nadać mu imię Koziołka Matołka. Centrum Bajki nie jest jednak poświęcone jedynie Matołkowi a wszystkim polskim bajkom. Zwiedzając Centrum można przypomnieć sobie wszystkie bajki, które czytaliśmy lub oglądaliśmy jako dzieci. Jest to naprawdę fajna podróż w czasie. A do tego całe Centrum zostało zaprojektowane w niezwykle ciekawy sposób. Nie jest to nudne muzeum z wystawami a interaktywne centrum, w którym odwiedzający zapraszani są w podróż do świata bajki. Drugiego takiego muzeum w Polsce nie ma.
Miasto Pacanów
Pacanów to niewielkie, ponad tysięczne miasto położone w województwie świętokrzyskim w powiecie buskim. Miasto Busko-Zdrój leży 25 km na północny zachód od Pacanowa, a Kielce 70 km.
Prawa miejskie Pacanów uzyskał w 1265 roku i utracił je w 1869 roku. Wtedy też Pacanów stał się osadą miejską przyłączoną do gminy o tej samej nazwie. Proces przywrócenia praw miejskich rozpoczął się dopiero w 2018 roku. I tak na podstawie uchwał Rady Gminy status miasta został przywrócony 1 stycznia 2019 roku.
Centrum miasta stanowi niewielki Rynek z budynkiem Urzędu Miasta, Pocztą Polską, kilkoma restauracjami i sklepami. W samym centrum Rynku znajduje się oczywiście pomnik Koziołka Matołka. Takich pomników w całym mieście znaleźć można kilka. Kilka ulic za Rynkiem znajdziemy kościół św. Marcina sięgający historią XIII wieku. Kilkakrotnie został przebudowywany. Po dużym pożarze z 1906 roku zachowała się renesansowa kaplica z XVII wieku.
W XVII wieku na terenie Pacanowa wzniesiono cmentarz żydowski, który został zniszczony w czasie II Wojny Światowej. Obecnie na terenie dawnego cmentarza znajdują się budynki przemysłowe.
W mieście znajdziemy oczywiście ulicę Kornela Makuszyńskiego a także szkołę imienia pisarza.
Centrum Bajki w Pacanowie
Głównym powodem odwiedzin w Pacanowie jest bez wątpienia Europejskie Centrum Bajki. A historia Centrum zaczęła się w 2003 roku kiedy to ówczesny minister kultury Waldemar Dąbrowski mianował Pacanów Europejską Stolicą Bajek. A miało to dokładnie miejsce 1 czerwca 2003 czyli w Międzynarodowy Dzień Dziecka a także w rocznicę 70 urodzin Koziołka Matołka.
Wtedy też zaczęto prace nad powstaniem Europejskiego Centrum Bajki a także nad przeobrażeniem Pacanowa w stolicę bajki. Od tego też czasu co roku w mieście organizowany jest Festiwal Kultury Dziecięcej, na który przyjedżają ludzie z całej Polski.
Obecny budynek Centrum Bajki oddano do użytku 24 lutego 2010 roku.
Atrakcje w Centrum Bajki
W Centrum Bajki można spokojnie spędzić cały dzień. Atrakcji nie brakuje. Warto pamiętać, że niektóre z atrakcji należy zarezerwować wcześniej na konkretną godzinę. Trzeba dokładnie zaplanować kiedy kończy się jedna atrakcja i na którą godzinę zaplanować kolejną. Te decyzje należy podjąć już podczas rezerwacji biletów na stronie Centrum. O wszystkim szczegółowo piszę poniżej.
Bajkowy Świat
„Bajkowy Świat” to serce Centrum Bajki. Jest to jedyna w swoim rodzaju ekspozycja, która poprzez wykorzystanie najnowszych rozwiązań technologicznych zabiera odwiedzająych w magiczną podróż do świata baśni. Przewodnikiem w czasie podróży jest Król Baśni, który w ciekawy sposób opowiada o wszystkich etapach i zachęca gości do uczestnictwa.
Król Baśni to nikt inny jak animator w „Bajkowym Świecie”. Moim Królem Baśni był przemiły Pan, który wykazał się niesamowitą wiedzą na temat bajek i do tego miał świetne podejście do dzieci. Zresztą zarówno dzieci jak i dorośli w mojej grupie byli oczarowani.
Wizyta w „Bajkowym Świecie” trwa ok 80 minut. Przygodę rozpoczynamy w Bajkowym Przedpokoju, który zabiera nas do świata magii. W czasie podróży przejdziemy między innymi do Garderoby Czarów, gdzie zobaczymy storje należące do postaci bajkowych. W Pałacowym Korytarzu zobaczymy zamek oraz postaci księżniczek i księży. Fantastyczną atrakcją jest Zaczarowany Dworzec Koziołka Matołka i kilkuminutowa podróż pociągiem. Pociąg zabiera podróżnych do Czarodziejskiego Ogrodu a potem do strefy Bajki Polskiej. Podróżni mają okazję obejrzeć jeden odcinek wybranej bajki polskiej. Na sam koniec Król Baśni zabiera wszystkich do Skarbnicy Bajek, gdzie odkrywamy znane i mniej znane bajki zagraniczne.
Zabawa w „Bajkowym Świecie” jest niesamowita!
Jest to jedna z tych atrakcji w Centrum Bajki, która wymaga wcześniejszej rezerwacji. Całość zwiedzana jest z przewodnikiem w 10 osobowych grupach, więc bilety lepiej jest zarezerwować kilka dni przed przyjazdem.
Zarezerwuj bilety do Centrum Bajki
Mały Teatr
Mały Teatr znajduje się w głównym budynku tuż obok „Bajkowego Świata”. Jest to malutki teatr lalkowy, który prezentuje znane baśnie w ciekawych aranżacjach. Przedstawienia trwają ok 20 minut a w sali mieści się jedynie 10 osób.
Ja miałam okazję obejrzeć przedstawienie „Mała Syrenka”. Po skończonym przedstawieniu pracownik teatru opowiedział o sztuce, lalkach i całej koncepcji teatru.
Jest to kolejna atrakcja, która wymaga wcześniejszej rezerwacji online. Ja najpierw wybrałam się do „Bajkowego Świata” i potem do teatru. Rezerwując bilety do teatru można także wybrać konkretną sztukę.
Zarezerwuj bilety do Centrum Bajki
Kino Szkatułka
Również w głównym budynku znajduje się małe kino „Szkatułka”. Kino działa jedynie w weekendy i bilety można kupić online albo na miejscu w kasie. Repertuar zmienia się co tydzień. Można tam obejrzeć zarówno najpopularniejsze filmy dla dzieci/rodzinne a nawet najnowsze produkcje fimlowe (niekoniecznie dla dzieciaków).
Park Akademia Bajki
Po przeciwnej stronie głównego budynku znajduje się Park Akademia Bajki. Jest to ogromny park na wolnym powietrzu, który podzielony jest na dwie części. Jedna z części jest ogólnodostępna (nie są wymagane bilety). Znajduje się tam skatepark, ławki i Bistro u Koziołka. Wstęp do drugiej części wymaga biletu. W tej części znajduje się wiele ciekawych atrakcji głównie dla dzieciaków. Jest tam między innymi park linowy, Grota Solna, labirynt, urządzenia kreatywne, mini zoo i wiele więcej.
Bilet do Parku ważny jest cały dzień i nie jest wymagana rezerwacja na konkretną godzinę.
Park Akademia Bajki jest nieczynny w poniedziałki!
Kraina Soria Moria
Niestety tej atrakcji nie udało mi się odwiedzić gdyż z powodu pandemii została tymczasowo zamknięta. Szkoda, bo w teorii Kraina Soria Moria brzmi bardzo zachęcająco. Jest to interaktywna wystawa, której celem jest przedstawienie elementów kultury nordyckiej. Wystawa nawiązuje do kultury skandynawskiej, łączy świat baśni i legend krajów północnych: Norwegii, Szwecji, Danii, Finlandii, Islandii.
Centrum Bajki Pacanów: adres, dojazd, parking
Europejskie Centrum Bajki znajduje się przy ulicy Kornela Makuszyńskiego w Pacanowie.
Na miejsce najlepiej jest dojechać własnym samochodem. Podróż z Kielc zajmie ok 60 minut. Obok Centrum znajduje się duży parking w cenie 10 zł za dzień.
Z Kielc można też dojechać autobusem. Podróż zajmie mniej niż 2 godziny.
Bilety i godziny otwarcia
Bilety na każdą z atrakcji należy kupić oddzielnie. Ceny różnią się między atrakcjami. Oto przykładowe ceny:
Bajkowy Świat:
- normalny: 24,00 zł
- ulgowy: 19,00 zł
Mały Teatr
- normalny: 12,00 zł
- ulgowy: 10,00 zł
Park Akademia Bajki
- normalny: 39,00 zł
- ulgowy: 30,00 zł
Poza biletami normalnymi i ulgowymi można znaleźć też inne zniżki i promocje, na przykład bilety rodzinne czy grupowe.
Wszystkie bilety muszą być zarezwowane online!!
Zarezerwuj bilety do Centrum Bajki
Centrum Bajki i Park Akademia czynne są w następujących godzinach:
Europejskie Centrum Bajki
- Kwiecień-Październik: poniedziałek-niedziela 9:00-17:00
- Listopad-Marzec: wtorek-niedziela 9:00-16:00
Park Edukacyjny “Akademia Bajki”
- Kwiecień-Październik: wtorek-niedziela 10:00-18:00
Warto jechać do Centrum Bajki w Pacanowie?
Tak! Na 100% tak! Pewnie wielu dorosłych pomyśli sobie, że bajeczki są dla dzieci i nie ma co jechać do Pacanowa. I to jest błąd. Wizyta w Centrum Bajki to jak podróż do lat dzieciństwa. Docenią ją szczególnie osoby, które wychowały się na Koziołku Matołku czy bajkach Andersena. Centrum Bajki odwiedziliłam z rodziną. Trzy pokolenia i każda osoba była zachwycona. Naprawdę warto!