Muzea, teatry, parki, ogrody botaniczne, zabytki, miejsca historyczne i wiele innych atrakcji skrywa w sobie Warszawa. Największe i najludniejsze miasto w Polsce nigdy nie śpi i ma wiele do zaoferowania o każdej porze dnia. Wystarczy zabrać wygodne buty, plecak i wyruszyć na zwiedzanie Warszawy!
A stolica przypadnie do gustu każdemu. Bez wyjątku. Miasto jest tak duże, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Najbardziej zadowoleni wyjadą wielbiciele historii i sztuki oraz pasjonaci architektury. Nie zawiodą się także najmłodsi i ich rodzice, a także młodzież szukająca rozrywek i imprez do białego rana. Warszawa to nasza stolica, którą ukształowała trudna historia i jest to do pewnego stopnia nasz obowiązek poznać miasto. A przynajmniej poznać te najważniejsze miejsca.
Warszawa na długi weekend: lista najważniejszych miejsc i atrakcji dla każdego
Warszawa to ogromne miasto i nie wszystkie atrakcje zlokalizowane są obok siebie. Czasami dojazd między jednym miejscem a drugim zajmie kilkadziesiąt minut. Dlatego też nie polecam ekspresowego zwiedzania stolicy w jeden dzień. Zdecydowanie bardziej zachęcam do co najmniej weekendowego pobytu, a najlepiej do przedłużonego weekendu. W ciągu trzech dni można dokładnie zwiedzić Warszawę i do tego na spokojnie cieszyć się urokiem miasta. W ciągu długiego weekendu z pewnością uda się zobaczyć te najważniejsze atrakcje. A oto one.
Pałac Kultury i Nauki
Wzniesiony na początku lat 50-tych jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego, Pałac Kultury i Nauki to do dnia dzisiejszego wizytówka i najbardziej rozpoznawalny budynek miasta. Nie ma się co dziwić, bo PKiN to drugi co do wysokości w Polsce budynek, który widać z wielu miejsc w Warszawie.
Znajduje się on w samym centrum miasta przy Placu Defilad 1. Jeżeli Twój czas w Warszawie jest mocno ograniczony i możesz zobaczyć tylko jedno miejsce to powinien to być właśnie Pałac Kultury i Nauki.
A dlaczego właśnie PKiN? Ponieważ właśnie tam na 30 piętrze, na wysokości 114 metrów znajduje się taras widokowy. Z tarasu podziwiać można widok na całe miasto Warszawa! Nie brakuje tam także kawiarenki z widokiem na miasto. W słoneczny i bezchmurny dzień widok jest naprawdę przepiękny. Wstęp na taras widokowy jest odpłatny a bilet można kupić na miejscu w kasie.
Poza tarasem widokowym w Pałacu Kultury i Nauki znajduje się także kilka muzeów, organizowane są tam wystawy i kongresy.
Muzeum Powstania Warszawskiego
Otwarte w 2004 roku w przeddzień 60 rocznicy powstania warszawskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego to punkt obowiązkowy na mapie zwiedzania Warszawy. A to za sprawą dwóch powodów.
Pierwszy z nich to oczywiście samo powstanie warszawskie. Muzeum bowiem dokumentuje historię powstania warszawskiego i oddaje hołd wobec tych, którzy walczyli i oddali życie za wolną Polskę. Jest to skarbnica pamiątek z czasów powstania. Miejsce to ma szczególny charakter, bowiem tworzone było przy współpracy osób, które walczyły w powstaniu.
Drugim powodem, dla którego trzeba odwiedzić Muzeum są walory wizualne. Muzeum Powstania Warszawskiego nie jest kolejną nudną placówką muzealną, a interaktywnym centrum, które zabiera odwiedzających do świata wojennej Polski. W 2004 roku było to najnowocześniejsze muzeum w Polsce. Ta interkatywność i nowoczesność ma za zadanie przybliżyć współczesnym pokoleniom wydarzenia z powstania warszawskiego i pokazać sens tamtych wydarzeń.
Pobyt w Muzeum Powstania Warszawskiego może zająć nawet kilka godzin i polecam zakup audioprzewodnika.
Synagoga im. Nożyków
Przy ulicy Twardej 6 znajduje się jedyna przedwojenna synagoga, która przetrwała do dnia dzisiejszego. Jest to Synagoga im. Małżonków Nożyków.
Jest ona główną synagogą Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, która obecnie zrzesza ponad 700 członków. Naczelnym rabinem jest Michael Schudrich.
Nabożeństwa w synagodze odbywają się codziennie. Wnętrze synagogi można zwiedzać od niedzieli do piątku w godzinach od 11 do 17. W soboty ze względy na Szabat synagoga jest zamknięta dla odwiedzających. Wstęp kosztuje 10 zł.
Muzeum Narodowe
Wizyta w Muzeum Narodowym w Warszawie to prawdziwa gratka dla entuzjastów sztuki a w szczególności malarstwa polskiego. W gmachu Muzeum Narodowego znajduje się bowiem jedno z najwybitniejszych dzieł malarstwa polskiego. A mowa tutaj o 'Bitwie pod Grunwaldem’ spod pędzla Jana Matejko. Dzieło ma wymiary 426 x 987 cm i znajduje się w towarzystwie innych dzieł artysty, w tym obrazów takich jak 'Stańczyk”, 'Kazanie Skargi’ czy 'Zaprowadzenie chrześcijaństwa’.
W sekcji malarstwa polskiego zobaczyć można także dzieła autorstwa innych wybitnych malarzy polskich: Jacka Malczewskiego, Piotra Michałowskiego, Józefa Chełmońskiego czy Stanisława Wyspiańskiego.
Obok malarstwa polskiego w Muzeum Narodowym znajdują się także sekcje poświęcone sztuce starożytnej (greckiej, egipskiej, rzymskiej), malarstwu zagranicznemu (włoskiemu, francuskiemu, holenderskiemu, niemieckiemu) czy wystawy rzemiosła artystycznego.
Dodatkowo w muzeum organizowane są czasowe wystawy poświęcone konkretnym artystom.
Wstęp do muzeum jest odpłatny a bilety można kupić na miejscu w kasie lub online.
Centrum Nauki Kopernik
Znajdujące się w pobliżu charakterystycznej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik to nowoczesne centrum nauki, którego zadaniem jest rozwijanie nauki i szerzenie wiedzy. Jest to jedna z warszawskich atrakcji, które przypadną do gustu każdej grupie wiekowej.
Na dwóch poziomach ogromnego budynku głównego w kształcie litery L znajdują się wystawy stałe, czasowe, laboratoria, pracownie. Nie brakuje także restauracji, pomieszczeń biurowych czy nawet sal konferencyjnych. Większość wystaw jest interaktywnych, można je dodykać i uczyć się w praktyce. Jest to świetna zabawa dla dzieci, ale i też dorosłych.
Przy budynku głównym znajduje się także budynek planetarium z kopułą o średnicy 16 metrów. W planetarium codziennie odbywają się prelekcje filmowe a bilet można zarezerwować na konkretny spektakl.
W Centrum Nauki Kopernik można spędzić nawet cały dzień. Wstęp jest płatny, a bilety kupuje się osobno na wystawy stałe, czasowe i osobno do planetarium.
Bulwary nad Wisłą
Centrum Nauki Kopernik znajduje się tuż przy samych bulwarach nadwiślańskich. Owe bulwary ciągną się na lewym brzegu Wisły.
Warto jest wybrać się na dłuższy spacer bulwarami, gdyż jest to przepięknie zagospodarowana przestrzeń. Znajdują się na nich skwery, place zabaw, sztuczne plaże, kawiarenki, restauracje i wiele innych atrakcji.
POLIN Muzeum Historii Polskich Żydów
W Śródmieściu znajduje się muzeum POLIN poświęcone historii Żydów na ziemiach polskich. Jest to moim zdaniem najciekawsze muzeum w Warszawie, które wciąga już od pierwszej wystawy.
Muzeum nie skupia się jedynie na II Wojnie Światowej i Holocauście, ale na całej historii polskich Żydów już od X wieku. Odwiedzający zabierani są w podróż przez różne okresy historii i poznają niezwykle ciekawe losy Żydów w Polsce. Muzeum koniecznie trzeba zwiedzać z audioprzewodnikiem. Jest to zresztą najlepiej przygotowany audioprzewodnik muzealny z jakim miałam styczność. Treść jest bardzo wciągająca i w interesujący i przystępny sposób przybliża historię Żydów. Przynam, że nawet nie poczułam jak szybko upłynęły 3 godziny.
Muzeum powstało z inicjatywy Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce (SŻIH) i finansowane jest ze środków publiczno-prywatnych. Nazwa POLIN (z języka hebrajskiego 'Polska’) nawiązuje do legendy o pojawieniu się pierwszych Żydów na ziemiach polskich.
Ogród Saski
A w ramach odpoczynku warto jest wybrać się do Ogrodu Saskiego położonego w Śródmieściu. Historia ogrodu sięga aż XVII wieku a powstał on z inicjatywy samego króla Augusta II Mocnego. Był to pierwszy park publiczny w Warszawie.
Znajdują się w nim fontanny, pomniki i tablice pamiątkowe. Ogród jest bardzo zadbany a szczególnie pięknie prezentuje się w okresie wiosenno-letnim, kiedy to zakwitają kwiaty i drzewa.
Grób Nieznanego Żołnierza
Obok Ogrodu Saskiego, na placu im. marszałka Józefa Piłsudskiego znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Upamiętnia on wszystkich poległych za niepodległość. Grób został odsłonięty w 1925 roku.
Przy warszawskim grobie zawsze płonie znicz i służbę pełni warta honorowa z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Co godzinę następuje uroczysta zmiana warty.
Pałac Prezydencki i Krakowskie Przemieście
Z Grobu Nieznanego Żołnierza warto jest wybrać się na pieszo w kierunku Krakowskiego Przedmieścia.
Krakowskie Przedmieście to jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic Warszawy będąca częścią północnego odcinka Traktu Królewskiego. Cała ulica wpisana jest do rejestu zabytków i zamknięta jest dla ruchu samochodowego. Znajdują się na niej zabytkowe kamieniczki, pomniki i tablice pamiątkowe. Nie brakuje sklepów, kawiarni, restauracji. Krakowskie Przedmieście żyje całą dobę.
Na Krakowskim Przedmieściu znajduje się Pałac Prezydencki, który od 1994 roku jest oficjalną siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Jest to największy pałac na terenie miasta Warszawa. Pod budynek pałacu można podejść, ale nie można wejść na sam teren. Przed pałacem znajduje się tablica upamiętniająca Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego a także tablica upamiętniająca ofiary katastrofy w Smoleńsku.
Plac Zamkowy i Zamek Królewski
Spacerując Krakowskim Przedmieściem dojdziemy do Placu Zamkowego, który jest miejscem spotkań wszystkich Warszawiaków. Historia placu sięga aż lat 20-tych XIX wieku. Niestety plac został doszczętnie zniszczony w czasie II Wojny Światowej, a jego odbudowa nastapiła w kilka lat po wojnie.
Na placu króluje wysoka Kolumna Zygmunta III Wazy.Znajduje się także na nim Zamek Królewski. Owy Zamek Królewski pierwotnie był rezydencją książąt mazowieckich. Był także siedzibą Sejmu, a nawet Prezydenta RP.
Dziś Zamek pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne. Wnętrza Zamku można zwiedzić po wykupieniu biletu. Odwiedzający mogą zwiedzić Trasę Królewską i Galerię Obrazów. Można zobaczyć apartamenty królewskie, sale reprezentacyjne a także galerie obrazów. Polecam zwiedzanie Zamku z audioprzewodnikiem, który w bardzo szczegółowy sposób przedstawia historię Zamku a także opisuje każde z pomieszczeń.
Dodatkowo w Zamku organizowane są tematyczne wystawy czasowe, na które można zakupić osobny bilet.
Rynek Starego Miasta
Z Placu Zamkowego warto jest przejść w stronę Rynku Starego Miasta i odchodzących od niego uliczek. Tak naprawdę pomiędzy tymi uliczkami spacerować można bez końca.
Sam Rynek Starego Miasta sięga pamięcią XIII wieku. Wtedy też Rynek stanowił centrum miasta i był on najważniejszą częścią Starej Warszawy. To tutaj toczyło się życie gospodarczo-administracyjne. Tutaj znajdowały się najważniejsze budynki i tutaj odbywały się zgromadzenia. Dziś Rynek Starego Miasta wraz z zabytkowymi kamieniczkami jest centrum życia rozrywkowego. Znajdują się tutaj liczne kawiarnie, restauracje i muzea. Spotkać można ulicznych artystów pracujących nad swoimi dziełami. W samym centrum zobaczyć można pomnik syrenki warszawskiej. Zawsze dużo się tutaj dzieje.
Od Rynku odchodzi 8 ulic, które są dużo spokojniejsze i tak samo piękne. Każda kamieniczka w tej części miasta ma swoją historię i niepowtarzalny urok.
Barbakan
Na Starym Mieście w Warszawie zobaczyć można też pozostałości po średniowiecznym barbakanie.
Barbakan wybudowano w 1548 roku jako element obronny, który miał zwiększyć bezpieczeństwo wjazdu do ówczesnego miasta Warszawa. W czasie II Wojny Światowej oryginalny barbakan uległ znaczym zniszczeniom. Obiekt zaczęto odbudowywać po wojnie.
Sejm Rzeczpospolitej Polskiej
Przy ulicy Wiejskiej znajduje się ogromny budynek, w którym obraduje Sejm RP. Już stojąc na ulicy, pod bramą można zauważyć charakterystyczną kopułę, w której to znajduje się Sala Posiedzeń Sejmu.
Niestety nie ma możliwości wejścia na teren obiektu i zobaczenia budowli z bliska. Przed pandemią możliwe było zwiedzanie Sejmu z przewodnikiem. Przewodnik oprowadzał wycieczki po najważniejszych salach i opowiadał historię obiektu. Niestety zwiedzanie zostało zawieszone z powodu pandemii.
Pałac w Wilanowie
W dzielnicy Wilanów w południowo wschodniej Warszawie znajduje się zabytkowy pałac wraz z ogrodami. Owy pałac został wzniesiony w stylu barokowym dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery pod koniec XVII wieku.
Początkowo pałac był letnią rezydencją królewską, w której wypoczywał Jan III Sobieski wraz z rodziną. W kolejnych latach pałac zmieniał właścicieli. Stanisław Kostka Potocki po przejęciu obiektu w 1799 roku utworzył tam pierwsze publiczne muzeum w Polsce. Muzeum zawierało dzieła sztuki europejskiej pochodzące z prywatnych zbiorów.
W czasie II Wojny Światowej Pałac w Wilanowie, podobnie jak większość budynków warszawskich uległ zniszczeniom. Po wojnie obiekt przeszedł na własność państwa i rozpoczęto prace rekonstrukcyjne. Od 1955 roku obiekt podlega Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Obecnie w Pałacu w Wilanowie znajduje się muzeum, które można zwiedzać po wykupieniu biletu. Do pałacu przylegają ogromne ogrody, do których wstęp także jest płatny. Można kupić bilet do pałacu i ogrodów lub tylko do samych ogrodów.
Łazienki Królewskie i Belweder
Najpiękniejszy park w Warszawie to bez wątpienia Łazienki Królewskie. A historia parku sięga aż XVIII wieku, kiedy to Stanisław August Poniatowski podjął decyzję o powstaniu tego miejsca.
Punktem charakterystycznym Łazienek Królewskich jest pałac na Wodzie. Jest to nic innego jak pałac położony na sztucznej wysie na środku stawu. Wysepka połączona jest z lądem mostami. W sezonie wiosenno-letnim można wybrać się na przejażdżkę łodzią po stawie.
Na terenie Łazienek znajduje się kilka pomników i tablic pamiątkowych. Najbardziej rozpoznawalnym pomnikiem jest pomnik Chopina. Przy pomniku regularnie odbywają się koncerty muzyki klasycznej.
Do Łazienek warto jest wybrać się na spacer i chwilę relaksu. Można zabrać koc, spakować piknik i odpocząć na trawie. Znajdują się tam także restauracje i kawiarenki. Jest naprawdę pięknie!
Warszawa atrakcje
- Pałac Kultury i Nauki
- Muzeum Powstania Warszawskiego
- Synagoga im. Nożyków
- Muzeum Narodowe
- Centrum Nauki Kopernik
- Bulwary nad Wisłą
- POLIN Muzeum Polskich Żydów
- Ogród Saski
- Grób Nieznanego Żołnierza
- Pałac Prezydencki i Krakowskie Przemieście
- Plac Zamkowy i Zamek Królewski
- Rynek Starego Miasta
- Barbakan
- Parlament
- Pałac w Wilanowie
- Łazienki Królewskie i Belweder
2 komentarze