Paryż, często nazywany miastem zakochanych, to stolica Francji i największe miasto kraju. Codziennie do Paryża przyjeżdża tysiące zakochanych par podążając za marzeniami o romantycznym pobycie w mieście miłości. Powodów do odwiedzania Paryża jest jednak znacznie więcej. Tutaj znajdziesz ich aż 15.
Planując swój wyjazd do Paryża nie kierowałam się ani trochę romantycznym charakterem miasta. Zależało mi na zobaczeniu muzeów a przede wszystkim Luwru i Muzeum Kinematografii. Wiedziałam też, że chcę odwiedzić grób Jimma Morrisona na cmentarzu Père Lachaise. Paryż to w końcu miasto sztuki, więc nie mogłam sobie odmówić wizyty w tamtejszych muzeach, które są najlepszymi domami sztuki na świecie. A jako odwieczna fanka zespołu The Doors musiałam wybrać się na cmentarz Père Lachaise 😉 Paryż mnie wciągnął i z kilku miejsc, które miałam zamiar zobaczyć zrobiła się ogromnie długa lista. W stolicy Francji z każdym budynkiem wiąże się ciekawa historia i jest naprawdę dziesiątki czy setki miejsc, które warto zobaczyć.
Przed wyjazdem warto jest zatem dobrze zastanowić się, jakie miejsca chcesz zobaczyć. Z pomocą przychodzi moja lista atrakcji w Paryżu.
Co zobaczyć w Paryżu. 15 największych atrakcji w stolicy Francji
Poniżej przygotowałam listę największych atrakcji w stolicy Francji, które polecam zobaczyć. Na odwiedzenie wszystkich potrzebować będziesz luźnych 4 dni, lub 3 bardzo napiętych. Warto zauważyć, że Paryż codziennie odwiedzany jest przez tysiące turystów z całego świata i kolejki do atrakcji są bardzo długie. Do wejścia na Wieżę Eiffla lub Luwru czasem trzeba czekać godzinami. Dlatego właśnie 4 dni to idealny czas na spokojne zwiedzenie poniższych miejsc.
Wieża Eiffla i Pola Marsowe
Symbol miasta, czyli Wieżę Eiffla, zobaczyć już można z okien samolotu, kiedy to maszyna zbliża się do lądowania. Ja miałam okazję lądować w Paryżu w godzinach wieczornych i widziałam pięknie oświetlone miasto z lotu ptaka z Wieżą Eiffla w roli głównej. Polecam zatem wypatrywanie tej konstrukcji już z samolotu 😉
Wieża Eiffla, zwana też „Żelazną Damą”, znajduje się nad Sekwaną w zachodniej części miasta, w północnej części Pól Marsowych. Została ona wzniesiona w 1889 roku i miała upamiętniać setną rocznicę rewolucji francuskiej. Inicjatorem konstrukcji był Gustaw Eiffel wraz ze swoją grupą architektów. Wieża w całości wybudowana została ze stali w konstrukcji kratowej. Jest to najwyższy budynek w Paryżu i łącznie z antenami ma wysokość 324 metrów. Żelazną Damę można podziwiać z zewnętrznej strony, ale także można wjechać windą na taras widokowy.
Wieża posiada trzy tarasy widokowe. Na taras na pierwszym i drugim poziomie wjechać można windą lub wejść schodami. Na najwyższy taras na szycie, na wysokości 276 metrów można wjechać jedynie szklaną windą. Bilety zakupić należy na miejscu w kasie lub online.
Po wizycie na tarasie widokowym polecam spacer na Pola Marsowe, czyli ogromny park zaraz za wieżą. To tam można uchwycić najpiękniejsze kadry Żelaznej Damy.
Place de la Concorde (Plac Zgody)
W samym centrum Paryża znajduje się jeden z większych placów w mieście – Place de la Concorde, lub też Plac Zgody. Plac ten powstał pod koniec XVII wieku i od tego momentu kilkakrotnie zmieniał swoją nazwę. Był to Plac Rewolucji, Plac Ludwika XVI… Obecna nazwa powróciła w 1830 i tak już zostało do dnia dzisiejszego. Na Placu Zgody warto jest zwrócić uwagę na kilka budowli. Pierwsza to obelisk znajdujący się w samym centrum. Obelisk jest to pomnik w formie wysokiego, smukłego słupa. Jest to element architektury egipskiej, więc nie ma się co dziwić, że obelisk z Placu Zgody był darem wicekróla Egiptu dla narodu francuskiego. Kolejnymi budowlami, które z pewnością nie umkną niczyjej uwadze są dwie fontanny: Fontanna Rzek i Fontanna Mórz. Obie fontanny ozdobione są rzeźbami z brązu.
Na Place de la Concorde znaleźć też można bardziej współczesny element, czyli Młyn Diabelski. Chętni mogą wybrać się na przejażdżkę i zobaczyć Plac oraz okolicę z góry.
Pola Elizejskie
Od Placu Zgody, czyli Place de la Concorde, aż do Łuku Triumfalnego ciągnie się najbardziej reprezentacyjna aleja Paryża – les Champs Élysées, czyli Pola Elizejskie. Jest to prawie dwukilometrowy odcinek, na którym znajdują się liczne restauracje, teatry i domy artystyczne. Pola Elizejskie otwarte są dla ruchu samochodowego, ale często aleja jest zamykana. Ruch zostaje wstrzymany podczas różnych wydarzeń kulturowych i sportowych. Dzieje się tak szczególnie w okresie letnim. Jednym z większych wydarzeń mających miejsce na les Champs Élysées jest doroczna defilada wojskowa z okazji Święta Narodowego Francji mająca miejsce 14 lipca.
Łuk Triumfalny
Na zachodnim skraju Pól Elizejskich, a dokładnie na placu Charles-de-Gaulle, znajduje sie kolejny symbol Paryża – Łuk Triumfalny. Jest to pomnik wzniesiony w 1806 roku z inicjatywy Napoleona. Jest to pomnik, który upamiętnia wszystkich walczących i poległych w czasie wojen rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Pod Łukiem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza oraz muzeum.
Moulin Rouge i dzielnica Montmartre
Wspomniałam już, że Paryż to miasto artystów i sztuki. Właśnie ten artystyczny klimat miasta najlepiej można poczuć w historycznej dzielnicy Montmartre. Dzielnica ta charakteryzuje się starymi kamienicami oraz krętymi, brukowanymi i wysoko wznoszącymi się uliczkami. Montmarte kiedyś była dzielnicą skupiającą bohemę artystyczną. Dziś bardziej niż ducha artystycznej cyganerii czuć tam duży przemysł turystyczny. Warto jest jednak wybrać się tam na spacer, żeby zobaczyć wyjątkową architekturę dzielnicy.
Spacerując uliczkami Montmartre dojdziesz do położonego obok najsłynniejszego kabaretu na świecie – Moulin Rouge. Budynek kabaretu łatwo jest rozpoznać, bowiem na jego dachu znajduje się imitacja młyna. W Moulin Rouge zobaczyć można przedstawienia taneczne, w tym słynnego francuskiego kankana.
Les Invalides
Niedaleko Pól Marsowych znajdziesz cudowną architektoniczną perełkę – Les Invalides. Jest to kompleks budynków wybudowanych obok Sekwany pod koniec XVII wieku. W skład kompleksu wchodzą Pałac Inwalidów oraz Kościół Inwalidów. Pałac wzniesiono w 1676 roku i służył on początkowo jako szpital i schronienie dla inwalidów wojennych. Kościół Inwalidów z charakterystyczną złotą kopułą wzniesiono w 1706 roku. W kościele znajdują się grobowce zasłużonych Francuzów, w tym grób Napoleona i jego rodziny.
Bilety do kompleksu w tym do grobu Napoleona można kupić na miejscu w kasie.
Sekwana i wycieczka łodzią
Uwielbiam duże miasta, które są położone nad rzekami. Zawsze zwiedzając duże aglomeracje nie mogę sobie odmówić przyjemności wycieczki łódką. Tak też zrobiłam podczas pobytu w Paryżu. Taka wycieczka po Sekwanie sprawdzi się na dłuższy i krótszy wypad. Przy pobycie kilkudniowym możesz sobie zrobić przerwę od zwiedzania muzeów i zabytków. Na łódce zrelaksujesz się i w pełni odpoczniesz. Jeżeli jesteś w Paryżu tylko na weekend i nie masz za wiele czasu na zwiedzanie to właśnie na wycieczce łódką zobaczysz prawie całe centrum Paryża.
Takich wycieczek łódką po Sekwanie jest w Paryżu bardzo dużo. Ceny zaczynają się już od €10 a kończą nawet na €200. Te najtańsze to oczywiście ogromne łodzie wycieczkowe gromadzące setki osób. Najdroższe łodzie to te ekskluzywne, którymi nie musisz dzielić się z innymi osobami. Możesz też zdecydować się na wieczorną imprezę na łodzi lub nawet wycieczkę połączoną z koncertem. Wybór jest naprawdę duży.
Most Aleksandra III
Na Sekwanie jest niezliczona ilość mostów, ale ten na który warto zwrócić szczególną uwagę to Most Aleksandra III. Rozpościera sie z niego przepiękny widok, między innymi, na Les Invalides. Most, który w całości wykonany jest z metalu został wzniesiony pod koniec XIX wieku. Nawiązuje on do przymierza francusko-rosyjskiego z 1892 roku i znajdują się na nim godła Francji i Imperium Francuskiego. Most został nazwany na cześć cesarza Imperium Rosyjskiego – Aleksandra III.
Na moście warto zwrócić uwagę na 4 figury Feme wykonane z brązu. Feme w mitologii greckiej była posłanką Zeusa. Od strony zewnętrznej znajdują się rzeźby nimf. Most Aleksandara III wiele razy służył jako tło w ekranizacjach filmowych. Mnie najbardziej utkwiły sceny z filmu Woody Allena „O Północy w Paryżu”.
Luwr
Wiele osób przyjeżdża do Paryża nie po to, aby zobaczyć Wieżę Eiffla czy Sekwanę, a jedno z największych muzeów świata – Luwr. Muzeum Luwru otworzyło swoje drzwi pod koniec XVIII wieku, ale budynek w którym się znajduje jest znacznie starszy. Jest to dawny pałac królewski, który zamieszkany był już w średniowieczu. W roku 1793, kiedy to muzeum zostało otwarte znajdowało się tam jedynie 537 eksponatów. Dziś liczba dzieł sztuki przekracza 300 000. Wejście do Luwru prowadzi przez tak zwaną Piramidę Luwru, czyli szklaną konstrukcję w kształcie piramidy, którą wzniesiono w 1989 roku.
W Luwrze znajdziesz największe dzieła światowej sztuki. Niektóre z nich to: Mona Lisa Leonarda da Vinci, rzeźba Wenus z Milo, rzeźba Nike z Samotraki czy stela z kodeksem Hammurabiego.
Kolejki do Luwru zawsze są przeogromne, dlatego lepiej jest kupić bilet przez internet.
Katedra Notre-Dame
W poszukiwaniu kolejnych ikon Paryża koniecznie trzeba udać się do katedry Notre-Dame. Budynek katedry jest jednym z najpiękniejszych przykładów sztuki gotyckiej na świecie. Prace nad budową katedry trwały ponad 200 lat i rozpoczęły się już w XII wieku. W Notre-Dame miały miejsca najważniejsze wydarzenia historii Francji. To tam Napoleon Bonaparte koronował się na Cesarza Francuzów i to tam Francuzi żegnali swojego przywódcę Charlesa de Gaulle’a.
Niestety w wyniku pożaru w kwietniu 2019 znaczna część katedry uległa zniszczeniom. Cały czas trwają intensywne prace nad odbudową i katedra jest zamknięta dla odwiedzających. Warto jest jednak wybrać się do Notre-Dame, aby zobaczyć budynek z zewnątrz, który robi ogromne wrażenie.
Cmentarz Père Lachaise
Największym cmentarzem paryskim jest Père Lachaise, na którym znajdują się groby wielu zasłużonych osób. Przyznam, że ja odwiedziłam Père Lachaise chcąc zobaczyć grób Jima Morrisona – wokalisty zespołu the Doors. Wielu podróżników z Polski udaje się tam jednak, aby stanąć przed grobem naszego wielkiego kompozytora – Fryderyka Chopina. Chopin nie był jedynym Polakiem pochowanym na paryskim cmentarzu. Wielu polskich generałów i działaczy niepodległościowych również tam spoczywa.
Przy wejściu na cmentarz znajduje sie tablica, na której znajdziesz nazwiska sławnych osób spoczywających na Père Lachaise i numery alejek z ich grobami.
Muzeum Orsay
Wspominałam już, że entuzjaści muzeów z pewnością nie będą się nudzić w Paryżu. Kolejną muzealną propozycją w planie zwiedzania Paryża jest muzeum Orsay. W muzeum znajduje się kolekcja sztuki francuskiej z okresu 1848-1918. Można podziwiać tam obrazy, rzeźby, fotografie, grafiki, sztukę użytkową. Sam budynek muzeum jest niezwykle oryginalny, bowiem niegdyś znajdowała się tam stacja kolejowa. Dworzec funkcjonował tam przez 39 lat od 1900 roku. Po zamknięciu dworca w budynku otworzono teatr, a następnie przez wiele lat stał pusty. Prace nad przekształceniem dworca w muzeum sztuki rozpoczęły się w 1979 roku a uroczyste otwarcie miało miejsce 8 lat później.
Wstęp do muzeum Orsay jest płatny.
Muzeum Filmu Cinémathèque Française
W Paryżu narodził się film i to tam w kafejce Grand Café w 1895 roku bracia Lumiere zaprezentowali światu pierwszy film. Oczywiste było zatem dla mnie odwiedzenie jednego z największych muzeów filmu na świecie – Cinémathèque Française. W muzeum znajduje się ogromna kolekcja filmów i przedmiotów związanych ze sztuką filmową, takich jak chociażby kamery. Są tam też oryginalne scenariusze, stroje filmowe i zdjęcia. Jest to prawdziwa gratka dla fanów historii sztuki filmowej.
Katakumby
Historia paryskich katakumb sięga aż czasów Cesarstwa Rzymskiego. Wtedy właśnie znajdowały się tam kamieniołomy, w których wydobywano kamień potrzebny do budowy miasta. Katakumby powstały tam dopiero pod koniec XVIII wieku, kiedy to w Paryżu wybuchła epidemia dżumy i ówczesny król rozkazał znosić tam zwłoki, aby uniknąć rozprzestrzeniania się zarazy. Katakumby można dziś zwiedzać chociaż tylko ich część dostępna jest dla turystów.
Pałac Wersalski
Na sam koniec zostawiam największą pod względem powierzchni atrakcję Paryża, czyli Pałac Wersalski. Znajduje się on na przedmieściach Paryża w małej miejscowości Wersal. Można tam dojechać z centrum Paryża metrem. Wersal to ogromny pałac królewski, który od 1682 roku stał się oficjalną siedzibą króla Francji. Część pomieszczeń w pałacu otwarta jest dziś na zwiedzających. Ogromne wrażenie zdecydowanie robią ogrody wersalskie, które zachwycają tak samo jak ogrody w Pałacu Belweder w Wiedniu.
Ja spędziłam w Wersalu cały dzień i radzę zarezerwować sobie właśnie cały dzień na zwiedzenie obiektu.
Odkryj magiczny Paryż nocą!
Paryż to zdecydowanie najpiękniej oświetlone miasto w jakim byłam. Nocą prezentuje się zjawiskowo nie tylko Wieża Eiffla, ale i wszystkie inne budynki. Przyznam, że Paryż nawet spodobał mi się bardziej nocą niż z ciągu dnia. Podczas mojego pobytu codziennie spacerowałam po mieście wieczorami i byłam zachwycona widokami. Oczywiście nie polecam spacerów w nieznane dzielnice, bo Paryż generalnie jest mało bezpiecznym miastem, ale wieczorne spacery w turystycznych dzielnicach są wskazane. Szczególnie polecam zobaczenie Wieży Eiffla i Katedry Notre-Dame wieczorem. Poniżej wrzucam kilka zdjęć z kadrami paryskimi po zachodzie słońca.
2 komentarze