Larnaka to jedno z większych miast na Cyprze zamieszkałe przez ponad 150 tysięcy mieszkańców. Jest to także jedno z częściej wybieranych miast przez turystów zapewne ze względu na znajdujące się tam lotnisko. Łatwo i szybko dostaniesz się z Larnaki do Cape Greco czy Nikozji, więc jest to dobra baza wypadowa na wycieczki objazdowe.
Do Larnaki przyjechaliśmy późnym popołudniem. W pierwotnym planie mieliśmy być tam dużo wcześniej i dokładnie zwiedzić miasto. Przeciągnął się nam jednak pobyt w Cape Greco i do Larnaki przyjechaliśmy późno. Nie ma tego złego, bo spędziliśmy w Cape Greco fajnych kilka godzin, a Larnakę i tak udało nam się zwiedzić.
Samochód zaparkowaliśmy w samym centrum przy promenadzie, żeby nie marnować czasu na dojście na pieszo. Chcieliśmy zacząć od obiadu, bo ani w Cape Greco ani w Ayia Napa nie udało nam się nic zjeść. Prawdę mówiąc ciężko nam było znaleźć jakieś miejsce, bo promenada pękała w szwach od sieciowych fast-foodów typu Burger King czy KFC. McDonald zajmuje w Larnace ogromną powierzchnię a logo jest tak wielkie, że można je chyba zobaczyć już z Turcji! Po kilkunastu minutach kręcenia się po promenadzie i bocznych uliczkach wreszcie udało nam się znaleźć miejsce nie będące amerykańską sieciówką.
Zadowoleni ruszyliśmy na odkrywanie Larnaki!
Promenada i plaża
Zaczęliśmy od spaceru promenadą i potem brzegiem morza. Promenada jak już wspomniałam jest dosyć mocno skomercjalizowana. Z jednej strony ciągną się restauracje, bary, kafejki, lodziarnie, a z drugiej place zabaw, boiska do gry w siatkę, w koszykówkę. Plaża nie jest wielkich rozmiarów, ale przynajmniej jest czysta i strzeżona. Centrum Larnaki to takie małe centrum turystyczne. Jeżeli szukasz miejsca na wakacje, gdzie masz wszystko – hotele, plażę, molo, restauracje, sklepy z pamiątkami to na pewno Ci się tam spodoba. Jeżeli natomiast typowe wakacyjne kurorty działają na Ciebie jak płachta na byka to omiń centrum Larnaki z daleka.
Zamek w Larnace
Na końcu promenady, zaraz przy plaży znajduje się zamek, którego historia sięga XII wieku. W miejscu obecnego zamku w XII wieku wybudowano bizantyjską fortyfikację. Na przestrzeni kolejnych lat Larnaka jako miasto zaczęło rosnąć w siłę i przybierać na znaczeniu międzynarodowym, więc powstała potrzeba wybudowania zamku, aby chronić miasto. W roku 1382 roku przebudowano fortyfikację na zamek. W XVIII wieku zamek zupełnie stracił na znaczeniu, a potem w czasie okupacji brytyjskiej służył jako więzienie.
Dziś w zamku znajduje się muzeum, a na dziedzińcu odbywają się koncerty. Zamek można zwiedzić za drobną opłatą.
Cerkiew św. Łazarza
Larnaka to miasto, które słynie przede wszystkim z cerkwii św. Łazarza. Budynek cerkwii został wzniesiony na miejscu grobu Łazarza, który został wskrzeszony przez Jezusa a potem przybył na Cypr, gdzie został biskupem. Budynek został wzniesiony w IX wieku a generalnie zrekonstruowany osiem wieków później. Początkowo była to katedra chrześcijańska, potem meczet, a od 1589 roku cerkiew.
W piwnicy cerkwii znajduje się symboliczny grób Łazarza, który można odwiedzić. Można też zwiedzić cały budynek. Na tyłach cerkwii prowadzone jest także małe muzeum bizantyjskie, które można zwiedzić za dodatkową opłatą.
Słone jezioro
Zaraz przy samym lotnisku w Larnace znajduje się kompleks słonych jezior o łącznej powierzchni ponad 2 km². Największe z tych jezior to Aliki, drugie pod względem powierzchni jezioro to Orphani, następnie Soros i na koniec Spiro. W okresie zimowym jezioro przybiera na wodzie, a w okresie letnim woda odparowuje i na dnie powstaje słona mieszanka, która wygląda jak błoto. Żyje tam ponad 80 gatunków ptaków, które doskonale słychać z oddali.
Z jeziorem związana jest legenda. Otóż św. Łazarz poprosił pewną kobietę o jedzenie i picie. Ta odmówiła twierdząc, że jej winorośle uschły. Na to Łazarz odpowiedział, że jej winorośle już na zawsze zostaną suche, a jezioro zawsze będzie słone. Oczywiście duże zasolenie jeziora ma także swoje uzasadnienie stricte naukowe.
Kompleks jezior w Larnace prezentuje się pięknie przed zachodem słońca. Znajduje się tam kilka punktów widokowych z których można podziwiać krajobraz.
I to koniec był koniec naszej wizyty w Larnace, po zachodzie słońca nad jeziorem zaczęliśmy kierować się w stronę hotelu. Larnaka może nie skradła mojego serca, ale na pewno jest to miasto warte chociaż krótkiej wizyty. Nam wystarczyło kilka godzin, aby zobaczyć najważniejsze atrakcje i poczuć atmosferę miejsca. Polecam bardziej skupić się na miastach takich jak Pafos lub Nikozja, które są zdecydowanie ciekawsze i bardziej wciągające.