Na wysokości 1318 metrów w górach Troodos znajduje się najstarszy prawosławny klasztor męski – Kykkos. Patronką klasztoru jest Matka Boska, której drogocenne ikony ozdabiają Kykkos. Najcenniejsza z ikon klasztoru Kykkos jest autorstwa ewangelisty świętego Łukasza.

Klasztor Kykkos odwiedziliśmy przy okazji wycieczki w góry Troodos. Kykkos był jednym z naszych pierwszych przystanków i przyznam, że podróż była długa i męcząca. Do klasztoru prowadzi wąska i kręta droga, więc przez godzinę jazdy nie przekraczaliśmy prędkości 25-30 km/h. Do tego liczne kamienie i odłamki skalne na ulicy nie ułatwiały jazdy. W końcu dojechaliśmy i ponieważ był to Nowy Rok, więc teren wokół klasztoru był zupełnie opustoszały. Na parkingu nie było żadnych samochodów, sklepy i kafejki zamknięte. Bałam się, że klasztor może być nieczynny tego dnia. Całe szczęście teren klasztoru był otwarty dla zwiedzających i co więcej – byliśmy jedynymi gośćmi!

Klasztor Kykkos i ikona Matki Boskiej

Początki klasztoru Kykkos sięgają aż XI wieku i wiąże się z tym ciekawa legenda. Otóż pierwszym mnichem zamieszkującym górę Kykkos był pustelnik Izajasz. Ówczesny bizantyjski zarządca Cypru, Manuel Voutomites, wybrał się na spacer w te rejony i zgubił się. Spotkał na swojej drodze Izajasza i poprosił go o pomoc, ale ten odmówił, ponieważ nie chciał zajmować się sprawami ziemskimi. W odpowiedzi Voutomites obraził i pobił mnicha. Po upływie kilku tygodni zarządca Cypru zachorował i będąc w ciężkim stanie przypomniał sobie mnicha i to jak okropnie go potraktował. Prosił w modlitwie Boga, że jeżeli ten pomoże mu wydobrzeć to odnajdzie Izajasza i go przeprosi. Po upływie czasu Bóg objawił się Izajaszowi i oznajmił mu, że cała sytuacja była zaplanowana i oświadczył mu, że ma poprosić Voutomitesa o przywiezienie na Cypr ikony matki Boskiej autorstwa świętego Łukasza. Owa ikona przechowywana była pałacu w Konstantynopolu i tamtejszy władca Aleksy I Komen nie chciał jej wydać. Voutomites wraz z Izajaszem wybrali się tam osobiście, ale nic nie zdziałali.

W czasie ich pobytu córka Aleksego zapadła na tę samą chorobę co przed jakimś czasem zarządca Cypru. Mężczyzna domyślając się, że jest to kolejna z części planu bożego doradził Aleksemu, żeby ten wysłał ikonę na Cypr. W akcie desperacji ten wyraził zgodę i jego córka wyzdrowiała natychmiast. Nie chciał on jednak rozstać się z ikoną, więc poprosił najlepszego malarza w tym rejonie o stworzenie falsyfikatu i wysłanie go na Cypr. Wtedy też we śnie objawiła mu się Matka Boska prosząca Aleksego o oddanie oryginału na Cypr. Tak też się stało.

Legenda głosi, że w czasie procesji, kiedy ikona została wnoszona na góry Troodos wszystkie drzewa zginały gałęzie i kłaniały się przed świętą figurą. Dla uczczenia tego wydarzenia wybudowano w tym miejscu klasztor z fundacji Aleksego I Komnena.

Nazwa klasztoru

Dokładnie nie wiadomo skąd pochodzi nazwa klasztoru. Jedna legenda głosi, że ‘kykkos’ lub ‘kokkos’ pochodzi od dębu skalnego (z łaciny quercus coccifera), który rośnie na tych terenach. Inni znów twierdzą, że nazwa wzięła się od gatunku ptactwa zamieszkającego tereny klasztoru, który wydaje odgłos „kik-ko, kik-ko”.

Klasztor Kykkos

Wizyta w Kykkos

Muszę przyznać, że Kykkos jest przepięknym miejscem. Największe wrażenie zrobiły na mnie ikony oraz freski na ścianach. Górskie położenie Kykkos także tworzy niesamowity klimat. Klasztor możesz zwiedzać w określonych godzinach bez żadnej opłaty. Będziesz musiał zakupić bilet tylko przy wejściu do muzeum, które zawiera różne dzieła sztuki sakralnej.

W zależności od pory dnia możesz też trafić na nabożeństwo odbywające się w tamtejszej świątyni. Nie wolno robić zdjęć w samej świątyni, ale możesz tam wejść, żeby zobaczyć wnętrza.

Poza ikonami i świątynią, w Kykkos też znajduje się grób Makariosa III – zwierzchnika Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego w (1950 do 1977) oraz prezydenta Republiki Cypru (1960 do 1977).

Co zobaczyć w okolicach klasztoru Kykkos

W górach Troodos jest całkiem sporo opcji na spędzenie wolnego czasu. Oto kilka propozycji:

  • Wjazd na górę Olimp będącą największym szczytem w Troodos.
  • Wioska Omodos z licznymi winiarniami.
  • Wioska Galata z kościołami Agios Nikolaos tis Stegis oraz Panagia tis Podithou.

 

Co jeszcze zobaczyć na Cyprze

Hotel

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *