Na Cyprze spędziłam Sylwestra i pierwszy tydzień Nowego Roku. Jest to okres, kiedy Cypr odpoczywa i zbiera siły do otwarcia nowego sezonu. Wielkie hotele, restauracje, biura wycieczkowe są zamknięte. Plaże są zupełnie opustoszałe i ruch samochodowy jest mniejszy. W okresie zimowym na Cyprze naprawdę możesz odpocząć i w spokoju i ciszy zwiedzić wyspę.

Cypr chodził za mną już od jakiegoś czasu. Nigdy jednak nie mogłam upolować lotów w dobrej cenie, albo trafiały się lepsze okazje w inne kierunki świata. W końcu padła decyzja – spędzamy Nowy Rok na Cyprze. Loty kupiłam szybko, a potem znalazłam hotel w bardzo dobrej cenie. W okresie zimowym ceny hoteli na Cyprze są bardzo niskie. Opcje może i są ograniczone, bo część z hoteli zamyka swoje drzwi na kilka miesięcy w zimę. Te które pozostają otwarte oferują jednak dobre ceny. Ja nie jestem specjalnie wybredna jeśli chodzi o nocleg, więc zarezerwowałam pierwszy lepszy hotel, który wpadł mi w oko. Potem tylko rezerwacja samochodu, która również okazała się być tanią w styczniu i już byliśmy gotowi do wyjazdu.

Początkowo w planie mieliśmy pełen relaks. Spanie do późna, długie spacery. W praniu jednak się okazało, że nie umiemy tak odpoczywać i zaczęliśmy intensywnie zwiedzać Cypr 😉 Bo właśnie w taki sposób najbardziej się relaksuję!

Cypr pogoda: kiedy jechać

Cypr szczyci się tym, że przez 340 dni w roku świeci tam słońce. I taka jest też prawda. Na Cyprze bowiem panują dwie pory roku: lato od maja do października i jesień od listopada do kwietnia. Najcieplejsze miesiące do lipiec i sierpień z temperaturami powyżej 30 C. Najchłodniejsze miesiące to koniec grudnia i styczeń. Wtedy też najczęściej pada. W górach występują także opady śniegu.

Oto jak przedstawiają się roczne temperatury na Cyprze.

Cypr pogoda

Cypr zimą

Cypr w okresie zimowym jest pusty. Ogromne hotele, które w sezonie tętnią życiem, w zimę bardziej przypominają miasta duchów. Nikt nie dba o ogrody, plaże są brudne, a baseny zaśmiecone. Temperatury są za niskie, żeby kąpać się w morzu, więc plaże są opustoszałe. Nie oznacza to wcale, że na Cypr nie ma co jechać w okresie zimowym. Wyspa bowiem posiada niezliczoną ilość zamków i starożytnych miejsc, które właśnie najlepiej jest zwiedzać w tym okresie! Dlaczego? Otóż właśnie wtedy wyspa jest prawie pusta, jest bardzo mało turystów i wszystkie miejsca można zwiedzać w spokoju i bez przepychanek. 15-20 C to również idealna temperatura do zwiedzania. Nie za ciepło, nie za gorąco – w sam raz. Jak już wspomniałam ceny hoteli, wynajmu samochodów i loty są znacznie niższe niż w sezonie. Jadąc na Cypr w styczniu z pewnością wydasz mniej a i tak zastaniesz wyższe temperatury niż w Polsce! A jako bonus w górach cypryjskich możesz liczyć na śnieg! Jest nawet kurort narciarski, więc w ciągu jednego tygodnia skorzystasz z wakacji zimowych i nacieszysz się morzem. Brzmi nieźle, prawda?

A czy są jakieś słabe strony podróży na Cypr zimą? Dla mnie największą wadą był krótki dzień. Słońce wschodziło o 7 rano i zachodziło już przed 17:00. Musieliśmy zatem kończyć zwiedzanie wcześnie. Plaże nie były oświetlone, więc nawet nie mogliśmy wyjść wieczorem na spacer. Poza tym w okresie zimowym pada deszcz, co również może utrudnić odkrywanie wyspy.

Gdzie szukać noclegu

Oto kilka miejsc, w których najlepiej jest szukać noclegu na Cyprze.

Pafos – średniej wielkości miejscowość nadmorska położona w zachodnio-południowej części Cypru. Jest tam bardzo dużo ogromnych hoteli oferujących wakacje all-inclusive. Jest też dogodne dojście do plaż. Pafos to spokojne miasteczko, więc jeżeli zależy Ci na odpoczynku i spokoju to szukaj noclegu w tym rejonie. Pafos stanowi też dobrą bazę wypadową przy zwiedzaniu zachodniej części wyspy.

Limassol – jedno z większych miast na Cyprze położone w południowej części wyspy. Tam też znajdziesz sporo hoteli, plaż i innych atrakcji. Limassol leży w samym środku południowego wybrzeża, więc wszędzie stamtąd jest blisko.

Ayia Napa – bardzo turystyczna miejscowość z hotelem na hotelu. W okolicach jednak są piękne plaże z turkusowym morzem. Z Ayia Napa jest też blisko do Capo Greco z pięknymi klifami i jaskiniami.

Nie polecam spania w stolicy Cypru, czyli Nikozji. Nikozja nie ma dostępu do morza i jest to zwyczajnie większe i zatłoczone miasto. Warto jest wybrać się tam na całodniową wycieczkę, ale niekoniecznie spać w tej okolicy.

Hotel

Ja najbardziej polecam podzielić wyjazd i spędzić kilka dni w zachodniej części wyspy i potem we wschodniej. Możesz też w międzyczasie zdecydować się na nocleg w górach Troodos.

Cypr: wynajem samochodu

Żeby zwiedzić Cypr potrzebować będziesz samochodu. Nie ma tutaj innego wyjścia. W przeciwnym wypadku skazany będziesz na dosyć zawodny transport publiczny lub zorganizowane wycieczki autokarem. Wynajem samochodu to podstawa.

Na Cyprze jest niezliczona ilość firm oferujących wynajem samochodów. Avis, Goldcar, Europecar to główni przedstawiciele dużych firm. Są też małe lokalne wypożyczalnie, które są znacznie tańsze. My wynajęliśmy samochód z firmy Budget, z usług której korzystamy często i nigdy się nie zawiedliśmy.

Wynajem samochodu na Cyprze jest dosyć standardowy. Rezerwujesz samochód na stronie internetowej i potem odbierasz kluczyki na lotnisku. Firma wypożyczająca blokuje na karcie kredytowej określoną kwotę, a po oddaniu samochodu kwota zostaje odblokowana. Samochód musisz zwrócić z pełnym bakiem. Polecam wykup pełnego ubezpieczenia, bo kierowcy cypryjscy jeżdżą jak wariaci. Nie jest to tak szalona jazda jak na Malcie, ale mało kto na Cyprze przestrzega zasad ruchu drogowego. Jeżdżenie pod prąd, przejeżdżanie prosto przez rondo, brak migaczy, a nawet jazda na czerwonym świetle to tylko niektóre przykłady. Już nie wspomnę o nagminnym przekraczaniu prędkości.

Pamiętaj jeszcze, że na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny.

Cypr panorama

Zwiedzanie Cypru

Zwiedzanie Cypru polecam podzielić na części. Jednego dnia zachodnia część, potem południe, góry i część wschodnia. Oto miejsca, które ja odwiedziłam i które polecam. Większość z nich szczegółowo opisałam w osobnych wpisach.

Pafos

Pafos lub Paphos to 35-tysięczne miasto położone w zachodniej części Cypru. Kilkanaście kilometrów za Pafos znajduje się lotnisko, gdzie swoją bazę ma między innymi Ryanair. Już wcześniej wspomniałam, że w Pafos nie będziesz mieć problemów ze znalezieniem noclegu, bowiem właśnie tam jest bardzo duży wybór hoteli. Jednak hotele to nie wszystko co miasto ma do zaoferowania. Pafos jest miastem niezwykle bogatym w archeologiczne perełki. Pierwszą z nich jest ogromny park archeologiczny Kato Pafos, którego pozostałości sięgają czasów prehistorycznych. W Kato Pafos znajdziesz pozostałości po świątyniach, agorę, odeon, a także oryginalne mozaiki mające ponad dwa tysiące lat. Zaraz obok Kato Pafos znajduje się promenada z tawernami, kawiarniami i sklepami pamiątkarskimi. Na samym końcu promenady znajdziesz zamek, ze szczytu którego rozpościera się przepiękny widok na zatokę.

Będąc w Pafos warto jest też odwiedzić inne wykopalisko archeologiczne – Grobowce Królewskie. Jest to starożytna nekropolia, w której znajdziesz ponad sto wykutych w skale grobowców.

Na Pafos proponuję przeznaczyć cały dzień.

Więcej o Pafos

Wybrzeże w Pafos

Pafos promenada

Klasztor Kykkos

Kolejny dzień (lub nawet dwa) możesz spożytkować na wyjazd w pasmo górskie Troodos. Tam też będziesz mieć okazję do odwiedzenia chyba jednej z większych atrakcji na wyspie, czyli klasztoru Kykkos. Ten prawosławny męski klasztor, którego patronką jest Matka Boska pochodzi jeszcze z XI wieku, co czyni go najstarszym klasztorem na Cyprze. Nie jest on tylko najstarszym, ale też moim zdaniem najpiękniejszym klasztorem na wyspie. Położony jest on na wysokości 1318 metrów w otoczeniu zieleni. Klasztor a także znajdujące się na jego terenie muzeum sztuki sakralnej można zwiedzać codziennie. Za wstęp do klasztoru nie trzeba płacić, natomiast bilet do muzeum jest płatny.

Dowiedz się więcej o Kykkos

Pasmo górskie Troodos z górą Olimp

Wybierając się w góry Troodos warto jest także odwiedzić kilka innych miejsc w tej okolicy. Tak naprawdę sama jazda samochodem jest już atrakcją samą w sobie i z pewnością będziesz chciał się zatrzymywać co kilka kilometrów, aby zrobić zdjęcie niesamowitym górskim krajobrazom. W paśmie górskim Troodos jest wiele małych miasteczek, kościołów i innych klasztorów, które warto jest odwiedzić. Niektóre z miejsc, które mogę polecić to: klasztor Chrysoroyiatissa, kościół Agios Nikolaos tis Stegis, wodospad Caledonia, miasteczko Galata.

Jeżeli podróżujesz na Cyprze w okresie naszej zimy, czyli w okolicach grudnia/stycznia to niewykluczone, że zobaczysz śnieg. Miasteczko Troodos właśnie w tym okresie pęka w szwach od młodzieży bawiącej się na śniegu. Najwyższy szczyt w Troodos, czyli góra Olimp licząca 1952 m. n.p.m. rok w rok pokryta jest śniegiem. Jest tam nawet kilka wyciągów narciarskich!

Więcej o Troodos

Cypr góry

Śnieg na Cyprze

Skała Afrodyty (Petra tou Romiou)

Pomiędzy Paphos a kolejnym większym miastem Limassol znajdziesz ogromną formację skalną Petra tou Romiou, czyli Skałę Afrodyty. Z początku byłam niechętnie nastawiona to wybrania się tam, ponieważ miejsce to jest tak bardzo rozleklamowane, że obawiałam się, że będzie to pułapka turystyczna. Tak jednak nie było i okazało się, że Skała Afrodyty to przepiękne miejsce otoczone przez wysokie klify. Właśnie przez obecność klifów i kamieni kąpiel jest tam zabroniona, ale i tak bardzo polecam zatrzymanie się tam chociaż na kilkanaście minut. Skała Afrodyty to ta największa skała. Według mitologii to właśnie w okolicach tej skały narodziła się bogini piękności – Afrodyta.

Więcej o Petra tou Romiou

Kurion

Kurion okazał się być moim ulubionym miejscem na Cyprze. Jest to starożytne miasto położone na zachód od Limassolu i kilkanaście kilometrów od Skały Afrodyty. Kurion to starożytne miasto, które zamieszkane było już w XII wieku przed Chrystusem. Na przestrzeni wieków znacznie ucierpiało w wyniku trzęsień ziemi jednak dzięki pracom archeologicznym udało się ocalić i zachować znaczną część miasta. Kurion to w zasadzie trzy osobne miejsca. Pierwsze to właściwe miasto, w którym znajdziesz między innymi teatr antyczny, świątynie, agorę i domy mieszkalne. Druga część to oddalone o kilka kilometrów Sanktuarium Apolla. Trzecia część to znajdujący się nieopodal stadion.

Wstęp do Kuourionu jest płatny i bilety można zakupić w kasie na miejscu. Zwiedzanie może zająć kilka godzin.

Zwiedzanie Kurion

Zamek Kolossi

Między antycznym miastem Kourion a Limassol znajdziesz zamek Kolossi. Jest to dawna twierdza krzyżowców wzniesiona w 1210 roku przez Franków. Zamek można zwiedzić za drobną opłatą. Na szczyt wieży prowadzą kręte schody. Możesz też zwiedzić podziemia i komnaty. Zamek jest dosyć mały, ale i tak warto jest tam zajrzeć chociażby w drodze do Limassol.

Limassol

Jest to kolejne miasto portowe położone na południowym wybrzeżu. Limassol zamieszkuje ponad 100 tysięcy mieszkańców. Miasto charakteryzuje bardzo długa i zadbana promenada. Wieczorne spacery promenadą przy zachodzie słońca nie mają sobie równych. Będąc w Limassol warto jest zajrzeć do starego portu i znajdującego się tam XVI-wiecznego zamku. Polecam także odwiedzenie katedry Agia Napa. Jest to prawosławna katedra wzniesiona w początkach XX wieku w stylu bizantyjskim.

Na samym końcu rzeczonej promenady możesz też wstąpić do małego zoo i parku.

Więcej o Limassol

Limassol

Limassol

Larnaka

Larnaka wielu przede wszystkim może się kojarzyć ze znajdującego się tam głównego lotniska na Cyprze. Właśnie dlatego większość podróżników decyduje się na nocleg w tej części wyspy. Jest to całkiem dobry pomysł bowiem miasto znajduje sia na wybrzeżu i turyści maja tam dogodny dostęp do plaż. Poza plażami w Larnace warto jest wstąpić do tamtejszego zamku starożytnego usytuowanego w porcie. Koniecznie trzeba zobaczyć kościół Świętego Łazarza. Nie zapomnij także podjechać do pocztówkowego jeziora słonego, na którym możesz spotkać (lub chociaż usłyszeć) stada flamingów.

Więcej o Larnace

Plaża Nissi

Jest to pierwsza plaża o której piszę, bo tak naprawdę jest to jedyna która mi się naprawdę spodobała na Cyprze. Plażę Nissi odwiedziłam w styczniu, więc z pewnością jest tam zupełnie inaczej w sezonie, kiedy to krajobraz jest zdominowany przez leżaki i parasole. W styczniu plaża Nissi prezentowała się przepięknie. Cudowny kolor morza, biały, czysty piasek, cisza i spokój. Idealne miejsce do odpoczynku.

Plaża Nissi

Ayia Napa 

Kilkanaście kilometrów za plażą Nissi trafisz na małe miasteczko Ayia Napa. Jest to bardzo turystyczne i niezwykle skomercjalizowane miasto. Hotel na hotelu, knajpa na knajpie. Pełno neonów i pułapek turystycznych. Ayia Napa bardzo przypominała mi Playa de America na Teneryfie – miasto stworzone specjalnie dla turystów. W styczniu Ayia Napa bardziej przypominało miasto duchów, bo dosłownie wszystko było zamknięte. Podejrzewam, że w sezonie to miejsce pęka w szwach. W Ayia Napa podobał mi się bardzo port, który polecam zobaczyć. Plaże w mieście też wyglądały bardzo ładnie.

Więcej o Ayia Napa

Ayia Nappa

Ayia Nappa

Most Miłości (Love Bridge)

Most Miłości jest to formacja skalna położona zaraz za Ayia Napa. Możesz tam nawet dojść na pieszo z miasteczka. Jest to naturalny most skalny na samym brzegu morza. Idealne miejsce do zdjęć. Ta formacja skalna przypominała mi trochę Azure Window na Gozo, które zawaliło się kilka lat temu.

Love Bridge Cypr

Cape Greco

Cape Greco lub z polskiego Kawo Greko to najdalej wysunięta część na Cyprze. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów i prawdę mówiąc nie ma się co dziwić. Cape Greco jest naprawdę pięknym miejscem. Klify, otwarte morze, turkusowa woda. Jest to świetne miejsce na spacery i odpoczynek. Na Cape Greco znajduje się wiele jaskiń, które można odwiedzić łodziami. Cudowne miejsce, którego krajobraz zrobił na mnie duże wrażenie.

Więcej o Cape Greco

Nikozja Północna i Południowa

Podróż na Cypr nie może odbyć się bez wypadu do stolicy wyspy – Nikozji. Wybierając się do Nikozji w ciągu jednego dnia zwiedzisz dwa kraje. Nikozja bowiem jest podzielona na dwie części: grecką i turecką. Przy przekraczaniu granicy będziesz musiał przejść przez kontrolę graniczną i okazać swój dowód tożsamości. Jest to jedyna stolica europejska, która do dnia dzisiejszego jest nadal podzielona. Do tego różnice w obu częściach miasta są bardzo widoczne. Zaraz po wkroczeniu do części tureckiej usłyszysz pieśni z meczetów nawołujących do modlitwy. Część grecka jest bardziej kolorowa i żywsza.

Jak zwiedzać Nikozję

Cypr: informacje praktyczne

  • Cypr podzielony jest na część grecką i turecką. Przy przekraczaniu granicy będziesz musiał przejść przez kontrolę graniczną i okazać swój paszport lub dowód osobisty.
  • Walutą obowiązującą jest euro.
  • Na Cyprze jest jedna godzina do przodu w stosunku do czasu polskiego.
  • Obowiązuje ruch lewostronny.
  • Gniazdka są takie same jak w Wielkiej Brytanii na trzy bolce, więc będziesz potrzebować przejściówki.
  • Językiem urzędowym w części greckiej jest grecki, a w części tureckiej jest to język turecki. Cypryjczycy całkiem dobrze mówią po angielsku, więc nie będzie żadnych problemów z porozumieniem się.Hotel

Życzę Ci udanego pobytu na Cyprze 😉

 

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *