Położony nad samym Adriatykiem, Dubrownik, to miasto zabytków, architektury, historii, ale też chorwacka stolica życia nocnego i lokalnej kuchni. Zakochać się w Dubrowniku to nie problem. Miasto jest tak magiczne, kolorowe i wciągające, że z całą pewnością każdy bez wyjątku zostawi tam swoje serce. 

Współczesny Dubrownik ciągnie się na długości kilku kilometrów pomiędzy wybrzeżem Adriatyku i wzgórzem wapiennym Srđ. Stare miasto czyli Stari Grad lub zwyczajnie Grad to tylko niewielka część Dubrownika. Niewielka, ale jakże urokliwa. Jest to jedna z najpiękniejszych starówek jakie widziałam. Te zabytkowe, żółte kamieniczki z kolorowymi okiennicami, wąskie alejki z kawiarenkami, pranie rozwieszone między budynkami, czerowne dachówki i widok na otwarte morze naprawdę robią wrażenie. Architektura Dubrownika naprawdę zrobiła na mnie ogromne wrażenie. O wiele mniejsze wrażenie zrobiły na mnie tłumy turystów oraz ceny. Chociaż byłam już po prawie dwutygodniowej objazdówce po Chorwacji, więc do tłumów i wysokich cen już trochę zdążyłam się przyzwyczaić. Dubrownik jest jednak naprawdę drogim miastem, a w szczególności drogi jest Stari Grad. Najlepszą receptą jest zatem nocleg w nowej części miasta lub nawet w okolicach Duborownika. Wysokie ceny zresztą też nie powinny dziwić. Dubrownik to w końcu bardzo modne miejsce, najczęściej odwiedzane miasto w Chorwacji przez podróżników z całego świata.

Niech jednak nikogo nie odstraszą ceny, tłumy, zła pogoda czy niewiadomo co jeszcze. Dubrownik jest tak piękny, że naprawdę warto zobaczyć miasto na własne oczy!

Kilka słów o Dubrowniku

Dubrownik położony jest w południowej Dalmacji nad samym Morzem Adriatyckim. Miasto leży w eksklawie oddzielonej od Chorwacji wąskim przesmykiem należącym do Bośni i Hercegowiny. Most Pelješki łączy Dubrownik z resztą kraju. Miasto zamieszkuje ponad 43 tysiące osób.

Jest to główny ośrodek turystyczny Dalmacji i to właśnie turystyka jest głównym motorem napędowym godpodarki miasta. W pobliżu Dubrownika znajduje się port lotniczy a także port handlowy i pasażerski. Sercem miasta jest Stari Grad, ale w nowej części Dubrownika szczególnie nad wybrzeżem znajduje się wiele hoteli w tym kurorty i wielkie ośrodki turystyczne.

Najcieplejszymi miesiącami w Dubrowniku są lipiec i sierpień. Wtedy najwyższa średnia temperatura sięga 29C. Najchłodniejszymi miesiącami są styczeń i luty z najwyższą średnią temperaturą sięgającą 12C. Okres zimowy to także najbardziej deszczowe miesiące w roku. Opady śniegu występują tam niezwykle rzadko. Dubrownik jest zatem idealnym miejscem na całoroczne podróże. Podróżnicy nastawieni na zwiedzanie powinni wybrać się tam poza sezonem. Osoby spragnione słońca i bujnego życia nocnego powinny postawić na wyjazd w okresie wakacyjnym.

Dubrownik

Gdzie leży Dubrownik

Dubrownik położony jest w południowej Dalmacji nad Morzem Adriatyckim. Oto jak przedstawia się dystans i czas podróży z innych chorwackich miast:

  • Makarska – 150 km, 3.30 godziny samochodem
  • Split – 230 km, 3 godziny samochodem
  • Zadar – 350 km, 4 godziny samochodem
  • Rijeka – 600 km, 6 godzin samochodem
  • Zagreb – 600 km, 6 godzin samochodem

Pokonując dystans z Dubrownika do północnej Chorwacji należy przekroczyć granicę chorwacko-bośniacką. Na granicy należy okazać dokument tożsamości. Procesy na przejściu granicznym są proste i szybkie, ale oczywiście należy liczyć się z korkami szczególnie w okresie letnim.

Dubrownik skomunikowany jest także bardzo dobrze z większymi miastami w Bośni oraz Czarnogórze. Oto odległości i czas przejazdu do niektórych z miast:

  • Neum (Bośnia i Herzegowina) – 65 km, 1 godzina samochodem
  • Mostar (Bośnia i Herzegowina) – 140 km, 2.30 godzin samochodem
  • Sarajewo (Bośnia i Herzegowina) – 240 km, 4.30 godzin samochodem
  • Kotor (Czarnogóra) – 90 km, 2 godziny samochodem
  • Podgorica (Czarnogóra) – 150 km, 3 godziny samochodem

To każdego z większych miast w Chorwacji a także w państwach ościennych można dojechać transportem publicznym. Wtedy czas dojazdu oczywiście się wydłuży.

Gdzie szukać noclegu w Dubrowniku

Spędzając kilka dni w Dubrowniku do wyboru są dwie opcje. Pierwsza to hotel lub hostel na Starym Mieście. Druga opcja to nocleg w nowej części miasta, nad samym morzem. Oto kilka propozycji:

  • Grand Hotel Park – w dzielnicy Lapad, nad samą plażą z dobrym dostępem do morza. Jest to spory hotel z basenem i SPA. Idealny na leniwy odpoczynek połączony ze zwiedzaniem.
  • Royal Neptun Hotel – również spory ośrodek w dzielnicy Lapad z cudownym widokiem na Adriatyk. Jest to opcja bardziej luksusowa i na podróżników z większym budżetem.

W Starym Mieście wynająć można głównie apartamenty zarządzane przez osoby fizyczne. Oto kilka opcji:

Na Starym Mieście znajduje się także piękny hotel butikowy, ale już na większy budżet:

Więcej opcji hotelowych można znaleźć na stronie booking.com

Dubrownik – pierwsze wrażenia

Do Dubrownika podróżowaliśmy z Podstrany. Podróż miała zająć 3 godziny i tyle też trwała. Większą część trasy przejechaliśmy płatną autostradą, które są w Chorwacji naprawdę dobre i szybkie. Po mniej więcej 2 godzinach dotarliśmy do granicy chorwacko-bośniackiej. Tutaj pracownicy graniczni sprawdzili nasze dokumenty i ruszyliśmy dalej. Całość odbyła się sprawnie i bez problemów. Fragment Bośni i Herzegowiny, który przecina Chorwację nosi nazwę Neum. Jest to miasto i zarazem bardzo duży ośrodek turystyczny nad samym Adriatykiem. Wiele osób decyduje się na nocleg właśnie w Neum gdyż jest tam bardzo tanio a do Chorwacji blisko. Fragment Bośni przejechaliśmy dosyć szybko i znów na granicy bośniacko-chorwackiej musieliśmy przejść kontrolę paszportową. Kolejki nie było ale za to przy wjeździe do Neum był ogromny korek. Otóż Chorwaci jeżdżą do Neum na zakupy a w szczególności na stacje benzynowe, bo jest tam zwyczajnie taniej.

W Dubrowniku byliśmy w porze obiadowej. Zostawiliśmy bagaże i wyruszyliśmy na zwiedzanie. Nasz hotel znajdował wię w dzielnicy Lapad nad samym morzem. Z naszego balkonu rozpościerał się cudny widok na Adriatyk. Minusem tej lokalizacji jest duża odległość do Starego Miasta. Zdecydowaliśmy się zatem podjechać tam samochodem. Okazało się nie być to dobrym pomysłem, bo ceny parkingów w Dubrowniku są ogromne. Zaparkowaliśmy z dala od centrum licząc na niższe ceny i do centrum już doszliśmy na pieszo.

Kiedy pierwszy raz zobaczyłam Stare Miasto to aż zrobiło mi się w środku ciepło. Zachwyciła mnie architektura i kolory miasta. Te bardzo wąskie uliczki z knajpami, restauracjami, sklepikami tworzą niesamowity klimat. Nie miałam nawet ochoty na takie dokładnie zwiedzanie. Marzyłam jedynie o takim beztroskim spacerze bez planu. Dubrownik jest zwyczajnie przepięknym miejscem!

Jak zwiedzać Dubrownik

Dubrownik najlepiej jest zwiedzać na pieszo. Oczywiście do starej części nie można wjechać samochodem czy autobusem. Jeżeli zatem Twój hotel znajduje się na Starym Mieście to nie będzie problemu. Natomiast jeżeli hotel znajduje się poza Starym Miastem to naprawdę polecam albo spacer albo dojazd autobusem. Wjazd samochodem do centrum Dubrownika do najłatwiejszych nie należy. Po pierwsze korki, a po drugie bardzo wysokie ceny miejsc parkingowych.

Z dzielnicy Lapad wybraliśmy się do Starego Miasta samochodem dwukrotnie i zaparkowaliśmy pojazd i tak poza centrum. Miejsce parkingowe pod samym Starym Miastem kosztuje fortunę. Dlatego polecam wygodne buty, butelkę wody i spacery po Dubrowniku 🙂

Dubrownik atrakcje. Co naprawdę warto zobaczyć w Dubrowniku

Na dokładnie zwiedzenie Dubrownika potrzebne są 3 dni. Oczywiście wiele osób podróżuje do miasta w ramach jednodniowej wycieczki, co również jest możliwe. Uważam jednak, że jeden dzień to zdecydowanie za mało na Dubrownik. Jeżeli masz możliwość to przedłuż swój pobyt tam i postaraj się zobaczyć jak najwięcej. Oto lista miejsc, które zobaczyłam w ciągu 3 dni. Miasto zwiedzałam spokojnym tempem, bez pośpiechu.

Wzgórze Srđ i kolejka linowa

Srđ to niewielkie wgórze królujące nad Dubrownikiem. Ma wysokość 412 metrów i już od kilku dekad stanowi główną atrakcję turystyczną Dubrownika. Nie ma się co dziwić, że podróżnicy chętnie wybierają się na wzgórze Srđ. Rozpościera się stamtąd bowiem cudny widok na Stari Grad, Adriatyk i okoliczne wyspy.

Na sam szczyt, na którym znajduje się punkt widokowy dostać się można na pieszo lub można wjechać kolejką gondolową. Podróż kolejką trwa dosłownie kilka minut. Na szczycie znajduje się małe centrum turystyczne ze sklepami i informacją turystyczną. Obok znajduje się restauracja z kawiarnią. Całość znajduje się na tarasie, więc można zjeść posiłek lub wypić kawę z widokiem na Dubrownik.

W poszukiwaniu spokoju i ciszy wystarczy odejść kilkadziesiąt metrów w bok od tego turystycznego zgiełku. Spacerując na wzgórzu Srđ można znaleźć wiele ustronnych miejsc z przepięknymi widokami. Można też skorzystać z oferty safari jeep. Tuż obok stacji kolejki gondolowej znajduje się kilka stanowisk biur podróży sprzedających wypady na safari jeep.

Góra Srđ Dubrownik

Góra Srđ Dubrownik

Góra Srđ Dubrownik

Mury Miasta

Jak już wspomniałam sercem Dubrownika jest Stare Miasto (Stari Grad) i to tutaj znajdują się wszystkie najciekawsze miejsca w mieście. Stari Grad w całości wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Stari Grad otoczony jest murami obronnymi. Owe mury obronne powstawały w okresie od XII do XVII wieku, a największe prace poczyniono w wieku XV. Wtedy zadaniem murów jak nie trudno się domyślić była obrona miasta i mieszkańców przed najazdami wrogów. Dziś mury obronne Dubrownika to jedna z atrakcji turystycznych.

Mury otaczają cały Stari Grad i mają długość 1,940 metrów. W najwyższym punkcie sięgają nawet 25 metrów. Łatwo więc sobie wyobrazić jakie widoki rozpościerają się z murów. Zamiast sobie wyobrażać, na mury można zwyczajnie wejść. A można to zrobić w trzech miejscach. Za Bramą Pile, przy twierdzy św. Jana i Akwarium oraz przy ul. Svetog Dominika. Wejście na mury jest płatne i kasy znajdują się przy każdym z wejść. Spacer trwa ok 60 minut. Jest to taki minimalny czas na przejście niespełna 2 km. Warto dodać, że ciągłe przystanki na zdjęcia i podziwianie widoków wydłużają czas. Dodatkowo na murach znajduje się kilka kawiarenek, w których można odpocząć podziwiając widok na Adriatyk oraz czerwone dachówki Starego Miasta.

Mury Miasta Dubrownik

Mury Miasta Dubrownik

Lovrijenac

Spacerując murami obronnymi z pewnością zauważysz położony niedaleko fort Lovrijenac. Jest to fortyfikacja położona poza murami obronnymi, ale będąca częścią zespołu umocnień Dubrownika. Fort Lovrijenac leży na półwyspie o tej samej nazwie.

Budowę fortu rozpoczęto w XI wieku i jak to fort miał on przeznaczenie obronne. Dziś Lovrijenac stanowi kolejną atrakcję turystyczną. Wstęp również jest płatny, ale można kupić bilet łączony na mury obronne i Lovrijenac.

Dubrownik

Lovrijenac

Klasztor Dominikanów

Stare Miasto jest wypełnione po brzegi kościołami, muzeami i zabytkowymi budynkami. Jednym z miejsc, które warto odwiedzić jest Klasztor Dominikanów.

Dominikanie osiedlili się w Dubrowniku w 1255 ale budowę klasztoru i kościoła ukończono dopiero w XIV wieku. Kościół charakteryzuje proste, gotyckie wykończenie. W pomieszczeniach dookoła dziedzińca znajdują się wystawy muzealne. Zobaczyć tam można pamiątki takie jak manuskrypty, księgi, biżuterię, obrazy.

Wstęp do klasztoru jest płatny i bilet można kupić w kasie na miejscu.

Stradun

Każde miasto ma swoją główną ulicę. W Dubrowniku tą ulicą jest Stradun i ma ona ok 300 metrów długości. Powierzchnię ulicy stanowią wypolerowane wapienne bloki, co wyróżnia ją od innych ulic Dubrownika.

Stradun to przede wszystkim miejsce rozrywkowo-rekreacyjne. W kamieniczkach znajdują się głównie sklepy, butiki oraz restauracje i kawiarenki. Wiele z restauracji ma swoje ogródki, więc w okresie letnim można fajnie spędzić czas. Jak też na główną ulicę w mieście przystało ceny zwalają tak samo z nóg jak i piękny krajobraz. Nawet cena zwykłej kawy na Stradun przyprawia o zawrót głowy.

Stradun Dubrownik

Stradun Dubrownik

Wieża zegarowa

Na samym końcu ulicy Stradun, na placu Luža znajduje się jedna z ikon Dubrownika – wieża zegarowa. Ma ona wysokość 31 metrów i została wzniesiona w 1444 roku. Na przestrzeni wieków przechodziła liczne rekonstrukcje, głównie ze względu na zniszczenia poniesione w wyniku trzęsień ziemi.

Wieża zegarowa jaką dziś możemy podziwiać przeszła generalny remont w 1988 roku. Codziennie w południe donośnie rozbrzmiewają dzwony wieży.

Kościół Świętego Błażeja

Tuż obok wieży zegarowej na placu Luža znajduje się barokowy kościół św. Błażeja.

Historia świątyni sięga 1348 roku, ale aktualny kształt kościół zyskał po przebudowie zakończonej w 1715 roku. W głównym ołtarzu znajduje się rzeźba św. Błażeja, która przetrwała wszystkie zniszczenia. Święty Błażej jest patronem Dubrownika, więc kościół na placu Luža ma ogromne znaczenie dla Dubrowniczanów.

Kościół Świętego Błażeja Dubrownik

Pałac Sponza

Kolejnym budynkiem na placu Luža zasługującym na uwagę jest Pałac Sponza. Pałac pochodzi z początku XVI wieku i wybudowany został w stylu gotyckim i renesansowym. Kiedyś mieściły się w nim urzędy i instytucje. Dziś Pałac Sponza jest domem dla Miejskiego Archiwum. Znajdują się z nim manuskrypty, księgi, dokumenty.

W Pałacu Sponza odbywają się także uroczystości, śluby, festiwale.

Wstęp do Pałacu Sponza jest płatny a bilet można kupić w kasie na miejscu.

Pałac Sponza

Pałac Rektorów

Na ulicy odchodzącej od placu Luža znajduje się kolejny zabytkowy budynek – Pałac Rektorów. Pałac ten pochodzi z 1435 roku i wybudowano go w stylu gotyckim z elementami barokowymi.

Pierwotnie pałac miał być siedzibą władz miejskich w tym księcia-rektora. Obecnie w budynku znajduje się oddział Muzeum Dubrownika. Zobaczyć można tam wystawy zawierające zbiory malarstwa stworzone od XV do XIX wieku.

Pałac Rektorów Dubrownik

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest główną katedrą Dubrownika. Została zbudowana w latach 1671–1713 w stylu barokowym. Budowę katedry ufundował angielski król Ryszard Lwie Serce. Był to jego wyraz wdzięczności za ocalenie życia w czasie sztromu na morzu w okolicy wyspy Lokrum.

Świątyna podobnie jak większość budowli w Dubrowniku ucierpiała w wyniku trzęsień ziemi i pożarów. Od 1991 roku trwają w niej nieprzerwanie prace rekonstrukcyjne. Katedrę można zwiedzać. Cały czas odbywają się w niej regularne nabożeństwa.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Dubrownik

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Fort św. Jana

W południowej stronie portu Dubrownika znajduje się fort św. Jana. Fort jest częścię murów obronnych otaczających miasto. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Morskie i oceanarium. Warto jest zobaczyć fort od strony portu. Jest to bardzo urokliwe i spokojne miejsce. Z tego portu odpływają także łodzie na okoliczne wyspy.

Fort św. Jana Dubrownik

Fort św. Jana

Muzeum Etnograficzne

A historię Dubrownika można lepiej poznać w Muzeum Etnograficznym. Muzeum znajduje się na Starym Mieście w bardzo spokojnej okolicy oddalonej od ścisłego centrum. Muzeum skupia się na historii i kulturze Dubrownika i południowej Dalmacji. Można dowiedzieć się tam więcej o zwyczajach i tradycjach regionu. Wystawy zawierają tradycyjne stroje, biżuterię, aranżację domów.

Muzeum Etnograficzne

Plaża Uvala Lapad

W Dubrowniku nie ma plaż. Przynajmniej nie ma takich plaż jak na Riwierze Makarskiej. Obok Starego Miasta znajduje się mała plaża, ale jest ona mikroskopijnych rozmiarów. Wszystkie plaże w Dubrowniku są plażami kamienistymi. Do wody zazwyczaj schodzi się po drabince. Woda w morzu jest czysta i kolor jest piękny, ale plaż piaszczystych brak. W dzielnicy Lapad znajduje sie plaża o nazwie Uvala. Jest to cały czas plaża żwirkowa, ale jest dosyć sporych rozmiarów. Można wynająć tam leżaki, parasole i wskoczyć do wody. Są tam wszelkie udogodnienia turystyczne takie jak sklepy, toalety, restauracje. Można wybrać się tam na całodniowy wypoczynek lub na spacer brzegiem morza.

Plaża Uvala Lapad Dubrownik

Plaża Uvala Lapad Dubrownik

Plaża Uvala Lapad

Wycieczki jednodniowe z Dubrownika

Split – odległość od Dubrownika do Splitu pokonać można w 3 godziny. Jest to długa podróż, ale taką wycieczkę można zrealizować w ciągu jednego dnia. W ciągu takiego popołudniowego pobytu uda się w Splicie zobaczyć Stare Miasto, które w całości wpisane zostało na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Mostar – wycieczka zagraniczna do Mostaru. Zagraniczna ale dojazd zajmuje jedynie trochę ponad 2 godziny. Do Mostaru w Bośni i Herzegowinie dojechać można własnym samochodem lub autokarem. W ciągu jednego popołudnia spokojnie można zwiedzić cały Mostar. Wszystkie zabytki i atrakcje zlokalizowane są bowiem w centrum.

dubrownik

 

Ciekawe fakty

🌍 PołożenieChorwacja
🧑‍🤝‍🧑 Ludność43.000
💬 Język urzędowychorwacki
🌤 Klimatumiarkowanie ciepły
💰 Walutakuna chorwacka (HRK)
⛪ Religiakatolicyzm
⏰ Strefa czasowaUTC +1 – zima; UTC +2 – lato
🍜 Lokalna kuchniabrodet, soparnik, štrukli, sinjski arambašići, čobanac, crni rižot (czarne rizotto), owoce morza, ryby
🗽 AtrakcjeGóra Srđ, Mury Miasta, Lovrijenac, Klasztor Franciszkanów, Stradun, Wieża dzwonnicza, Kościół Świętego Błażeja, Pałac Sponza, Pałac Rektorów, Fort św. Jana, Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Plaża Uvala Lapad

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *