Warna to trzecie co do wielkości miasto w Bułgarii zaraz po Sofii i Płowdiwie. Miasto leży nad samym Morzem Czarnym, a od słynnego plażowego kurortu, Złote Piaski, dzieli je tylko kilka kilometrów. Wielu udaje się do Warny jedynie na leniwe wakacje na plaży. Poza plażowaniem warto jest także zwiedzić miasto. Oto lista 15 najciekawszych miejsc w Warnie.
Warnę odwiedziłam przy okazji objazdówki po Bułgarii. Zwiedzanie wybrzeża zaczęliśmy właśnie od Warny, do której dojechaliśmy autostradą z Wielkiego Tyrnowa. Był to lipiec, środek lata, więc temperatury sięgały prawie 40C. Nadmorskie położenie gwarantuje jednak spadek temperatury i przyjemny wiatr wieczorem. W ciągu dnia najlepiej jest zatem wypoczywać na plaży a wieczory poświęcić na spacery. My jednak zrezygnowaliśmy z lenistwa nad morzem, bo zatłoczone plaże nie są moim ulubionym miejscem i postawiliśmy na zwiedzanie Warny. Kilka plaż również odwiedziliśmy, ale tylko na kilka chwil i bardziej skupiliśmy się na centrum i okolicach miasta.
Warna to taki typowy nadmorski kurort. Plaże są przepełnione, w parkach znaleźć można wiele atrakcji dla turystów, a w szczególności dzieci. Wieczorem deptaki i parki pękają w szwach. Mieszkańcy jak i turyści wychodzą na ulice i korzystają z uroków nocnego życia. Trudno tam o spokój i ciszę. Zdecydowanie polecam wypad do Warny osobom, które lubią, kiedy dużo się dzieje, kiedy jest głośno i jest dużo turystycznych atrakcji. Jeżeli wolisz spokój, wypoczynek w ciszy to odsyłam do innych miejsc nad Morzem Czarnym.
15 największych atrakcji w Warnie
Oto lista 15 miejsc, które odwiedziłam w Warnie w ciągu 3 dni. Myślę, że wszystkie miejscówki uda się zobaczyć nawet w 2 dni, ale ogromny upał znacznie spowolnił nasz spacer po mieście.
Sea Park
W samym centrum miasta wzdłuż wybrzeża ciągnie się ponad 3 kilometrowy park miejski. Park ten nosi nazwę The Sea Park, co w tłumaczeniu na język polski oznacza Park Nadmorski. Jest to najstarszy i największy park miejski w Bułgarii. Ciągnie się on wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego i od nadmorskich plaż dzieli go jedynie kilka metrów. Park jest bardzo zadbany i czysty, można w nim schronić się w cieniu i odpocząć od letniego ukropu. W parku znajdują się liczne restauracje, kawiarenki, place zabaw, a także atrakcje takie jak planetarium czy delfinarium o których jeszcze będę pisać. The Sea Park jest miejscem spotkań mieszkańców i turystów. Mają tam też miejsce wydarzenia kulturowe, koncerty, sztuki teatralne. Z punktów widokowych można podziwiać piękny widok na wybrzeże i tamtejsze plaże.
Planetarium
Zaraz za głównym wejściem do Sea Park znajduje się niewielki budynek planetarium. Jest to planetarium imienia samego Mikołaja Kopernika, którego pomnik znajduje się przed wejściem. Jest to wspaniała gratka dla fanów astronomii. Planetarium było też dla mnie sporym zaskoczeniem, bowiem w typowym nadmorskim kurorcie niezwykle rzadko spotyka się takie atrakcje. Warto jest zatem wejść do środka i zaczerpnąć co nieco wiedzy astronomicznej na wakacjach! Nie będzie to kosmiczna dawka wiedzy, bo planetarium jest małe i niestety projekcje filmowe dostępne są jedynie w języku bułgarskim.
Akwarium
Kilka kroków od planetarium znajduje się akwarium morskie. Już sam budynek akwarium jest ciekawy, bowiem fasada ozdobiona jest płaskorzeźbami przedstawiającymi ryby żyjące w Morzu Czarnym. W akwarium znajduje się ponad 200 gatunków ryb słodkowodnych, śródziemnomorskich i gatunków egzotycznych. Akwarium nie jest wielkich rozmiarów, ale warto jest wejść do środka, aby dowiedzieć się więcej o florze i faunie Morza Czarnego.
Zoo
W Parku Nadmorskim znajduje się także jedyne zoo w Warnie. Jest to w zasadzie mini zoo, bo znajduje się w nim jedynie kilkanaście zagród ze zwierzakami. Wizyta w zoo z pewnością sprawi większą radość dzieciakom aniżeli dorosłym. Bilet wstępu jest jednak niedrogi, więc można tam zajrzeć spacerując po parku.
Delfinarium
Ostatnim miejscem wartym odwiedzenia w Parku Nadmorskim jest delfinarium. W delfinarium obecnie żyje 5 delfinów, które codziennie występują w pokazach. Takich pokazów w delfinarium jest kilka każdego dnia i bilety należy zakupić na konkretną godzinę. Jeden pokaz trwa 30 minut i w trakcie można podziwiać delfiny wykonujące najróżniejsze figury akrobatyczne. Za dodatkową opłatą istnieje także możliwość pływania z delfinami i ich karmienia.
Stare Miasto
Z Sea Garden przenosimy się do centrum miasta i tamtejszej Starówki. Ścisłe centrum zamknięte jest dla ruchu samochodowego i znajdują się w nim sklepy, restauracje, hotele, kawiarnie. Jest tam też opera i kilka mniejszych teatrów, a także muzeów. Warto jest wybrać się na spacer do centrum wieczorem, kiedy miasto paradoksalnie dopiero budzi się do życia (przez wysokie temperatury w ciągu dnia). Po spacerze uliczkami Starówki polecam kolację w jednej z tamtejszych tawern serwujących specjały kuchni bułgarskiej.
Łaźnie Rzymskie
W centrum Warny poza licznymi kawiarniami i hotelami znajduje się ogromna zabytkowa perełka – kompleks rzymskich łaźni. Łaźnie w Warnie pochodzą z II w. n.e. i są to czwarte największe łaźnie w Europie i największe na Bałkanach. Były one użytkowane przez 100 lat do III w., a dziś podziwiać można pozostałości po nich. Wśród pomieszczeń znaleźć można:
- apodyterium, czyli przebieralnię;
- frigidarium, czyli łaźnię z zimną wodą;
- tepidarium, czyli ciepłe łaźnie;
- caldarium, czyli gorąca łaźnia;
- palaestra – pomieszczenie socjalne, sportowe
Wstęp na teren łaźni jest płatny i bilet zakupić można na miejscu.
Wieża Zegarowa
Kolejnym zabytkowym budynkiem w centrum jest wieża zegarowa. Dokładna historia wieży nie jest znana. Najprawdopodobniej budynek powstał w XVIII wieku i początkowo służył jako wieża warowna. W wyniku pożaru wieża uległa całkowitemu zniszczeniu i odbudowano ją dopiero w XIX wieku. Wtedy też zainstalowano system zegarowy i do dziś wieża jest wizytówką miasta. Obok znajduje się również zabytkowy budynek najstarszego teatru w Warnie oraz park miejski.
Sobór Zaśnięcia Matki Bożej
Po przeciwnej stronie wieży zegarowej znajduje się Sobór Zaśnięcia Matki Bożej z XIX wieku. W cerkwi znajdują się ikony, wizerunki świętych, witraże a także 38-metrowa dzwonnica. Sobór można zwiedzić w środku w czasie wolnym od nabożeństw. Masywny budynek z wieżą zegarową robią ogromne wrażenie także ze strony zewnętrznej.
Port
W godzinach wieczornych polecam spacer w porcie. Warna posiada port przemysłowy będący największym portem przemysłowym w Bułgarii. Znajduje się tam molo oraz deptak dla pieszych. Jest tam też kilka restauracji i kawiarenek, w których można się zrelaksować. W sezonie letnim obok portu otwarte jest także wesołe miasteczko z karuzelami i zjeżdżalniami.
Plaże Warny
Warna posiada wiele publicznych plaży, które w pełni dostosowane są do potrzeb turystów. Ja miałam okazję zobaczyć 3 z nich, które nadają się w pełni na kilkugodzinny pobyt. Można wynająć na nich leżaki, parasole lub przyjść ze swoim ekwipunkiem. Znajdują się na nich także restauracje i bary:
- plaża Warna (przy głównym wejściu do Sea Garden)
- Rappongi
- Officers
Kamienny Las (Stone Forest)
Poza centrum Warny, a w zasadzie już poza granicami miasta znajdziesz kilka dodatkowych ciekawych miejsc do zobaczenia. Pierwszym z nich jest położony 18 km na zachód od miasta, Kamienny Las. Jest to zespół formacji skalnych, których geneza powstania nie jest jednoznaczna. Znajduje się tam kilkadziesiąt kamieni o wysokości 5-7 metrów i grubości nawet 3 metrów. Wstęp do Kamiennego Lasu jest płatny. Polecam także zakup mapki obiektu, gdzie opisane są największe i najpiękniejsze formacje skalne.
Complex Barite
Z Kamiennego Lasu możesz udać się na spacer do kompleksu Barite. Jest to spore gospodarstwo agroturystyczne utrzymane w tradycyjnym, bułgarskim stylu. Część hotelowa składa się z kilku willi wybudowanych i urządzonych w XIX-wiecznym stylu bułgarskim. Poza hotelem znajduje sie tam restauracja, jezioro z karpiami, baseny, skansen z etnograficzną kolekcją rzemiosła i inne atrakcje. Wypad do Berite jest dobrym sposobem na bliższe poznanie kultury i kuchni bułgarskiej.
Klasztor Aladzcha
Klasztor Aladzcha jest miejscem, które zrobiło na mnie największe wrażenie w Warnie. Jest to monaster skalny położony 17 km. na północ od miasta. Cały monaster znajduje się w skale, w środku lasu. Mnisi zamieszkiwali ten teren od XII wieku do najprawdopodobniej XVII wieku. Zwiedzić można poszczególne sale monasteru, katakumby oraz muzeum. Jest to jedyne w swoim rodzaju miejsce, w którym warto jest spędzić popołudnie.
Złote Piaski
Ostatnim miejscem na mapie zwiedzania Warny jest znany nadmorski kurort, Złote Piaski. Budowa kurortu rozpoczęła się w latach 50-tych i obecnie znajduje się tam 250 hoteli, restauracje, place zabaw i wiele innych turystycznych atrakcji. Plaża ma długość aż 3.5 km a szerokość sięga nawet 100 metrów! Legenda głosi, że na tej plaży piraci zakopali złoto, które przemieniło się w piasek – stąd nazwa, Złote Piaski. Kurort faktycznie jest ogromny i jest to takie miasto w mieście. Znaleźć tam można wszystko, od lodziarni, sklepów z ubraniami przez kasyna, do banków i prywatnych klinik medycznych. Plaże faktycznie są ładne, czyste i szerokie, ale sam kurort widać, że potrzebuje generalnego remontu. Myślę, że pobyt tam jest dobrym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi i imprezowiczów. Ja odwiedziłam Złote Piaski tylko na chwilę, bo tak ogromne kurorty nie są dla mnie i zdecydowanie wybieram bardziej prywatne i zaciszne miejsca.
6 komentarzy