Bułgaria już od dekad jest ulubionym celem wakacyjnym Polaków. Białe i czyste plaże Morza Czarnego oraz doskonała pogoda co roku przyciągają tłumy turystów nie tylko z Polski, ale i z całej Europy. Wakacje w Bułgarii jest niezwykle łatwo zorganizować na własną rękę. Oto dokładny poradnik wyjaśniający jak to zrobić.

Bułgarzy bardzo lubią turystów z Polski i zawsze przyjmują ich z otwartymi ramionami. Bardzo często w restauracjach można znaleźć menu w języku polskim, a kelnerzy nawet uczą się podstawowego słownictwa polskiego. Hotelarze i restauratorzy starają się wyjść naprzeciw wymaganiom turystów polskich i uczynić ich pobyt w Bułgarii jak najprzyjemniejszym. Nie musisz zatem obawiać się bariery językowej. Jadąc w okresie letnim nie musisz też obawiać się o brzydką pogodę. W odróżnieniu od wakacji nad naszym Bałtykiem, nad bułgarskim Morzem Czarnym zawsze jest upalnie i bezdeszczowo. A nawet jeżeli od czasu do czasu spadnie deszcz czy mżawka to będzie ona jedynie fajnym orzeźwieniem.

Wiele biur podróży oferuje pakiety wakacji all-inclusive w Bułgarii. Są one w dobrych cenach, więc czasami aż zwyczajnie szkoda nie skorzystać. Ja jednak uważam, że takie wakacje w Bułgarii warto jest zorganizować na własną rękę. Wystarczy zarezerowować loty, hotel i cieszyć się bułgarskim słońcem. Bez względu na który sposób organizacji wyjazdu się zdecydujesz zapoznaj się z poniższym poradnikiem. Sporządziłam go na podstawie licznych wyjazdów nad Morze Czarne, które organizowałam sama. Z poradnika dowiesz się gdzie najlepiej jechać, co jeść i gdzie tanio kupować. Dodam jeszcze, że Bułgaria to nie tylko morze i plaże, ale też cudowne miasta i pasma górskie. Ten przewodnik skupia się przede wszystkim na wakacjach nad Morzem Czarnym. Jeżeli natomiast szukasz innych, mniej turystycznych miejsc to odsyłam do osobnego wpisu o najlepszych miejscach w Bułgarii.

Dlaczego warto spędzić wakacje w Bułgarii

Pogoda, pogoda, pogoda i jeszcze raz pogoda. Dodam jeszcze, że dobra pogoda. Od końca maja do nawet października w Bułgarii świeci słońce. Jadąc nad Morze Czarne w okresie letnim mamy pewność, że będzie upalnie i bezdeszczowo. Jest to ogromna zaleta wypoczynku w Bułgarii. Jadąc nad Bałtyk szanse na słoneczne dni są marne. Nigdy nie wiemy jak zaskoczy nas pogoda w Polsce. Nad bułgarskim Morzem Czarnym mamy pewność, że się wygrzejemy. Kolejnym powodem, dla którego warto spędzić wakacje w Bułgarii są niskie ceny. Odnosi się to zarówno do lotów, hoteli jak i restauracji i sklepów. Dodatkowo jest tam wiele atrakcji i poza leniuchowaniem na plaży można rzucić się w wir zwiedzania.

Wyjazd na wakacje do Bułgarii polecam w szczególności rodzinom z dziećmi. Kurorty nadmorskie oferują wiele rozrywek zarówno dla dorosłych jak i dzieciaków. Nie sposób jest się tam nudzić. Z łatwością wypełnisz dzień atrakcjami od rana do zmroku. A po zmroku z pewnością świetnie będą się bawić osoby młode. Bułgaria bowiem słynie z licznych klubów i dyskotek nadmorskich. Jeżeli zatem chcesz w dzień wypoczywać na plaży lub na basenie, a wieczorem imprezować to Morze Czarne jest doskonałym wyborem.

Bułgarii NIE polecam podróżnikom ceniącym sobie ciszę i spokój. Plaże Morza Czarnego są bowiem wypełnione po brzegi turystami. Jest głośno, tłoczno i gwarno. Woda w morzu jest ciepła, ale nie jest tak krystalicznie czysta jak w Grecji. Mnie nigdy nie udało się znaleźć fajnego miejsca do snurkowania. Trudno też znaleźć odosobnione plaże chociaż nie jest to niemożliwe (zależy w której części kraju jesteś).

Nessebar

Bułgaria wakacje: kiedy jechać

Szczyt sezonu przypada na lipiec i sierpień. Hotele, plaże i kurorty pękają w szwach. Panują też wtedy najwyższe temperatury. Ja zdecydowanie bardziej polecam wyjazd w czerwcu lub wrześniu kiedy to jest mniej turystów i temperatury spadają. Październik też jest dobrym czasem chociaż już wtedy zaczynają się deszcze, więc plażowanie może nie zawsze być możliwe.

Pogoda

Okreszimowy od końca listopada do marca jest chłodny i bywa, że temperatura spada poniżej zera. Wiatr jest dosyć silny i występują opady deszczu. Marzec, kwiecień i maj charakteryzują się nieprzewidywalną pogodą. Niektóre dni są słoneczne i ciepłe, inne znów zimne i deszczowe. Często występują też opady deszczu.

Lato i doskonała pogoda zaczynają się w czerwcu i trwają aż do września. Najcieplejszymi miesiącami z wysoką wilgotnością są lipiec i sierpień. W czerwcu i wrześniu pogoda jest łagodniejsza i bardzo przyjemna.

Jesienią temperatura spada, zaczyna coraz częściej padać, ale pogoda wciąż jest dobra na spacery brzegiem morza.

Pogoda Bułgaria

Bułgaria wakacje: gdzie jechać i gdzie szukać noclegu

Wybrzeże Morza Czarnego ma długość ok 350 km. Przjechanie całego wybrzeża samochodem i zwiedzenie najważniejszych miast i atrakcji zajmie 7-10 dni. Trasa biegnie blisko wybrzeża, ale nie nad samym wybrzeżem. Nie można liczyć zatem na spektakularne widoki z samochodu. Trasa jest jednak na tyle dobra, że można ją szybko pokonać. Ja miałam okazję zjechać całe wybrzeże bułgarskie. Zaczęliśmy na północy w Warnie i potem kierowaliśmy się w stronę południa. Łącznie z wypoczynkiem na plaży, pływaniem, zwiedzaniem i oczywiście jazdą samochodem zajęło nam to 8 dni.

Hotel

Jeżeli jednak zależy Ci na wypoczynku w hotelu i leniuchowaniu przez kilka dni to lepiej jest zdecydować się na jedno miejsce. Dokładnie o miastach na bułgarskim wybrzeżu pisałam w poście o najlepszych i najgorszych miejscach nad Morzem Czarnym. W skrócie tylko napiszę, że ja na dłuższy pobyt wybrałabym Słoneczny Brzeg lub Nessebar ponieważ w tej okolicy jest znacznie więcej miejsc do odwiedzenia. Obok Słonecznego Brzegu znajdują się takie miasta jak Nessebar, Pomorie, Burgas, Sozopol. Na północy natomiast w kurorcie Złote Piaski nie ma aż tylu opcji na zwiedzanie czy wycieczki. Północ i okolice Warny, Złotych Piasków są tańsze, ale ja jednak postawiłabym na środkowo-południową część wybrzeża.

Lotniska w Bułgarii

Na wybrzeżu Bułgarii znajdują się dwa lotniska. Na północy jest to lotnisko w Warnie. Wybierz loty do Warny jeżeli zdecydujesz się na hotel w Złotych Piaskach. Kolejne lotnisko znajduje się w Burgas. Jeżeli jedziesz do Słonecznego Brzegu, Pomorie, Sozopolu to wybierz lotnisko w Burgas. Oba porty lotnicze oferują połączenie autokarowe ze wszystkimi kurortami i miastami. Na oba lotniska odlatują z Polski tanie linie lotnicze Ryanair i Wizzair.

Główne lotnisko bułgarskie znajduje się w Sofii. Tam również można dolecieć bezpośrednio z Polski. To lotnisko jest jednak położone zbyt daleko od wybrzeża i nie ma sensu tam lecieć jeżeli w planach masz jedynie Morze Czarne.

Jak zwiedzać + atrakcje

Transport publiczny w dużych miastach nad Morzem Czarnym jest dobrze rozwinięty. Można więc bez problemu dotrzeć do wszystkich atrakcji. Warto też zawsze sprawdzić transport wodny. Na przykład istnieje możliwość przepłynięcia z Warny do Nessebaru. O transport publiczny, łodzie itd. warto jest pytać w hotelu.

Jeżeli chodzi o atrakcje dla rodzin, dzieci to jest ich pełno. Naprawdę jest ich bardzo dużo. Gdzie nie spojrzysz tam jest zjeżdżalnia, aquapark, mini zoo czy nawet delfinarium. Nie musisz nawet nic planować, bo na te miejsca trafisz siłą rzeczy spacerując.

A jeżeli masz ochotę na zwiedzanie, odkrywanie miast, antycznych miejsc to ich również na wybrzeżu nie brakuje. Oto kilka propozycji:

  • W okolicach Burgas oraz w Pomorie znajdują się baseny solankowe, w których można wziąć leczniczą kąpiel błotną.
  • Obok Sozopolu można odwiedzić zamek Ravadinovo.
  • W Sozopolu znajduje się zabytkowe stare miasto z oryginalnymi XVIII-wiecznymi kamienicami.
  • Nessebar to zabytkowe miasto z 40 zabytkowymi cerkwiami.
  • W okolicach Warny i Złotych Piasków znajduje się wykuty w skale klasztor Aladzcha.
  • W Warnie można odwiedzić zabytkowe łaźnie rzymskie.

Zamek Ravadinovo

Co warto jeść

Kuchnia bułgarska jest bardzo różnorodna i każdy znajdzie danie dla siebie. Koniecznie musisz skusić się na tradycyjne bułgarskie śniadanie, które składa się z banicy i ayranu. Banica to smakołyk składający się z płatów ciasta francuskiego i sera, a ayran to pitny jogurt. Takie śniadanie można kupić rano w każdej piekarni.

Polecam także spróbować lokalne ryby, owoce morza i dania warzywne, które są wprost idealne na upalne dni. Faszerowana papryka, pomidory, pieczona cukinia to tylko niektóre smakołyki. Mnie również przypadła do gustu zupa na chłodno tarator, która podawana jest z lokalnym chlebem parlenką. Jest to idealny posiłek na upalne dni.

Mięsożercy również się nie zawiodą, bowiem mimo wysokich temperatur restauracje serwują dania z grilla. Jako dodatek podawane są frytki z serem i różnego rodzaju sałatki.

 

Typowe dania kuchni bułgarskiej.

 

Bułgaria wakacje: czy jest drogo

Ogólnie mówiąc Bułgaria nie jest drogim krajem. Ceny jednak mocno uzależnione są od regionu. Morze Czarne jest turystycznym regionem, do którego przyjeżdżają turyści zagraniczni, więc tam ceny są wyższe w porównaniu do innych części kraju. Mimo to i tak jest tam taniej niż nad Bałtykiem. Trzeba jednak uważać na ceny i zawsze je dokładnie sprawdzać. Wielu restauratorów bowiem wykorzystuje turystów i podbija ceny. Zanim zdecydujesz się na posiłek w restauracji sprawdź menu i ceny. W restauracji obok ceny bowiem mogą być nawet dwa razy mniejsze.

 

Ceny w Bułgarii

 

Czy w Bułgarii jest bezpiecznie?

Bułgaria jest bezpiecznym krajem, ale jak wszędzie trzeba uważać na kieszonkowców. Jest to problem szczególnie nad Morzem Czarnym, gdzie szajki złodziejaszków grasują na plażach. Bardzo odradzam zabieranie kosztowności na plażę i zostawianie swoich rzeczy bez opieki. Chwila nieuwagi i rzeczy mogą zostać skradzione. Jest to bardzo duży problem i trzeba zwyczajnie na siebie uważać.

Bułgaria wakacje: co warto zabrać

Oto kilka rzeczy, które warto zabrać z Polski:

  • mocny olejek do opalania
  • kapelusz lub czapka na głowę
  • klapki na plażę (piasek jest bardzo gorący)
  • buty do wody (na niektórych plażach wejście do wody jest kamieniste)

Port Sozopol

6 komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *