Bruksela to ponad milionowa stolica Belgii będąca także siedzibą instytucji Unii Europejskiej i NATO. To dwujęzyczne miasto zachwyca zabytkami, muzeami i unikalną kuchnią. Bruksela jest doskonałym pomysłem na weekendowy city-break. W ciągu weekendu spokojnie uda się zwiedzić nie tylko Brukselę ale i inne belgijskie miasta.
Z całą pewnością muszę przyznać, że Bruksela to miasto wyjątkowe. Cała kultura belgijska jest wyjątkowa. W żadnym innym państwie nie widziałam aż tylu budek i restauracji z goframi. Gofry w Brukseli znaleźć można na każdym kroku. Naprawdę. Są ekskluzywne restauracje z goframi, są kawiarenki, budki, są także mobilne mini vany z goframi na wynos. Gdzie się nie pójdzie w Brukseli tam z całą pewnością będą gofry. Co ciekawe do miejsc sprzedających gofry zawsze, ale to zawsze są kolejki. Mimo iż Bruksela słynie także z zabytków i innych atrakcji to stolica Belgii już chyba zawsze będzie kojarzyć mi się tylko i wyłącznie z goframi 🙂
W Brukseli spędziłam dwukrotnie weekendowy city-break. Poza kilkoma dodatkowymi centymetrami w pasie (skutek jedzenia gofrów) to przywiozłam jeszcze same pozytywne wspomnienia. Naprawdę można spędzić tam fajny, spokojny weekend wypełniony spacerami, zwiedzaniem i jedzeniem. Ja do mojego weekendowego pobytu w Brukseli dodałam także Brugię. Belgia jest małym państwem i odległości między miastami nie są specjalnie duże. Brugię dzieli od Brukseli godzinna podróż pociągiem więc aż szkoda nie skorzystać.
Myślę, że do Brukseli jeszcze kiedyś wrócę i to nie tylko ze względu na wspomniane gofry 🙂
Co dokładnie znajdziesz w tym poście
Gdzie spać w Brukseli: propozycje hoteli
Przed wyjazdem do Brukseli z pewnością zaczniesz planować gdzie spać w mieście i w której dzielnicy. Oczywiście najlepiej jest zarezerwować hotel w pobliżu Wielkiego Placu, czyli ścisłego centrum miasta. Wtedy będziesz mógł zwiedzać prawie wszystkie atrakcje na pieszo. Szukając noclegu poza centrum najlepiej wybierz hotel blisko stacji metra. Oto kilka propozycji.
Bruksela atrakcje. Co warto zobaczyć w Brukseli
Wszystkie miejsca, które opisałam poniżej zwiedziłam w ciągu jednego dnia. Do wszystkich miejsc dotarłam na pieszo z wyjątkiem Atomium, do którego można podjechać metrem. Poza Atomium wszystkie miejsca znajdują się w samym centrum. Warto dodać, że wizyty w Parlamencie Europejskim możliwe są jedynie od poniedziałku do piątku. Planując pobyt w Brukseli w weekend trzeba pamiętać, że zwiedzenie Parlamentu Europejskiego nie będzie możliwe.
Wielki Plac
Sercem Brukseli jest bez wątpienia znajdujący się w centrum miasta Wielki Plac (La Grand-Place). Jest to rynek, którego historia sięga połowy XIV wieku. To właśnie na Wielkim Placu toczy się całe kulturowo-rozrywkowe życie Brukseli. Odwiedzając rynek o godzinie 8 rano już było tam tłoczno. Plac wypełniony był turystami i przewodnikami a w kafejkach rozpoczynali śniadaniem i kawą swój dzień Brukselczycy.
Budynki znajdujące się na Wielkim Placu są wyjątkowe i są mieszanką różnych stylów architektonicznych. Znajdziemy tam przykłady architektury gotyckiej, późnogotyckiej, neogotyckiej, barokowej i wczesnego rokoko. Szczególną uwagę warto jest zwrócić na następujące obiekty:
- Ratusz – najbardziej charakterystyczny budynek na Wielkim Placu a to ze względu na jego wysoką, strzelistą wieżę. Wieżę liczącą 93 metry widać dokładnie spacerując po całym centrum miasta.
- Maison du Roi – gmach wzniesiony przez Habsburgów, w którym niegdyś mieściły się urząd podatkowy, sąd oraz więzienie. W chwili obecnej znajduje się tam Muzeum Miasta.
- Domy cechowe – 39 domów cechowych, które obecnie służą jakio prywatne mieszkania. Każdy z domów ma swój numer oraz imię np. Maison de la Louve (Dom Wilczycy) lub Maison du Renard (Dom Lisa).
Manneken pis
Rzut beretem od Wielkiego Placu znajduje się symbol Brukseli czyli pomnik Manneken pis. Jest to pomnik-fontanna przedstawiający sikającego chłopca. Pomnik pochodzi już z XV wieku, ale oryginalna figurka została skradziona. Pomnik jaki widzimy dziś pochodzi dokładnie z 1619 roku.
Z Manneken pis związanych jest kilka legend. Jedna z nich mówi, że chłopiec był synem jednego z belgijskich królów. Chłopiec zaginął i król rozkazał przeszukania miasta i lasów. Kilkudniowe poszukiwania stanęły na niczym. Pewnego dnia leśniczy szukał wodopoju i w lesie usłyszał odgłos strumyka. Po chwili ujrzał sikającego syna króla.
Kościół Notre-Dame de la Chapelle
Na placu La Chapelle znajduje się jeden z najstarszych zabytków Brukseli – Kościół Notre-Dame de la Chapelle. Zabytek ten sięga XII wieku i jest przyładem mieszanki stylu romańskiego i gotyckiego. W kościele pochowany jest niderlandzki malarz Pieter Bruegel.
W kościele odbywają się regularne msze w języku polskim.
Siedziba sądu (Law Courts)
Ten masywny budynek na zdjęciu to siedziba sądu. Budynek powstał pod koniec XIX wieku i znajduje się na placu Poelaert. Plac ten położony jest na niewielkim wzniesieniu, na które można wjechać windą. Budynek sądowy faktycznie robi wrażenie z uwagi na swoją masywność. Ten rzymsko-grecki styl architektoniczny wyróżnia się na tle barokowych budowli w Brukseli i przykuwa uwagę.
Z placu Poelaert rozpościera sie także widok na całe miasto. Znajduje się tam punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę.
Kościół Notre-Dame du Sablon
Kolejnym z kościołów w Brukseli zasługujących na uwagę jest Notre-Dame du Sablon położony na placu Grand Sablon. Ten XIV-wieczny kościół charakteryzują kolorowe witraże i barokowe kaplice.
Tuż obok kościoła znajduje się malutki park z fontanną – Square of Petit Sablon.
Królewskie Muzea Sztuk Pięknych
Królewskie Muzea Sztu Pięknych to kompleks czterech budynków muzealnych:
- Muzeum Sztuki Dawnej
- Muzeum Sztuki Nowoczesnej
- Muzeum Antoine Wiertza
- Muzeum Constantina Meuniera
Pierwsze dwa znajdują się w centrum Brukseli w obrębie pałacu królewskiego. Pozostałe dwa w dzielnicy Elsene/Ixelles. Ja odwiedziłam Muzeum Sztuki Dawnej w centrum stolicy. Wystawy muzeum zawierają ponad 1200 rzeźb i obrazów z okresu od XIV do XIX. Większość prac należy do artystów flamandzkich. Muzem jest chętnie odwiedzane przez turystów, więc dobrze jest zarezerwować bilet wcześniej (można to zrobić na stronie internetowej).
Pałac Królewski
Z Muzeum Sztuki Dawnej można od razu wyjść na plac Royale gdzie znajduje się Pałac Królewski. Jest to oficjalna siedziba królów belgijskich, która zamieszkana jest przez rodzinę królewską. Pałac udostępniany jest turystom kilka miesięcy w roku (od lipca do września). Można wtedy zobaczyć sale tronowe i dzieła malarskie z prywatnej kolekcji królewskiej.
Katedra Świętego Michała i Świętej Guduli
Bruksela na brak zabytkowych kościołów nie może narzekać. Kolejnym z nich jest ogromna, gotycka Katedra Świętego Michała i Świętej Guduli położona na placu Treurenberg.
W tej XII-wiecznej świątyni mają miejsce ważne wydarzenia królewskie, w tym śluby, pogrzeby i koronacje.
Atomium
A teraz przyszedł czas na bardziej współczesną atrakcję – Atomium. Jest to powiększony 165 milionów razy model kryształu żelaza, w którym znajduje się taraz widokowy.
Atomium znajduje się na przedmieściach Brukseli w dzielnicy Laeken. Na miejsce można dojechać z centrum Brukseli metrem.
Budowla ma 102 metry wysokości i zbudowana jest z 9 kul (atomów) połączonych rurami. W rurach znajdują się schody ruchome. Do najwyżej położonej kuli dowozi winda. Tam też znajduje się taras widokowy i restauracja. Dodatkowo odwiedzający mają dostęp do 5 innych kuli, w których znajdują się wystawy.
Czekolada, czekolada, gofry i frytki!
Wyjazd do Brukseli to także prawdziwa uczta dla podniebienia. Jak już wspomniałam Bruksela słynie z gofrów i czekolady. Zarówno gofry jak i czekoladę znaleźć można wszędzie. Wystawy są tak apetyczne, że naprawdę nie sposój jest nie skusić się na małe co nieco.
W Brukseli można znaleźć dwa rodzaje gofrów:
- gofry brukselskie – niezwykle delikatne gofry na bazie ciasta drożdżowego bez cukru. Podawane są z najróżniejszymi dodatkami: owocami, czekoladą, lodami.
- gofry z Liège – okrągłe gofry również na bazie ciasta drożdżowego ale z dodatkiem cukru perlistego. Są one dosyć ciężkie a to ze względu na cukier perlisty, który karmelizuje się. Te gofry zazwyczaj podawane są tylko z cukrem pudrem, chociaż można też skusić się na inne dodatki.
W Brukseli jest dużo miejsc, gdzie można kupić gofry. Niestety jest też wiele miejsc, gdzie gofry nie są zbyt dobre i często zwyczajnie odgrzewane. Polecam spróbowanie gofrów w sieciówce Maison Dandoy. Tam gofry są świeże i pyszne!
Poza goframi Bruksela pachnie także frytkami! Takich miejsc z frytkami na brukselskich ulicach jest sporo. Przyznam, że brukselskie frytki są naprawdę smaczne. Podawane są one z najróżniejszymi sosami. Od zwykłego keczupu z majonezem do sosów czosnkowych, barbecue itd. Frytki podawane są także do obiadu i kolacji.
Ciekawe fakty
🌍 Położenie | Belgia |
🧑🤝🧑 Ludność | 2.095688 |
💬 Język urzędowy | niderlandzki, francuski, niemiecki |
🌤 Klimat | morski |
💰 Waluta | euro (EUR) |
⛪ Religia | katolicyzm |
⏰ Strefa czasowa | UTC +1 – zima; UTC +2 – lato |
🍜 Lokalna kuchnia | belgijskie frytki, małże, speculaas, gofry, czekolada belgijska |
🗽 Atrakcje | Wielki Plac, Manneken Pis, Kościół Notre-Dame de la Chapelle, Law Courts, Kościół Notre-Dame du Sablon, Królewskie Muzea Sztuk Pięknych, Pałac Królewski, Atomium Katedra Świętego Michała i Świętej Guduli |
Jeden komentarz