Belweder to jeden z piękniejszych obiektów w Wiedniu, który zrobił na mnie niesamowite wrażenie. Barokowe wnętrza, zjawiskowy i niezwykle zadbany ogród oraz niepowtarzalny klimat sprawią, że podczas kilkugodzinnej wizyty przeniesiesz się w czasie o kilka wieków wstecz. Co ciekawe Belweder w Wiedniu odwiedzić możesz zupełnie za darmo, więc nawet jeżeli podróżujesz budżetowo to koniecznie dodaj Belweder do swojego planu zwiedzania.
Belweder w Wiedniu został wzniesiony w XVIII wieku jako letnia rezydencja dowódcy cesarskiej armii austriackiej księcia Eugeniusza Sabudzkiego. Pałac został zaprojektowany przez znakomitego architekta Johanna Lucasa von Hildebrandta i dziś budynek Belwederu uznawany jest jako jeden z najpiękniejszych obiektów barokowych na świecie. Belweder wiedeński składa się z dwóch głównych budynków oraz ogrodu. Wstęp na teren ogrodów jest darmowy. W owych dwóch budynkach obecnie znajdują się muzea i aby je zwiedzić należy zakupić bilet. Dodatkowo poza terenem pałacu znajduje się jeszcze jedno muzeum Belweder 21, w którym znajduje się muzeum sztuki współczesnej.
Jak dotrzeć do Belwederu
Jedną z większych zalet Belwederu jest lokalizacja obiektu. Belweder bowiem znajduje się w samym centrum Wiednia. Budynek co prawda położony jest poza Ringstrasse, ale i tak możesz dotrzeć tam na pieszo. Jeżeli podróżujesz metrem to najbliższa stacja to Hauptbahnhof. Możesz również podjechać tam rowerem lub elektryczną hulajnogą. Pod pałacem będziesz mógł zaparkować swoje jednoślady.
Ile kosztuje wstęp do Belwederu
Na teren Belwederu możesz wejść za darmo. Ogrody są otwarte dla wszystkich i nie musisz płacić za wstęp. Budynki, w których obecnie znajdują się muzea są płatne i wejście wymaga zakupienia biletu. Cena uzależniona jest od ilości miejsc, jakie chcesz zobaczyć. Wstęp do wszystkich 3 budynków, czyli Dolnego Belwederu, Górnego Belwederu oraz Belwederu 21 kosztuje 25 euro i bilet ważny jest miesiąc od daty zakupu. Wyjątkiem jest bilet do Górnego Belwederu, który należy zakupić na konkretną godzinę. Możesz również zakupić bilet wstępu jedynie do Górnego Belwederu i zapłacisz za niego 16.00 euro. Pojedynczy bilet do Dolnego Belwederu kosztuje 14.00 euro, a do Belwederu 21 – 8.00 euro. Istnieją także zniżki dla dzieci i seniorów.
Bilety możesz zakupić na stronie internetowej www.belvedere.at lub na miejscu w kasie.
Zwiedzanie Belwederu
Na zwiedzenie Belwederu przeznacz sobie mniej więcej pół dnia. Oczywiście jeżeli masz mało czasu to i w ciągu godziny zwiedzisz i ogrody i wszystkie budynki, ale jeżeli chcesz się nacieszyć pięknem miejsca to zarezerwuj sobie kilka godzin. Już wspomniałam, że na terenie Belwederu znajdują się ogrody, dwa budynki pałacowe – Dolny i Górny Belweder – oraz dodatkowy budynek muzealny – Belweder 21. Polecam rozpoczęcie zwiedzania od Dolnego Belwederu, następnie spacer po ogrodach, potem przejście do Górnego Belwederu i na sam koniec Belweder 21.
Dolny Belweder
Dolny Belweder pierwotnie stanowił pałac mieszkalny dla księcia Eugeniusza Sabudzkiego, a dziś znajduje się tam muzeum, w którym prezentowane są wystawy czasowe. Budynek otwarty jest codziennie w godzinach od 10:00 do 21:00.
Górny Belweder
Górny Belweder został wzniesiony jako budynek reprezentacyjny i dziś znajduje się tam muzeum z dziełami najwybitniejszych artystów austriackich takich jak Gustav Klimt czy Oskar Kokoschka. Muzeum otwarte jest codziennie w godzinach od 9:00 do 19:00. Obok dzieł znanych artystów znajdziesz też tam wystawę przedstawiającą historię Belwederu.
Belweder 21
Budynek Belwederu 21 znajduje się kilka minut od Górnego Belwederu. Aby do niego dotrzeć musisz opuścić teren pałacu, przejść na drugą stronę ulicy i po mniej więcej 5 minutach dotrzesz na miejsce. Budynek Belwederu 21 zaprojektowany został przez Karla Schwanzera i znajduje się tam wystawa dzieł sztuki współczesnej oraz kino Blickle. Muzeum otwarte jest od środy do soboty w godzinach od 11:00 do 18:00.
Belweder to jedna z największych atrakcji w Wiedniu, którą trzeba zobaczyć. Odwiedzenie chociażby samych ogrodów jest moim zdaniem absolutnym minimum podczas wypadu do Wiednia. Jeżeli nie masz czasu na wszystkie trzy budynki, to polecam zwiedzenie chociaż Górnego Belwederu, który nie tylko jest domem dla wielu wybitnych dzieł, ale także jest budynkiem z oryginalnymi i jedynymi w swoim rodzaju wnętrzami.
2 komentarze