Podróże to także odkrywanie lokalnych smaków. W czasie swojej wizyty w Peru nie mogłam sobie zatem odmówić smakowania peruwiańskich dań. Kuchnia peruwiańska to prawdziwa kuchnia fusion łącząca tradycyjne smaki ludów andyjskich ze smakami europejskimi, afrykańskimi i azjatyckimi. Jest to kuchnia oryginalna, kolorowa i najważniejsze – smaczna.
Podstawą kuchni peruwiańskiej są tradycyjne dania Inków. Zostały one zmodyfikowane przez imigrantów z Hiszpanii, Włoch, Azji i Afryki tworząc tym samym oryginalną i jedyną w swoim rodzaju kuchnię fusion. Tradycyjna kuchnia peruwiańska oparta jest na 4 głównych składnikach: kukurydza, ziemniaki (w Peru występuje ponad 100 różnych odmian ziemniaka), roślinach strączkowych (fasola, łubin) oraz warzyw zaliczanych do rodziny szarłatowatych (komosa ryżowa, burak, szpinak). Hiszpanie sprowadzili do Peru ryż oraz gatunki zwierząt dotąd nieznanych w Peru: kury, krowy, owce.
Kuchnia peruwiańska bardzo bogata jest w potrawy mięsne i to one królują w tamtejszych restauracjach. Popularne są także dania rybne (szczególnie w Limie i na wybrzeżu). Wegetarianie także znajdą coś dla siebie – świeże warzywa to jedna z charakterystyk dań peruwiańskich.
Kuchnia peruwiańska. 12 potraw typowych dla kuchni peruwiańskiej
W czasie podróży w Peru starałam się jeść codziennie nowe dania. Nie zawsze mi to wychodziło, bo moje ukochane ceviche jadłam prawie codziennie 🙂 Udało mi się jednak posmakować kilku lokalnych dań i drinków. Oto 12 potraw, które miałam okazję spróbować w Peru.
Ceviche
Na sam początek moje ukochane danie – ceviche. Jest to niezwykle popularne danie nie tylko w Peru, ale w całej Ameryce Łacińskiej. Po raz pierwszy spróbowałam ceviche właśnie w Peru chociaż danie można znaleźć w wielu knajpkach w Europie.
Ceviche to sałatka, której głównym składnikiem jest ryba. Surową rybę sieka się na małe kawałki a następnie zalewa sokiem z limonki. Dodaje się do niej posiekaną cebulę, papryczkę chilli i sól i pozostawia do zamarnowania. Do tego podawane są ugotowane słodkie ziemniaki i często orzeszki kukurydziane, które urozmaicają danie. Marynowana ryba jest podstawą ceviche a dodatki są już wariacją kucharza. Miałam okazję spróbować ceviche z łososiem, krewetkami, dorszem podawane z awokado, sałatką, ziemniakami. Istnieją także wersje wegetariańskie (chociaż mają one już niewiele wspólnego z tradycyjnym ceviche).
Co ciekawe, ceviche podawane jest jako przystawka. Jak dla mnie było to bardzo syte danie, wprost idealne na upalne dni.
Lomo Saltado
Lomo Saltado to najlepszy przykład dania peruwiańskiego z wpływami kuchni chińskiej. Danie zalicza się nawet do grupy kuchni chifa, czyli peruwiańskiej odmiany kuchni chińskiej. Chińczycy pojawili się w Peru w drugiej połowie XIX wieku i dostosowali swoje rodzime przepisy do składników dostępnych w Peru.
Dziś Lomo Saltado można znaleźć w każdej knajpce w Peru. Danie składa się z głęboko smażonych kawałków wołowiny, które zostały wcześniej zamarynowane. Mięso smażone jest z cebulą i przyprawami. Lomo Saltado podawane jest zazwyczaj z pieczonymi/smażonymi ziemniakami i z ryżem.
Stek z Alpaki
Alpaka to bardzo popularne mięso w Peru, a w szczególności w Cusco i okolicach. Mięso z alpaki podawane jest na wiele różnych sposobów. Najczęściej można spotkać grillowane mięso, szaszłyki lub steki. Można znależć także burgery z alpaki lub kanapki z mięsem z alpaki.
Papa a la Huancaina
Papa a la Huancaina to bardzo popularna przystawka. Danie składa się z gotowanych ziemniaków zalewanych kremowym sosem z sera białego, grillowanej papryki, papryczki chilli, cebuli i przypraw. Często danie podawane jest z gotowanym jajkiem.
Podobno danie podawane było pasażerom na stacjach kolejowych na trasie Lima – Huancayo, skąd też pochodzi nazwa dania.
Aji de Gallina
Aji de Gallina to kolejne bardzo popularne danie, które przygotowywane jest na milion różnych sposobów. Ile kucharzy, tyle przepisów na Aji de Gallina – każdy dodaje coś od siebie. Tradycyjnie Aji de Gallina to rodzaj gulaszu przygotowywany z szarpanego mięsa z kurczaka. Mięso gotowane jest w sosie, a sos przygotowuje się ze zblendowanych kawałków chleba wymieszanych z bulionem. Do tego podaje się papryczkę, cebulę, chilli. Czasem do środka dodaje się kawałki ugotowanych ziemniaków. Całość podaje się z ryżem.
Jest to naprawdę smaczne danie, rozpływające się w ustach 🙂
Anticuchos
Anticuchos to nic innego jak mięsne szaszłyki! Danie rozsławili w Peru Hiszpanie w XVI wieku i do dnia dzisiejszego anticuchos królują na stołach i ulicach. Tak, tak – na ulicach. Anticuchos to bowiem popularne danie uliczne. Szaszłyki można kupić w budkach na ulicy lub w restauracjach.
Najczęstszym mięsem używanym do przyrządzenia anticuchos są serca drobiowe i mięso z alpaki. Często do anticuchos dodawane są kawałki ziemniaków.
Empanada
Empanada to bardzo, ale to bardzo popularna przekąska we wszystkich krajach latynoamerykańskich i Hiszpanii. Jest to typowa przekąska śniadaniowa podawana na ciepło lub na zimno. Jest to taki spory pierożek wykonany z ciasta podobnego do ciasta francuskiego z nadzieniem. A nadzienie może być różne. Są wersje wegetariańskie, serowe, mięsne. Empanadę można kupić w piekarniach, sklepach, restauracjach. W godzinach porannych na ulicach Peru empanady można dostać dosłownie wszędzie 🙂
Dodam jeszcze, że empanadę z łatwością można wykonać w domu. Zajmuje to dosłownie kilka minut.
Zupa z kaszy quinoa
Jak już wspomniałam quinoa (komosa ryżowa) to jeden z tradycyjnych składników kuchni peruwiańskiej. Tradycyjna jest też zupa z kaszy quinoa. Jest to zupa warzywna w skład której obok kaszy quinoa wchodzi papryka, cukinia, cebula, przyprawy. Na wierzch wbijane jest jajko, które ścina się pod wpływem wysokiej temperatury. Zupa jest niezwykle syta i idealna na chłodniejsze dni.
Faszerowane warzywa
Wegetarianie z całą pewnością nie umrą w Peru z głodu. Kuchnia peruwiańska bogata jest bowiem w dania warzywne. Najczęściej spotykanym daniem wegetariańskim są zapiekane lub grillowane faszerowane warzywa. Cukinie, pomidory lub paprykę faszeruje się ryżem z warzywami i zapieka w sosie do miękkości. Oczywiście warzywa można też faszerować farszem mięsnym, ale ten warzywny jest zdecydowanie smaczniejszy!
Asado a la Olla
Jedno z najsmaczniejszych dań mięsnych jakie jadłam w Peru to Asado a la Olla. Rzadko jadam potrawy mięsne, ale to danie naprawdę mi zasmakowało. Jest to pieczeń z mięsa wołowego (ale można też użyć innego rodzaju mięsa) podawana z puree z ziemniaków i z ryżem. Mięso najpierw gotuje się kilka godzin w zalewie a potem podpieka. Całość rozpływa się w ustach.
Mate de Coca
Po przyjeździe do Peru, a w zasadzie do Cusco, Twoim pierwszym napojem będzie pewnie herbatka z koki. I nie mówię tutaj o nielegalnych używkach, ale o jak najbardziej legalnych liściach koki. Koka lub krasnodrzew pospolity to gatunek krzewu występujący w Andach. Napar z liści koki zwalcza objawy choroby wysokogórskiej na którą cierpią turyści po przyjeździe w peruwiańskie Andy.
Zalecane jest zatem picie herbatki z koki lub nawet rzucie liści koki. Taka herbatka podobnie jak kawa pobudza i łagodzi objawy choroby. Herbatkę można kupić w restauracjach a hotele zazwyczaj oferują ją za darmo.
Pisco Sour
Pisco Sour to duma narodowa Peruwiańczyków i narodowy koktajl Peru. Jest to napój alkoholowy przyrządzany z lokalnego trunku pisco, limonki, białek jaj kurzych i likieru. Trunek pisco w smaku przypomina brandy i produkowany jest ze sfermentowanych winogron. Pisco do Peru przywieźli Hiszpanie w XVI wieku i od tego momentu trunek ten uważany jest za dobro narodowe.
Przyznam, że Pisco Sour ma bardzo oryginalny smak, jest to dosyć mocny trunek o niezwykle wyrazistym smaku. Z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu, ale zawsze warto spróbować 🙂