Parki narodowe w Stanach są zniewalające. Są wyjątkowe, zupełnie różne od naszych rodzimych, polskich parków. Jednym z parków, który wywarł na mnie przeogromne wrażenie jest Zion. Tamtejsze skalne rzeźby, ich wyjątkowy koloryt oraz otaczająca flora onieśmielają swoim ogromem i pięknem.
Długo zastanawiałam się czy warto dodać Zion do mojego planu objazdówki po zachodnich Stanach. Myślałam, że jest to mały i zwyczajny park, w którym nie warto się zatrzymywać na dłużej. Całe szczęście już prawie pod koniec pobytu w Stanach postanowiliśmy zatrzymać się na chwilę w Zion podróżując z Wielkiego Kanionu do Las Vegas. Decyzja okazała się być strzałem w dziesiątkę. Gdyby nie zbliżający się wielkimi krokami lot powrotny to pewnie zostalibyśmy w Zion na dłużej. Tak bardzo mi się to miejsce spodobało.
W Zion byliśmy w listopadzie. Udało nam się jeszcze złapać cudowne jesienne kolory. Myślę, że to właśnie te magiczne żółto-czerwone barwy drzew w otoczeniu czerwono-brunatnych skał przyczyniły się do mojego pozytywnego odbioru parku Zion. Nie mogłam się wprost napatrzeć na otaczającą mnie przyrodę. Do parku wjeżdżaliśmy bramą wschodnią. Z autostrady szybkiego ruchu z tanimi motelami i barami szybkiej obsługi wjechaliśmy do istnej oazy spokoju. Czułam się, jakbym przekraczając bramę parku ktoś mnie przeniósł na zupełnie inną planetę. Nie spodziewałam się, że Zion jest aż tak pięknym i wyjątkowym parkiem. A wyjątkowe są właśnie te kolory. Czerwono-brunatne skały, kaniony, strumyki i drzewa we wszystkich kolorach tęczy. W powietrzu czuć taki zwyczajny spokój. Byłam szczęśliwa, że chociaż krótko, to mam szansę spędzić czas w tak cudownym miejscu.
Bilety wstępu do parku Zion
Podobnie jak Wielki Kanion czy park Joshua Tree, wstęp do parku Zion jest płatny. Wszystkie parki narodowe w Stanach obejmują te same reguły wstępu i taki sam cennik. Wjazd samochodem do jednego parku kosztuje $35. Taki pojedynczy bilet ważny jest 7 dni. Jeżeli planujesz odwiedzić w Stanach minimum 3 parki to o wiele bardziej wskazany jest zakup karty rocznej. Taka karta kosztuje $80, ważna jest przez rok i upoważnia do wstępu do wszystkich parków narodowych w Stanach. Jest to karta imienna, więc przy wjeździe do parku należy okazać kartę i dokument tożsamości.
Jak poruszać się po parku Zion
Do parku można wjechać samochodem, ale swoim własnym pojazdem można poruszać się jedynie po wyznaczonych trasach. Pojazd zaparkować można na bezpłatnym parkingu tuż przy centrum informacji. Obok parkingu znajduje się pętla autobusowa, z której odjeżdżają bezpłatne autobusy dowożące odwiedzających do tras pieszych. Pokonanie trasy autobusowej z pętli do ostatniego przystanku zajmuje ok 45 minut. Mapę parku można dostać przy wjeździe i na tej mapce znajduje się rozpiska przystanków i tras pieszych. O poradę zawsze można spytać kierowców autobusu.
Autobusy odjeżdżają co kilka minut z pętli i trasy są naprawdę bardzo dobrze zorganizowane. Bardzo łatwo jest zaplanować zwiedzanie parku poruszając się właśnie autobusami.
Trasy piesze w parku narodowym Zion
Tras pieszych w Zion jest do wyboru do koloru. Są trasy o stopniu zaawansowania łatwym, średnim i trudnym. Oczywiście te trudne trasy gwarantują najpiękniejsze widoki, ale nawet i te łatwe mogą pochwalić się cudnymi pejzażami. Ja ze względu na ograniczony czas i jedynie niespełna dwa dni w Zion wybrałam dwie jedne z łatwiejszych tras pieszych w parku.
ŁATWE TRASY:
- Pa’rus Trial – bardzo łatwa trasa rozpoczynająca się przy pętli autobusowej. Szlak w obie strony ma niespełna 6 km i nie ma żadnych przewyższeń. Na tę trasę można wybrać się ze zwierzakami, wózkami dla dzieci lub nawet rowerami. Jest to idealna trasa dla tych, którzy w Zion są jedynie przejazdem a wciąż chcą chociaż na chwilę poczuć magię parku.
- Riverside Walk – 3.5 km trasa, która biegnie wzdłuż rzeki Virgin. Trasa rozpoczyna się na ostatnim przystanku autobusowym. Należy zatem najpierw odbyć 45 minutową podróż autobusem a następnie ok 1.5 godzinny spacer (w obie strony). Ze względu na podróż autobusem na przejście Riverside Walk należy przeznaczyć ok 3.5 godziny. Trasa jest bardzo prosta i idealna na szybką wizytę w parku.
Ja w Zion pokonałam właśnie dwie powyższe trasy.
ŚREDNIE TRASY:
- WatchmanTrial – krótka trasa zajmująca 2 godziny, która rozpoczyna się przy pętli autobusowej. Przewyższenie na trasie wynosi 112 metrów. Dla porównania przewyższenie na trasach łatwych wynosi jedynie 12 metrów.
- Lower Emerald Pool Trial – trasa licząca 3.5 km o przewyższeniu 45 metrów. Pokonanie trasy zajmuje 1.5 godziny.
- Middle Emerald Pool Trial – pokonanie 3.5 km odcinka zajmuje 1.5 godziny.
- Upper Emerald Pool Trial – trasa liczy niespełna 5 km a jej przejście zajmuje 2 godziny.
TRUDNE TRASY:
- TheNarrows – gdybym miała więcej czasu w Zion to wybrałabym właśnie tę trasę. Jest to wymagający szlak bo liczy 15 km a jego przejście zajmuje ok 8 godzin. Jest to o tyle ciekawy szlak, że jego część prowadzi przez rzekę Virgin! W centrum informacji wypożyczyć należy zatem kije do chodzenia po wodzie. W okresie z niższymi temperaturami można wypożyczyć nawet specjalne buty i kombinezon do chodzenia po wodzie.
- AngelsLanding – jest to najsłynniejsza trasa w Zion i chyba najbardziej wymagająca. Przejście trasy wymaga specjalnego pozwolenia. Trasa liczy niespełna 9 km a przewyższenie wynosi 450 metrów. Podobno nie jest to trasa dla osób z lękiem wysokości.
Więcej szlaków i szczegóły każdego z nich można znaleźć na oficjalnej stronie parku.
Hotele w parku narodowym Zion
Na terenie parku znajduje się jedno schronisko o nazwie Zion National Park Lodge. Miejsce wyprzedaje się jednak dosyć szybko. Alternatywą do schroniska są hotele w położonym u stóp parku mieście Springdale. Jest to małe miasteczko, ale niezwykle urokliwe. Znajduje się tam kilkanaście hoteli i naprawdę dużo fajnych restauracji i kawiarenek. Można więc tam zatem spędzić fajny czas wieczorem po całym dniu chodzenia po parku. Dodam jeszcze, że ze Springdale można do parku dość na pieszo lub można dojechać bezpłatnym autobusem.
Oto kilka opcji noclegowych w Springdale.