Park Narodowy Joshua Tree w Kalifornii to jeden z najczęściej odwiedzanych parków w Stanach. Słynie on przede wszystkim z charakterystycznych drzew Jozuego (Joshua Tree), których na terenie parku jest tysiące. Nie brakuje tam też spektakularnych, naturalnych formacji skalnych i olbrzymich głazów o najróżniejszych kształtach.

Planując objazdówkę po Kalifornii i sąsiednich stanach od samego początku wiedziałam, że z pewnością zwiedzę park Joshua Tree. A to za sprawą kapeli U2, która na okładce swojego albumu 'Joshua Tree’ umieściła kadr z drzewem Jozuego. Co prawda kadr z albumu nie został wykonany w parku narodowym a zwyczajnie przy trasie. Nazwa i zdjęcie zapadły mi jednak w pamięci i zamarzyłam o wizycie w parku narodowym. Swoją drogą historia tejże okładki jest dosyć ciekawa. Otóż grupa U2 wybrała się na objazdówkę po Stanach w poszukiwaniu idealnego kadru na swoją płytę, która wtedy miała jeszcze mieć inny tytuł. Mieli szukać kadru z pustynią lub innym charakterystycznym, amerykańskim pejzażem. Po kilku dniach sesji zdjęciowych w różnych miejscach, podróżując samochodem zauważyli wolnostojące drzewo Jozuego. Bono (wokalista U2) wtedy też poznał historię drzewa. Według mormońskiej legendy, pierwsi osadnicy nazwali drzewo na cześć proroka ze Starego Testament o imieniu Joshua. Rozłożyste gałęzie drzewa przypominały im proroka wyciągającego ręce do Boga. Zespołowi spodobała się legenda i postanowili w ten sam sposób nazwać płytę i przy drzewie Jozuego zrobić zdjęcie.

Wracając już do podróży do parku narodowego Joshua Tree… Wybrałam się tam na jeden dzień po kilku dniach spędzonych w Los Angeles i Palm Springs. Jeden dzień spokojnie wystarczy na zwiedzenie parku. Chociaż myślę, że fajnie byłoby spędzić tam całą noc lub przynajmniej wybrać się na nocne podziwianie gwiazd. Ja gwiazd nie podziwiałam, ale za to w ciągu dnia odwiedziłam w parku wiele miejsc. Był to listopad, więc pogoda nawet dopisywała. Podobno w okresie wiosenno-letnim jest tam tak gorąco, że mało kto opuszcza swój klimatyzowany pojazd. A właśnie, bo po parku można poruszać się samochodem! Jest tam wiele miejsc parkingowych, w których można zostawić pojazd i wybrać się na spacer.

Kilka słów i Parku Narodowym Joshua Tree

Park Joshua Tree zyskał miano parku narodowego w 1994 roku. Zajmuje on powierzchnię 3196 km² i położony jest na terenie dwóch pustyń. Jedna z nich to pustynia Kolorado, a druga to pustynia Mojave.

Na terenie parku panuje klimat pustynny. Lata są tam niezwykle gorące z temperaturami przekraczającymi nawet 40C! Zimą natomiast w nocy temperatury mogą spaść nawet poniżej zera. Park najlepiej zatem zwiedzać jesienią lub wczesną wiosną.

W parku znajduje się ponad 70 gatunków roślin. Oczywiście najbardziej rozpoznawalną rośliną są drzewa Jozuego, ale nie mniejszą sławą cieszą się kaktusy cholla, które mogą przetrwać w temperaturze nawet 60C. W Parku Joshua Tree mieszka także ponad 350 gatunków ssaków, gadów i ptaków. Większość z nich prowadzi nocny tryb życia szukając w ciągu dnia pod ziemią schronienia przed słońcem.

Park Narodowy Joshua Park

Gdzie jest Park Narodowy Joshua Tree

Park leży w południowo-wschodniej Kalifornii w hrabstwach Riverside oraz San Bernardino.

Los Angeles oddalone jest o 230 km (2.5h jazdy); Palm Springs o 80 km (godzina jazdy) a Las Vegas o 320 km (3h jazdy). Do parku można udać się zatem z tych miejsc nawet w ciągu jednego dnia. To właśnie bliska odległość Los Angeles i Las Vegas czyni park jednym z najbardziej popularnych parków w Stanach.

Bilety wstępy do Joshua Tree

Do wszystkich parków narodowych w Stanach obowiązują bilety wstępu. Bilet zależy od tego jakim środkiem transportu odwiedzasz park. Za wjazd samochodem płacisz $35 (ok 145 zł) i taki bilet ważny jest przez 7 dni. Możesz też kupić kartę roczną w cenie $80 (ok 330 zł). Taka karta roczna jak sama nazwa wskazuje ważna jest przez rok i zezwala na wstęp do wszystkich parków narodowych w Stanach. Jeżeli więc zatem w trakcie podróży planujesz odwiedzić co najmniej trzy parki, to lepiej jest kupić taką kartę roczną. Bilety sprawdzane są w każdym parku przy wjeździe i czasami nawet przy wyjeździe z parku.

Parki Narodowe USA

Informacje Praktyczne – Park Narodowy Joshua Tree

  • Park otwarty jest codziennie przez całą dobę. Można tam wjechać samochodem o dowolnej porze.
  • W parku znajdują się 3 wejścia: West, North oraz South. Przy każdym z tych wejść znajdziesz punkt informacyjny, gdzie kupisz bilet. Punkty otwarte są jedynie przez kilka godzin dziennie. Może się zdarzyć, że będą one zamknięte, jak będziesz wjeżdżać. Wtedy też Twój bilet może zostać sprawdzony przy wyjeździe.
  • Na terenie parku nie ma restauracji, sklepów czy wodopojów. Musisz zabrać ze sobą wodę oraz jedzenie. Znajduje się tam kilka miejsc piknikowych.
  • Nie ma tam stacji benzynowej.
  • Toalety dostępne są zazwyczaj przy miejscach parkingowych.
  • W parku można zostać na noc. Należy wcześniej zarezerwować miejsce w jednym z dziewięciu kempingów. W takim miejscu kempingowym można rozstawić namiot.

Joshua Park

Park Narodowy Joshua Park

Co zobaczyć w Joshua Tree i jak zwiedzać

A teraz przechodzimy już do zwiedzania parku. Ja po parku poruszałam się samochodem. Na drodze spotkałam też kilku rowerzystów. Zdecydowanie jednak odradzane jest poruszanie się dwuśladem w okresie letnim ze względu na ogromne temperatury.

W parku znajdują się trzy wejścia. Najbardziej popularnym jest West Entrance. Od tego wejścia ja zaczęłam zwiedzanie. Podobno ta brama jest na tyle popularna, że weekendami tworzą się tam ogromne korki. W środku tygodnia w listopadzie korków nie było. Alternatywą do West Entrance jest North Entrance, które znajduje się blisko. Ja przez North Entrance wyjeżdżałam.

Zobaczenie miejsc z listy poniżej zaczynając od West Entrance i kończąc na North Entrance zajęło mi ok 6-7 godzin.

Hidden Valley

Na pierwszy ogień poszła dolina Hidden Valley. Od West Entrance dzieli ją jedynie kilka minut jazdy. Na miejscu znajduje się duży parking i dokładna informacja o tym jak się tam poruszać. Przejście tej tajemniczej doliny zajmuje ok 60 minut. Jest to bardzo łatwy, niewymagający spacer. Można tam podziwiać różne formacje skalne oraz drzewa Jozuego i inne rośliny.

Obok wejścia do doliny znajdziesz duże miejsce piknikowe oraz piękne duże pole z drzewami Jozuego – super okazja do sesji zdjęciowej 😉

Cap Rock

Z Hidden Valley udaliśmy się samochodem do odkrywania kolejnych formacji skalnych. Po kilkuminutowej jeździe zatrzymaliśmy się przy Cap Rock. Skała znajduje się przy samym parkingu, ale dodatkowo można udać się na mały spacer wyznaczoną ścieżką. Dodam tutaj, że po parku poruszać można się jedynie po wyznaczonych szlakach. Jeżeli masz ochotę zboczyć z głównych tras to musisz wystąpić o pozwolenie do władz parku.

Cap Rock Joshua Park

Keys View – punkt widokowy

Kolejnym przystankiem w naszej podróży po parku był punkt widokowy Keys View. Punkt znajduje się zaraz przy parkingu. Z punktu rozpościera się widok między innymi na Coachella Valley, morze Salton czy pasmo górskie Santa Rosa. Podobno z tego punktu warto podziwiać wschód i zachód słońca.

Joshua Park Keys View

Joshua Park Keys View

Jumbo Rocks

Jedno z moich ulubionych miejsc w parku – formacja skalna Jumbo Rocks. Te formacje skalne najbardziej przypadły mi do gustu. Chyba przez swój niekonwencjonalny i taki chaotyczny kształt. Tutaj wybraliśmy się na dłuższy spacer.

Jumbo Rocks Joshua Park

Skull Rock

Z Jumbo Rocks można przejść spacerem do Skull Rock. Można też do Skull Rock podjechać i zaparkować tuż obok. Jest to nic innego jak skała kształtem przypominająca ludzką czaszkę.

Arch Rock i Heart Rock

Jedna skała przypominająca kształtem serce a druga łuk. Znajdują się one dosyć blisko siebie a dojście do nich zajmuje ok 15 minut. Znalezienie tych dwóch skał w moim przypadku graniczyło z cudem. W pewnym momencie źle skręciliśmy i zamiast przy Arch Rock znaleźliśmy się w labiryncie skalnym. W pewnym momencie zrobiło się trochę niebezpiecznie, wiatr nawet porwał mi czapkę w otchłań skalną 🙂 Znaleźliśmy wyjście, ale niestety ani Arch Rock, ani Heart Rock nie zobaczyłam 🙂 Przyznam, że już pod koniec dnia byłam zmęczona i nie miałam chęci na szukanie skał. Do tego zrobiło się niezwykle wietrznie.

Miejsce z tymi skałami jest bardzo oblegane, więc myślę, że obu skał pewnie warto jest poszukać.

Arch Rock Josuha Park

Ogród Cholla Cactus

A na koniec dnia zawitaliśmy do ogrodu kaktusów cholla. Jest to dosłownie duży ogród z ogromnymi kaktusami z gatunku cholla. Znajduje się tam krótka trasa piesza.

Z ogrodu udaliśmy się do North Entrance i wyjechaliśmy z parku. Z tej strony znajduje się miasteczko Twentynine Palms, gdzie można zatankować samochód i kupić przekąski.

 

Wszystko o Wielkim Kanionie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *