Ognisko trudno jest czasem rozpalić przy dobrej pogodzie, a co dopiero w zimę i do tego na śniegu! Jest to jednak możliwe i do tego w miarę proste. Ognisko na śniegu rozpalaliśmy w Tromso w północnej Norwegii. Dzień był mroźny, ale nie było wiatru, więc szybko uporaliśmy się z zadaniem i w nagrodę zjedliśmy świeżo pieczone kiełbaski.

W naszym przypadku rozpalanie ogniska na śniegu było planowane, ponieważ ogień rozpalaliśmy w lesie podczas spaceru w rakietach śnieżnych. Byliśmy zatem przygotowani i mieliśmy zabrane podstawowe narzędzia takie jak scyzoryk, podpałkę czy mini siekierkę. Problemów z rozpaleniem ognia nie było żadnych. Rozpalenie ogniska na śniegu zajęło nam kilkanaście minut, a po skończonej pracy zajadaliśmy się kiełbaskami. Była to dobra zabawa i fajna lekcja. Myślę, że jeszcze z pewnością powtórzę taki jednodniowy wypad do zaśnieżonego lasu i spróbuję raz jeszcze rozpalić ogień.

Hotel

Rozpalanie ogniska na śniegu

Zacznę od ważnej rzeczy. Otóż ogień, nawet na śniegu, można rozpalać jedynie w miejscach do tego wyznaczonych. Zasada jest taka sama jak przy rozpalaniu ognia na terenach suchych. Oczywiście nie można tego robić na prywatnych posesjach, więc przed rozpoczęciem rozpalania warto jest się rozejrzeć dookoła i sprawdzić, gdzie akurat jesteś.

Jeżeli masz pewność, że teren jest odpowiedni do rozpalenia ogniska to możesz rozpocząć przygotowania. Oto 5 kroków, które musisz poczynić.

Krok 1: Kopanie dołu

Na samym początku należy przyszykować grunt pod ognisko. W tym celu należy wykopać duży i jak najgłębszy dół w śniegu. Dół musi być na tyle szeroki, aby zmieściło się tam palenisko i aby co najmniej jedna osoba mogła spokojnie stanąć obok ognia. Pamiętaj jeszcze o tym, żeby odgarnąć śnieg z brzegów wykopanego dołu, aby w późniejszych etapach śnieg nie zsunął się do środka na palenisko.

Kopanie dołu

Krok 2: Przygotowanie drewna

Ognisko nie ma prawa bytu bez drewna. Potrzebować będziesz małych i większych kawałków. Do przygotowania drewna użyliśmy mini siekierki. Rąbanie drewna na śniegu nie należy do najłatwiejszych czynności. Zanim weźmiesz siekierkę do ręki, należy przygotować podłoże. W tym celu weź jeden większy kawałek drewna i poziomo wbij go mocno w śnieg. Na tym drewnianym podłożu rąbać będziesz pozostałe kawałki i w ten sposób nie wbiją się one w śnieg.

Krok 3: Przygotowanie podpałki

Drewna z poprzedniego punktu nie podpalisz, bo jest mokre i za duże. Tutaj należy przygotować wystrugany patyk. Potrzebny do tego będzie scyzoryk. Za pomocą scyzoryka wystrzęp patyk. Następnie podpal wystrzępioną część. My rozpalaliśmy ogień krzesiwem magnezowym, ale możesz do tego użyć zapałek czy zapalniczki.

Krok 4: Pilnowanie ogniska

Ognisko zacznij układać od mniejszych kawałków drewna, a jak już zacznie się rozpalać to dokładaj większe. Cały czas pilnuj ognia i podmuchuj od czasu do czasu.

Voila! Ognisko rozpalone! Teraz przyszedł czas na pieczenie kiełbasek lub innego jedzonka 🙂

Ognisko

Hotel

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *