Planując podróż do Maroka warto jest wziąć pod uwagę fakt, iż Maroko jest krajem Muzłumańskim i 99% mieszkańców jest wyznawcami islamu. Dobre wychowanie oraz maniery nakazują podróżującym postępowanie w sposób, który oddaje szacunek wyznawcom islamu. W końcu przybysze z Europy odwiedzają Maroko i chcąc nie chcąc muszą się podporządkować obyczajom tam panującym. Szczególną uwagę należy przyłożyć w okresie zwanym – Ramadan.

Mój wyjazd do Marrakeszu przypadł właśnie na okres Ramadanu. Przyznam, że jak się o tym dowiedziałam to włosy stanęły mi dęba. Nie chodziło o to, że się bałam, ale podróżując do krajów o zupełnie odmiennej kulturze i religii lubię się w pełni tej kulturze podporządkować. A wiedziałam, że nie dam rady nic nie pić i nie jeść cały dzień w 40-stopniowym upale! Zaczęłam więc czytać blogi, fora, artykuły o podróżach do Maroka w okresie Ramadanu. Opinie były różne. Jedni pisali, że mieszkańcy są wrogo nastawieni do turystów palących papierosy i popijających kawę na oczach biednych Muzłumanów. Drudzy znów pisali, że podróże w czasie Ramadanu nie różnią się niczym od podróży o innych porach roku. Mnie nurtowały ptania: „Czy będę mogła pić wodę na ulicy”, „Czy będę mogła zjeść obiad”, „W co się ubrać”, „Czy mój chłopak będzie mógł palić papierosy”, „Czy miejsca turystyczne będą otwarte”… Do tego jeszcze doczytałam, że w okresie Ramadanu zwiększa się procent wypadków drogowych wynikających ze zmęczenie kierowców. W głowie zaczęło mi się kotłować i już byłam gotowa zrezygnować ze zwiedzania miasta. Całe szczęście okazało się, że moje obawy były niepotrzebne. Opowiem Ci, jak dokładnie wygląda podróżowanie w Maroko podczas okresu Ramadan.

Czym jest Ramadan

Ramadan to najważniejszy okres w roku dla wyznawców islamu. Jest to dziewiąty miesiąc w roku, który upamiętnia moment, w którym Koran został objawiony Mohamedowi. Islamiści rok w rok obchodzą Ramadan, który trwa 29 lub 30 dni. W czasie Ramadanu obowiązuje ścisły post między wschodem a zachodem słońca. Muzłumanie nie mogą ani jeść, ani pić w ciągu dnia. Nie mogą też palić papierosów i pić alkoholu. Dopiero po zachodzie słońca, Muzłumanie mogą przerwać post i skonsumować ich pierwszy posiłek w ciagu doby. Post w czasie Ramadanu obowiązuje wszystkich Muzłumanów z wyjątkiem dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży, kobiet karmiących lub osób z innymi dolegliwościami chorobowymi. Pozostałe osoby muszą pościć, bo takie jest prawo w Maroko. Post nie obowiązuje wyznawców innych religii niż islam. Turyści zatem nie są zmuszeni do postu odwiedzając Maroko.

Meczet Koutoubia
Meczet Koutoubia

Marrakesz i Ramadan

Wszyscy Muzłumanie w Marrakeszu zmuszeni są do przestrzegania postu. Swój pierwszy posiłek spożywają po zachodzie słońca, czyli ok godziny 19.30. Z meczetów rozpościera się dosyć głośny dźwięk, który daje przyzwolenie mieszkańcom na przerwanie postu. Pierwszym posiłkiem, jaki spożywają Muzłumanie są daktyle i woda. Po kilkunastu minutach zasiadają z rodzinami do wspólnej wieczerzy. Drugi posiłek Muzłumanie jedzą przed wschodzem słońca. Kolejny posiłek zjeść będą mogli dopiero przy kolejnym zachodzie słońca.

Tak, jak wspomniałam post nie obowiązuje turystów. Marrakesz jest miastem turystycznym i głównym źródłem utrzymania Marokańczyków są właśnie turyści. O każdej porze dnia będziesz mógł zatem zjeść posiłek w restauracji lub napić się kawy. Poniżej przygotowałam zestaw najczęstszych pytań, które nasuwają się przed podróżą do Maroka w czasie Ramadanu.

Czy turyści muszą pościć w czasie Ramadanu?

Nie, absolutnie turyści nie muszą pościć w czase Ramadanu. Post obowiązuje jedynie wyznawców islamu. Turyści mogą jeść i pić w ciągu dnia. Oczywiście kultura wymaga, aby zbytnio nie obnosić się z jedzeniem i piciem na ulicach miasta. Jedzenie snickersa i popijanie go zimną coca-colą na oczach osoby, która nic nie piła od kilku godzin, zwyczajnie nie jest w dobrym tonie. Możesz spokojnie napić się wody, czy zjeść kanapkę, ale staraj robić się to w subtelny sposób.

Czy restauracje w Marrakeszu są otwarte w okresie Ramadanu?

Tak, wszystkie restauracje są otwarte i możesz spokojnie zjeść śniadanie, obiad i kolację o dowolnej porze dnia. Kelnerzy są mili i uprzejmi i z chęcią Cię obsłużą i nawet pomogą w wyborze dania. Godziny otwarcia restauracji są normalne, ale po zachodzie słońca, czyli w momencie kiedy Muzłumanie mogą przerwać post, kelnerzy na kilkanaście minut przerywają pracę, aby spożyć swój pierwszy posiłek w ciągu dnia. Po ok. 20 – 30 minutach znów wracają do pracy.

Czy stoiska w Souk są otwarte w Ramadanie?

Tak oczywiście market Souk działa w Ramadanie, jak w każdym innym miesiącu. Znów zwykły ludzki odruch i kultura osobista nakazują, aby nie robić zakupów zaraz po zachodzie słońca. Wtedy właśnie wszyscy sklepikarze i sprzedawcy na placu Jemaa el-Fnaa wyciągają swoją kolację zapakowaną w jednorazowe torebki i zaczynają jeść. Odczekaj kilka minut i rozpocznij zakupy trochę później.

Czy atrakcje turystyczne są czynne w okresie Ramadanu?

Tak, wszystkie atrakcje turystyczne takie jak Ogród Majorelle, Pałac Bahia, Pałac Badi, Grobowce Saadien i inne są otwarte w Ramadanie. Pamiętaj, że godziny otwarcia atrakcji turystycznych mogą się zmienić. W Ramadanie miejsca te otwarte są zazwyczaj krócej. Polecam sprawdzić godziny otwarcia w internecie, żeby uniknąć rozczarowania.

Czy można palić papierosy i pić alkohol w Ramadanie?

O ile turyści mogą bez problemów pić napoje bezalkoholowe i jeść w okresie Ramadanu, tak palenie papierosów i picie alkoholu nie jest już tak mile widziane. Muzłumanie nie mogą pić alkoholu i palić papierosów nie tylko w ciągu dnia, ale w ciągu całego okresu Ramadanu. Alkohol nie jest sprzedawany w restauracjach w okresie Ramadanu nawet dla turystów. Niektóre hotele mogą oferować alkohol, ale może on być spożywany tylko na terenie hotelu. Palenie papierosów jest dozwolone także na terenie hoteli i w kawiarniach, ale znów odradzam palenie papierosów na ulicy.

W co się ubrać?

W Ramadanie czy poza Ramadanem, w Maroko należy ubierać się skromnie. Zasłonięte ramiona i kolana to podstawa. Marokańczycy nie mają problemu z kolorami, ale ramiona i nogi muszą być zasłonięte.

Czy sklepy w Ramadanie są otwarte?

Tak, wszystkie supermarkety i galerie handlowe są otwarte w okresie Ramadanu. Pamiętaj tylko, że sklepy mogą zostać zamknięte przez zachodem słońca na kilka godzin i zostać ponownie otwarte około godziny 21. Godziny otwarcia sklepów można sprawdzić na stronach internetowych.

Czy można wykupić wycieczkę poza miasto?

Tak, oczywiście. Ja nawet skorzystałam z takiej opcji, kiedy jechaliśmy do doliny Ourika. Wszyscy operatorzy wycieczek działają tak, jak zawsze. Możesz wykupić wycieczkę do dowolnego miejsca w Maroko.

Meczet Kasbah
Meczet Kasbah

Marrakesz w okresie Ramadan – warto jechać?

Jeżeli zastanawiasz się, czy jechać do Marrakeszu w Ramadanie, lub zarezerwowałeś wyjazd w okresie Ramadanu przez przypadek, to nie martw się – Twój wyjazd nie straci na wartości. Marrakesz od strony turystycznej funkcjonuje tak samo, jak o innych porach roku. Jedynym momentem, w którym zauważysz, że Muzłumanie obchodzą Ramdan jest zachód słońca. Wtedy bowiem mieszkańcy zasiadają do pierwszego posiłku w ciągu dnia i miasto zostaje na ok 20 minut sparaliżowane. Poza tym momentem, Marrakesz funkcjonuje bez zmian.

Jeżeli jesteś w Marrakeszu w okresie Ramadanu, to bardzo polecam wybranie się pod meczet Koutoubia o godzinie 21. Wtedy właśnie tysiące mieszkańców zbiera się na wspólną modlitwę. Ulice wokół meczetu zostają zamknięte, aby pomieścić tłumy wiernych. Jest to naprawdę wyjątkowy moment, który warto zobaczyć na własne oczy. Turyści oczywiście nie mogą wziąć udziału w modlitwie, ale mogą stanąć z boku i obserwować modlących się.

Grupa modlących się w okresie Ramadanu pod meczetem Koutoubia
Grupa modlących się w okresie Ramadanu pod meczetem Koutoubia

 

2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *