Trudno w to uwierzyć, że po raz pierwszy taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odwiedziłam dopiero niedawno. W stolicy jestem często i zawsze bywam w okolicach Pałacu, ale jakoś nigdy nie złożyło się, żeby wjechać na 30 piętro. Bez większego planowania, można powiedzieć z ulicy postanowiłam wjechać na ostatnie piętro i wypić tam swoją poranną kawę!

Jeżeli jesteś w Warszawie na krótką chwilę i masz czas na odwiedzenie tylko jednego miejsca w stolicy to wybór powinien paść na Pałac Kultury i Nauki. Tak naprawdę odwiedzając to jedno miejsce zobaczysz całe miasto, bowiem z 30 piętra rozpościera sie widok na Warszawę. Przy dobrej pogodzie możesz też pokusić się o filiżankę kawy na wolnym powietrzu, a w porze zimowej wewnątrz budynku. Zawsze podróżując w różne rejony świata odwiedzam tarasy widokowe i lubię podziwiać panoramę ogromnych miast z góry. Byłam na szczycie wież widokowych w Tokio, Seulu, Toronto, Nowym Jorku. Cieszę się, że do mojej listy dołączył taras Pałacu Kultury.

Pałac Kultury Warszawa

Czym jest Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki to wizytówka nie tylko Warszawy, ale i całej Polski. Jest to najbardziej znany polski budynek wśród cudzoziemców. Jest to najwyższa budowla w kraju o łącznej wysokości 237 metrów (łącznie z antenami). Pałac powstawał w latach 1952-1955, a pomysłodawcą budowy był nikt inny jak Józef Stalin. Projekt przygotowano przez radzieckiego architekta Lwa Rudniewa, dla którego inspiracjami były amerykańskie drapacze chmur w stylu art deco. Jednym z drapaczy chmur w stylu art deco jest Empire State Building w Nowym Jorku. Nad budową pałacu pracowali budowniczy polscy i ze Związku Radzieckiego. Pałac do dziś wzbudza wiele kontrowersji wśród społeczeństwa polskiego. Część Polaków uważa, że Pałac powinien zostać zburzony, ponieważ jest on symbolem radzieckiej dominacji nad Polską. Budowa została w końcu rozpoczęta z inicjatywy Stalina i ukończona w czasach głębokiego stalinizmu. Zwolennicy znów uważają, że PKiN jest nieodzownym symbolem Warszawy i tak powinno pozostać.

W 2000 roku ówczesny prezydent Warszawy, Paweł Piskorski, odsłonił na 40 piętrze Zegar Milenijny. Jest to trzeci najwyżej położony na świecie zegar wieżowy. Dziś w budynku znajdują się muzea, teatry, kin. Maja tutaj miejsce wystawy, wernisaże, koncerty i targi.

Taras widokowy – zobacz Warszawę z góry!

Wspomniany wcześniej taras widokowy znajduje sie na 30 piętrze PKiN, na wysokości 114 metrów. Wejście do Pałacu znajduje sie na placu Defilad. Na parterze znajduje się kasa biletowa, gdzie możesz kupić bilet. Zaraz za kasą znajdziesz windy zabierające odwiedzających na 30 piętro. Przed wejściem do windy możesz także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie – jest to oczywiście opcja dodatkowo płatna. Podróż windą na 30 piętro trwa kilkadziesiąt sekund i w windzie zawsze znajduje się pracownik Pałacu. Przyznam, że windy są naprawdę stare i nie da się ukryć, że przydałaby się tam konserwacja. W końcu Pałac odwiedzają ludzie z całego świata.

Ta tarasie możesz spędzić nieograniczoną ilość czasu. Ja byłam tam rano w środku tygodnia, więc taras był prawie pusty. Na tarasie znajduje się kawiarenka, gdzie możesz kupić napoje, słodkości, sałatki i kanapki. Spotkałam tam nawet kilka osób z laptopami, które pracowały i uczyły się podziwiając przy tym fajny widok na Warszawę.

Oto kilka zdjęć, które zrobiłam na tarasie.

Taras widokowy PKiN – informacje praktyczne

GODZINY OTWARCIA

Standardowe godziny otwarcia tarasu to 10:00 – 20:00. Dodatkowo taras otwarty jest dłużej w następujące dni:

  • Od maja do września, w piątki i soboty taras otwarty jest do godziny 23:30.
  • W grudniu w piątki i soboty taras czynny jest do godziny 22:00.
  • 14 lutego taras zamykany jest o godzinie 22:00.

Po godzinie 20:00 w wyżej wymienione dni obowiązują inne ceny biletów (według taryfy nocnej).

BILETY

Bilety na taras można zakupić na miejscu w kasie lub na stronie PKiN. Oto jak przedstawiają się ceny:

  • Normalny w cenie 20 zł
  • Ulgowy w cenie 15 zł
  • Bilet nocny w cenie 22 zł

Dodatkowe zniżki mają grupy, okaziciele Karty Warszawiaka oraz okaziciele Karty Dużej Rodziny.

Pałac Kultury Warszawa

Pałac Kultury Warszawa

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *