Miasta antyczne takie jak Kurion na Cyprze po prostu uwielbiam. Gdziekolwiek nie pojadę zawsze szukam w przewodnikach informacji o centrach archeologicznych. Kurion był pierwszym miejscem, które planowałam zobaczyć na Cyprze i jak na złość nie mogłam tam pojechać w pierwszej kolejności, bo w Nowy Rok obiekt jest nieczynny! Czekanie jednak się opłaciło, bo Kurion totalnie mnie zachwycił.

Do Kourionu jechaliśmy prosto z Petra tou Romiou. Poza sezonem na drogach krajowych nie ma ruchu, więc podróż minęła w miarę szybko. Na początku trochę zabłądziliśmy, bo pojechaliśmy na plażę Kurion zamiast miasta Kurion. Miasto położone jest na szczycie płaskowyżu, u stóp którego właśnie znajduje się plaża. Łatwo się pomylić, jeżeli kierujesz się nawigacją. Szybko jednak udało nam się znaleźć właściwy Kurion. Kupiliśmy bilety, samochód zostawiliśmy na parkingu i byliśmy gotowi do zwiedzania. Cały teren antycznego miasta-państwa jest spory i na zwiedzanie trzeba przeznaczyć kilka godzin. Całość znajduje się na zewnątrz, więc trzeba zadbać albo o parasol, albo o kapelusz i mocny olejek do opalania.

Czym jest Kurion

Kurion to antyczne miasto, które najprawdopodobniej zasiedlone było już w XII wieku p.n.e. W skład kompleksu Kurion wchodzą w zasadzie trzy różne miejsca: starożytne miasto-państwo, które jest głównym i największym obiektem, Sanktuarium Apollina oraz stadion olimpijski. Największy rozkwit Kurionu nastąpił za czasów Imperium Rzymskiego. W 365 r n.e. w wyniku trzęsienia ziemi miasto uległo ogromnym zniszczeniom. Ostatni mieszkańcy opuścili te tereny w VII wieku.

Hotel

Kurion – informacje praktyczne

Kourion położony jest 20 km za zachód od Limassol i 60 km na wchód od Pafos. Najlepiej jest dojechać tam wynajętym samochodem. Jeżeli nie masz możliwości wynajęcia samochodu to możesz skorzystać z ofert operatorów wycieczek.

Obiekt otwarty jest codziennie z wyjątkiem Bożego Narodzenia, Nowego Roku i Wielkanocy. Od września do kwietnia Kurion otwarty jest w godzinach 8.30 – 17.00, a w pozostałe miesiące od 8.30 do 19.30.

Wstęp do miasta kosztuje €4.50, do Sanktuarium Apollina €2.50. Stadion można zwiedzić za darmo.

Zwiedzanie Kurionu

Jak już wspomniałam Kurion to obiekt archeologiczny składający się z trzech miejsc:

  • starożytne miasto
  • Sanktuarium Apollina
  • stadion olimpijski

Wszystkie trzy obiekty znajdują się w odległości 2-3 km od siebie. Sanktuarium Apollina oraz stadion to małe obiekty, które zwiedzisz szybko. Na zwiedzanie miasta należy przeznaczyć 2-3 godziny.

Starożytne miasto

Starożytne miasto Kurion położone jest na zboczu niewielkiego klifu, z którego rozpościera się przepiękny widok na morze oraz pola. Wszystkie antyczne miasta zresztą zakładane były na wybrzeżach tak aby móc obserwować nadciągające statki. Miasto Kurion składa się z 11 miejsc, które zostały odkryte i zrekonstruowane przez archeologów.

Teatr– teatr w Kurionie wybudowano w II w p.n.e. W wyniku licznych trzęsień ziemi budynek został doszczętnie zniszczony i odbudowany na przestrzeni II i III w. n.e. W IV w. teatr stracił na świetności. Budynek teatru, który możemy dziś podziwiać w Kurionie to prawie w całości rekonstrukcja oryginalnego budynku. Wtedy i dziś teatr mieści 3000 osób.

Teatr Antyczny

Dom Eustoliosa– ogromna willa wybudowana w czasach Imperium Rzymskiego. Znajdziesz tam oryginalne mozaiki pochodzące z przełomu IV i V w. n.e.

Codzienny dom (Earthquake House)– w wolnym tłumaczeniu z angielskiego nazwa tego obiektu nosi nazwę ‘Dom Trzęsienia Ziemi’. Skąd taka nazwa? Otóż obiekt ten jest prywatną rezydencją, jaką zamieszkiwali mieszkańcy Kurionu w I i II wieku n.e. W 365 roku obiekt został całkowicie zniszczony w wyniku trzęsienia ziemi. Dziś można zwiedzać jedynie ruiny.

Earthquake House

Bazylika Chrześcijańska– największy obiekt w starożytnym Kurionie to Chrześcijańska Bazylika wzniesiona w V wieku n.e. Najprawdopodobniej prowadzona była przez biskupów.

Agora– w każdym antycznym mieście całe życie kulturalne i polityczne toczyło się na Agorze. Na Agorze w Kurionie można zobaczyć pozostałości po publicznych instytucjach oraz instalacje hydrauliczne.

Agora Kurion

Stoa– stoa to hala z wolnostojącymi kolumnami. Oryginalna stoa w Kurionie miała 16 kolumn, z których 6 zachowało się w pierwotnej pozycji. Kolumnada została wzniesiona w II wieku n.e. i jak cały Kurion uległa zniszczeniom w IV wieku.

Hellenistyczna budowla– jest to najstarsza budowla w Kurionie pochodząca z 325 roku p.n.e.

Budowla Hellenistyczna

Nimfeum– groty z naturalnymi źródłami, w których czczono Nimfy – córki Posejdona.

Dom Chrześcijański– budowla pochodząca z okresu Imperium Rzymskiego. Zawiera mozaiki, kolumny oraz tryklinium, czyli oficjalną jadalnię w rzymskim domu.

Dom Gladiatorów– luksusowa prywatna rezydencja z końca III wieku. Nazwę zawdzięcza mozaikom przedstawiającym sceny walki Gladiatorów.

Dom Gladiatorów

Dom Achillesa– budowla z IV wieku, która znajduje się przy wejściu do miasta. Nazwę zawdzięcza mozaikom przedstawiającym spotkanie Achillesa i Ulissesa.

Dom Achillesa

Sanktuarium Apollina

2.5 kilometra na zachód od starożytnego miasta znajduje się drugi obiekt – Sanktuarium Apollina. Mieszkańcy Kurionu czcili Apolla w okresie od III wieku p.n.e. do III wieku n.e. Najważniejszym miejscem w Sanktuarium był ołtarz, którego pozostałości można dziś podziwiać.

Stadion Olimpijski

Między miastem a Sanktuarium Apolla znajdziesz Stadion Olimpijski z II wieku n.e. Rozgrywały się tam niektóre z konkurencji olimpijskich takich jak: bieganie, skoki w dal, wrestling.

Jeżeli interesują Cię antyczne miasta to polecam także wizytę w Pafos i w tamtejszym archeologicznym parku. Zwiedzisz tam kolejne antyczne miasto-państwo położone na klifie.

Hotel

Na koniec zapraszam do obejrzenia krótkiej relacji filmowej z Kurionu.

 

Co jeszcze zobaczyć na Cyprze

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *