Wiedeń, ah Wiedeń… Jedna z najpiękniejszych stolic europejskich i miasto, do którego chce się wracać. Muzyka, opera, teatr, sztuka dominują nad miastem. Ten niepowtarzalny klimat Wiednia udziela się każdemu bez wyjątku. Przekonaj się dlaczego.
Po lekkim falstarcie udało mi się spędzić wakacyjny weekend w Wiedniu. Owy falstart to w całości zaplanowany weekend w Austrii, który skończył się w domu przed telewizorem, a to z powodu odwołanego lotu. Lot do Wiednia został odwołany z powodów złych warunków atmosferycznych, więc o żadnej rekompensacie nie było mowy. Pozostało mi albo lot przebukować, albo poprosić o zwrot. Pod wpływem chwili przebukowałam lot na kolejny weekend. Niestety musiałam drugi raz zapłacić za nocleg, czyli finansowo za dobrze na tym nie wyszłam, ale ochota zobaczenia Wiednia po raz pierwszy wzięła górę.
W Wiedniu spędziłam dwa dni i był to bardzo intensywny czas. Od razu mogę powiedzieć, że dwa dni to za mało na odwiedzenie wszystkich atrakcji, ale na pewno jest to wystarczający czas, aby poczuć klimat miasta i może zaplanować kolejny wypad. Sama nie wiem co mnie tak urzekło w Wiedniu. Może cudowna architektura, urocze kawiarenki z wyśmienitymi wypiekami, zjawiskowe ogrody i pałace, a może wszystko po trochu. Jedno jest pewne – Wiedeń to stolica europejska, którą na pewno trzeba odwiedzić chociaż raz.
Jak dotrzeć do Wiednia
Dojazd z Polski do Wiednia jest naprawdę bardzo dogodny. Kilka linii autobusowych obsługuje połączenia do stolicy z Austrii. Możesz znaleźć takich przewoźników w większych miastach takich jak Warszawa, Kraków, Katowice, czy Wrocław. Ceny biletów autokarowych są naprawdę przyzwoite, bo przy odrobinie szczęścia za bilet powrotny zapłacisz mniej niż 100 zł. Minusem takiego transportu jest oczywiście czas, bo podróż trwa ponad 10 godzin.
Jeżeli wolisz szybsze rozwiązanie, to sprawdź połączenia lotnicze. Z Warszawy dolecisz do Wiednia w mniej niż 2 godziny. Trasę tę obsługuje tania linia lotnicza Wizzair, LOT oraz linie austriackie. Z pewnością z Wizzairem uda Ci się upolować bilety w przystępnych cenach.
Jak dojechać z lotniska do centrum
Lotnisko znajduje się na poza miastem, ale jest całkiem dobrze skomunikowane z centrum. Istnieją dwie opcje na dojazd z lotniska do miasta. Pierwsza to szybki pociąg, który nazywa się CAT (City Airport Train). Stacja, z której odjeżdża pociąg znajduje się na lotnisku. Bilet w jedną stronę kosztuje 12 euro i możesz go zakupić w biletomacie. Podróż na stację Wien Mitte trwa jedynie 16 minut i pociągi odjeżdżają co 30 minut. Co ciekawe w drodze ze stacji Wien Mitte na lotnisko możesz nadać swój bagaż już na stacji Wien Mitte. Nie musisz wcale zabierać ze sobą walizki na lotnisko. Wystarczy, że nadasz ją na stacji pociągu i odbierzesz dopiero po wylądowaniu. Takie udogodnienie!
Inną opcją dojazdu do miasta jest taksówka. Ponieważ my wylądowaliśmy późno w nocy, więc była to dla nas jedyna opcja. Postanowiliśmy zamówić Ubera z lotniska do naszego hotelu, który znajdował się w dzielnicy MuseumQuartier. Podróż trwała 30 minut i zapłaciliśmy w sumie 35 euro. Nie była to bardzo wygórowana cena, jak na jazdę w nocy. Jeżeli podróżujesz w dwie, trzy osoby, to Uber może okazać się nawet tańszą opcją niż pociąg CAT.
Wiedeń: gdzie spać i kiedy jechać
Do Wiednia jechać można cały rok. W okresie letnim dosyć dużo dzieje się na ulicach miasta. Liczne koncery, występy uliczne, kino letnie to wizytówki Wiednia. Jeżeli natomiast wolisz uniknąć tłumów na ulicach to wybierz się do Wiednia we wrześniu/październiku. Wiedeń również słynie ze swojego jarmarku świątecznego, więc wyjazd grudniowy też może okazać się dobrym rozwiązaniem.
Noclegi w Wiedniu są doyć drogie, ale z łatwością znajdziesz budżetowy hostel. Polecam noclegi w centrum ponieważ w ten sposób zaoszczędzisz na dojazdach. Ja nocowałam w okolicy MuseumQuartier i mój wybór okazał się być strzałem w dziesiątkę.
Jak zwiedzać Wiedeń
Wiedeń to bardzo dobrze skomunikowane miasto, które możesz zwiedzać na pieszo, na rowerze, metrem, tramwajami, lub jak tylko dusza zapragnie. Twój wybór środka transportu pewnie w duże mierze uzależniony będzie od pogody.
- Rower: Wiedeń to miasto stworzone dla rowerzystów. Ścieżki rowerowe prowadzą przez całe miasto, a do tego kierowcy szanują pojazdy jednośladowe. Rower możesz wypożyczyć na ulicy przy użyciu aplikacji w telefonie.
- Elektryczna hulajnoga: Ja zwiedzałam miasto na takiej elektrycznej hulajnodze i byłam zachwycona. Uważam, że jest to najlepsza metoda na zwiedzanie miasta! W Wiedniu takich hulajnóg jest całe mnóstwo i możesz je zwyczajnie wziąć z ulicy i wypożyczyć przy pomocy aplikacji w telefonie. W Wiedniu znajdziesz dwie główne firmy obsługujące hulajnogi: HIVE oraz LIME. Wystarczy, że zainstalujesz aplikację, podepniesz kartę i odblokujesz hulajnogę poprzez zeskanowanie kodu.
- Metro: Wiedeń ma bardzo dobrze rozwinięty system metra. Bilety na metro kupisz na stacji w biletomacie i za jeden przejazd zapłacisz 2,40 euro.
- Tramwaje: Wiedeń to miasto tramwajów! Takich nowoczesnych niskopodłogowych i takich starych. Uwielbiam tramwaje, ale przyznam, że elektryczna hulajnoga skradła moje serce. Jeżeli jednak nie w głowie Ci hulajnogi lub rowery to skuś się na podróżowanie tramwajem. Bilety można zakupić w środku pojazdu w biletomacie.
Wiedeń można też zwiedzać na pieszo. Większość atrakcji znajduje się w centrum z kilkoma wyjątkami. Przy dobrej pogodzie i do tych oddalonych miejsc pewnie uda Ci się dotrzeć pieszo.
Wiedeń atrakcje: co zobaczyć
MuseumQuartier
MuseumQuartier, czyli plac muzealny to jedno z najpopularniejszych miejsc w Wiedniu, w którym prawie codziennie odbywają się występy artystyczne lub spotkania kulturowe. Owy plac muzealny to połączenie barokowych budynków ze współczesną architekturą. Owe barokowe budynki i cały plac stanowiły niegdyś stajnie. Całość została oddana przeróbce w 1998 roku. Na terenie MuseumQuartier znajdują się dwa główne muzea: Leopold Museum oraz MUMOK. Oba muzea słyną z ze swoje kolekcji dzieł sztuki nowoczesnej. Wstęp do obu muzeów jest płatny i bilety możesz zakupić w kasie na miejscu. W każdą sobotę oraz czwartek organizowane są także wycieczki z przewodnikiem po całym obiekcie. Wstęp na sam plac jest oczywiście darmowy i możesz tam zrelaksować się na jednej z charakterystycznych fioletowych kanap lub wypić kawę w jednej z uroczych kawiarenek. Wieczorami prawie codziennie odbywają się tam koncerty, na które wstęp także jest darmowy.
Plac Marii Teresy
Zaraz naprzeciwko MuseumQuartier znajduje się przepiękny i zielony plac Marii Teresy. W samym środku placu znajduje się ogromny pomnik Marii Teresy, która była jedyną panującą królową w Austrii z rodu Habsburgów. Po obu stronach pomnika znajdziesz dwa muzea. Jedno to Muzeum Historii Naturalnej a drugie to Muzeum Sztuki. Wstęp do obu placówek jest płatny. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że na placu spotkasz ulicznych muzyków i artystów.
Ratusz (Rathaus)
Ratusz miasta znajduje się w samym centrum zaraz obok parku Florianipark. Budynek ratuszu wybudowany został w stylu neogotyckim i robi ogromne wrażenie. Detale, zdobienia i precyzja wykonania nie mają sobie równych. Ratusz jest otwarty dla zwiedzających od poniedziałku do piątku. Przed ratuszem prawie przez cały rok odbywają się różnego rodzaju występy. W lato ma tam miejsce codzienny festiwal filmowy, a w zimę jarmark świąteczny. Do tego w okresie letnim w okolicy ratuszu rozstawiane są budki z jedzeniem oraz stoliki. Zatem w okresie wakacyjnym wieczorny wypad na kolację do Rathaus jest obowiązkowy.
Hofburg
Hofburg to ponad 700 letni pałac, który został wybudowany przez dynastię Habsburgów. Dziś budynek służy, jako główna rezydencja i miejsce pracy prezydenta Austrii. Na terenie pałacu znajdują się także muzea, galerie i biblioteka. Wszystkie z tych atrakcji są płatne i bilety można zakupić na miejscu lub online. Zaraz obok pałacu znajdziesz przepiękny ogród – Volksgarten, który zaprojektowany został w stylu greckim. Będąc w Wiedniu w sierpniu miałam okazję zobaczyć przepiękną kolekcję różnych gatunków róż.
Katedra Św. Szczepana
W samy sercu starego miasta, na placu Stephenplatz znajduje się prawdziwa duma Wiednia – Katedra Świętego Szczepana (St. Stephen’s Cathedral). Katedra w stylu gotyckim została zbudowana już w wieku XIII, ale w wieki XVI zaczęto ją znacznie rozbudowywać i wtedy też przybrała gotycką formę. Wstęp od Katedry jest darmowy i możesz tam spokojnie robić zdjęcia. W Katedrze także odbywają się regularne msze oraz koncerty organowe. Sam Stephenplatz jest też przepięknym miejscem, na którym będziesz mieć okazję zobaczyć cudowne budynki z pięknymi wykończeniami.
Belweder
Belweder to barokowy pałac księcia Eugeniusza Sabudzkiego. Jest to jeden z piękniejszych obiektów w Wiedniu. Pomiędzy dwoma budynkami: „Górnym Belwederem” i „Dolnym Belwederem” znajduje się piękny ogród zaprojektowany w stylu francuskim. W obu budynkach dziś znajdują się muzea zawierające najznakomitsze dzieła sztuki austriackiej. Wstęp do ogrodów belwederskich jest darmowy. Muzea znajdujące się w obu budynkach są płatne, a bilety możesz zakupić w kasie na miejscu lub na stronie internetowej.
Ring (Bulwary Wiedeńskie)
Wokół Starego Miasta (Inner Stadt) ciągną się Bulwary Wiedeńskie, które mają długość 5,2 km. Spacerując bulwarami będziesz mieć okazję zobaczyć tak naprawdę najważniejsze zabytki Wiednia. Na bulwarach znajdziesz ścieżkę rowerową, więc możesz nawet w celu rekreacyjnym zrobić kilka okrążeń na rowerze lub hulajnodze 😊 Inną opcją jest wycieczka wokół bulwarów zabytkowym tramwajem. Taka wycieczka kosztuje 10,00 euro i trwa 25 minut. Zabytkowy tramwaj i sprzedaż biletów znajdziesz przy stacji metra Schwedenplatz.
Pałac Schönbrunn
Zlokalizowany z dala od centrum miasta, pałac Schönbrunn stanowił niegdyś letnią rezydencję dla członków dynastii Habsburgów. Dziś pałac i ogrody otwarte są dla odwiedzających. Same ogrody są darmowe i otwarte dla każdego. Wejście do pałacu jest płatne. Same ogrody i pałac zajmują ogromny teren, więc na zwiedzenie całej posiadłości zarezerwuj sobie co najmniej pół dnia, jak nie więcej. Na terenie pałacu znajdziesz też restauracje i kawiarnie.
Stadtpark
Wiedeń to miasto parków, zieleni i kwiatów. Zdecydowanie najpiękniejszy park w mieście, który znajduje się na obrzeżach centrum to Stadpark. Możesz spędzić tam nawet cały dzień podziwiając bogactwo roślin. Miejsce jest niezwykle zadbane, czyste i klimatyczne. Znajduje się tam kilka pomników słynnych Austriaków, w tym Johanna Straussa. Polecam także obiad w restauracji znajdującej się na terenie Stadpark, która serwuje wyśmienite dania kuchni austriackiej.
Karlskirche
Jest to kolejny gotycki kościół znajdujący się na obrzeżach centrum i przyznam, że ten kościół zrobił na mnie nawet większe wrażenie niż Katedra Świętego Szczepana. Karlskirche znane jest przede wszystkim z ogromnej kopuły, która w środku przyozdobiona jest ręcznymi malowidłami przedstawiającymi sceny z Biblii. W Kościele znajduje się także winda, która dojeżdża do kopuły, dzięki czemu masz okazję zobaczyć owe malunki z bliska. Będąc na górze zagwarantujesz sobie także widok na miasto. Wstęp do Kościoła jest płatny i bilet kosztuje 9 euro.
Hundertwasserhaus
Hundertwasserhaus jest to budynek mieszkalny, który został zaprojektowany w stylu ekspresjonistycznym przez Friedensreicha Hundertwassera po koniec XX wieku. Budynek jest bardzo kolorowy i udekorowany niezliczoną ilością kwiatów. Poprzez tak dużą ilością roślin architekt chciał nawiązać do dialogu człowieka z naturą. Do środka Hundertwasserhaus wejść nie można bo jest to budynek mieszkalny, ale spokojne możesz podziwiać budynek z zewnątrz lub usiąść w kawiarni znajdującej się w środku.
Prater
W dzielnicy Leopoldstadt znajduje się najstarszy w Europie park rozrywki – Prater. Główną atrakcją w parku jest diabelski młyn Wiener Riesenrad. Poza diabelskim młynem znajdziesz tez tam wiele atrakcji dla dzieci i dla osób lubiących adrenalinę. Jest tam całkiem sporo rollercoasterów, które od samego patrzenia podnoszą ciśnienie. W Prater znajdziesz także domy strachu, trampoliny, strzelnice, gokarty, samochodziki i całą masę innych atrakcji. Po dniu pełnym wrażeń możesz odpocząć w jednej z kawiarenek.
Dunaj
Będąc w okolicach parku rozrywki Prater, możesz pokusić się o spacer nad brzegiem Dunaju. My dotarliśmy do portu znajdującego się przy Reichsbrucke, gdzie znajduje się kilka restauracji oraz zacumowane są statki wycieczkowe. Sam Dunaj jest dosyć brudny, ale i tak spacer nad brzegiem rzeki z pewnością jest świetnym pomysłem podczas zwiedzania Wiednia.
Inne atrakcje w Wiedniu
Naschtamrket – jest to największy stragan na otwartym powietrzu w Wiedniu. Poza straganami znajdziesz tam także restauracje i budki z jedzeniem.
Opera Narodowa – Na bulwarach, kilkadziesiąt metrów od MuseumQuartier znajdziesz słynną wiedeńską Operę Narodową. Sam budynek zwala z nóg, a do tego możesz skorzystać z wycieczki z przewodnikiem w środku budynku.
Wieża Dunabe – na drugim brzegu Dunaju znajdziesz najwyższy punt widokowy w Wiedniu – wieżę Dunabe. Z samego szczytu rozpościera się widok na całe miasto.
Wiedeń nocą
Stolica Austrii to jedno z najpiękniej oświetlonych miast nocą. Zjawiskowe architektoniczne perełki w centrum miasta przybierają zupełnie nowe oblicze po zmroku. Niektóre z nich oświetlone są tradycyjnie, inne znów stanowią tło do wspaniałej gry świateł. Serdecznie polecam spacer uliczkami Wiednia po zachodzie słońca. My znów zwiedzaliśmy Wiedeń nocą na elektrycznych hulajnogach, ale spacer też na pewno będzie ciekawym doświadczeniem.
Wieczorem w Wiedniu też bardzo dużo się dzieje. Liczne występy muzyczne, kino pod chmurką, teatry uliczne z pewnością urozmaicą Twoją wycieczkę. Większość z tych atrakcji jest zupełnie za darmo i wstęp jest dla wszystkich.
Smaki Wiednia
Na sam koniec przewodnika po Wiedniu coś nie coś dla wszystkich smakoszy. Nie zapominajmy, że Wiedeń to nie tylko sztuka i cudowna architektura, ale też niesamowita kuchnia! Kuchnia austriacka jest dosyć podobna do kuchni niemieckiej i polskiej, czyli króluje ziemniak i kotlet. Nie taki zwykły kotlet po sznycel, który jest tak wielki, że przypomina statek kosmiczny na talerzu. Sznycel z ziemniakami to sztandarowe danie w Austrii, które znajdziesz w każdej restauracji i wszędzie będzie smakować wyśmienicie. Poza sznyclem w Wiedniu spotkasz jeszcze kiełbaski, czyli tak zwane wursty oraz dania z gotowanej wołowiny. Po sytym obiedzie warto jest wybrać się do jednej z kawiarenek, których jest w Wiedniu tysiące. Wszystkie są śliczne, urocze i serwują wyśmienitą kawę i ciasta.
Poza tradycyjną kuchnią austriacką, w Wiedniu znajdziesz również wiele miejsc ze zdrową żywnością. Nie obce są Wiedeńczykom terminy takie jak dieta bezglutenowa, czy weganizm. Bardzo popularne też są knajpki serwujące zdrowe i pożywne śniadania.
Prawdę mówiąc będąc w Wiedniu od razu zrezygnuj ze swoich postanowień o diecie, bo ciężko będzie Ci się oprzeć wszystkim smakołykom 😊
Jeden komentarz