Kraków – miasto kultury, miasto zabytków i miasto trudnej historii. Kraków to także miasto studenckie, miasto zabawy do białego rana i miasto wyśmienitej kuchni. Oblicz Krakowa jest wiele i każde z nich jest doskonałym powodem na weekendowy wypad do stolicy województwa małopolskiego.
Weekend w Krakowie to zawsze dobry pomysł. Niezależnie od pory roku, pogody – w Krakowie zawsze można znaleźć sposób na spędzenie fajnie czasu. Miasto odwiedziłam wielokrotnie i zawsze mam ochotę wracać po więcej. Kraków ma swój wyjątkowy klimat i mimo, że jest to miasto bardzo turystyczne to można znaleźć tam miejsca spokojne, gdzie można się wyciszyć. Atrakcji w Krakowie jest bardzo dużo i nawet kilka tygodni nie wystarczy na zobaczenie wszystkiego. Mój przewodnik po weekendowym Krakowie zawiera miejsca te najbardziej znane i podstawowe, które trzeba zobaczyć chociaż raz. Znajdziesz tutaj też propozycje wycieczek jednodniowych lub kilkudniowych w województwie małopolskim. Nie tylko Kraków, ale i cała Małopolska są przepiękne i zdecydowanie ten region zasługuje na większą uwagę.
Kraków hotele – gdzie spać
Zanim jednak przejdziemy do zwiedzania Krakowa to najpierw musimy znaleźć nocleg! Hoteli, hotelików, prywatnych kwater w Krakowie nie brakuje. Niestety ceny noclegów w stolicy Małopolski do najniższych nie należą. Szczególnie hoteli w centrum miasta. Warto jest zatem zarezerwować nocleg jak najwcześniej. Ja oczywiście polecam okolice Starego Miasta lub Wawelu. Wtedy też będziesz mógł zwiedzać Kraków na pieszo!
Oto kilka moich propozycji.
Kraków atrakcje. Jakie miejsca warto zobaczyć w weekend
A po wybraniu miejsca na nocleg czas na zwiedzanie! Mój plan zwiedzania podzieliłam na trzy dni i każdy dzień obejmuje inną część miasta. Cały Kraków zwiedzałam na pieszo z wyjątkiem Kopca Kościuszki, gdzie podjechałam autobusem. Kraków to bardzo przyjemne miasto do długich spacerów, ale przyznam, że całodniowe chodzenie daje w kość. Żeby ułatwić sobie życie można skorzystać z autobusów, tramwajów, można też wynająć rowery lub hulajnogi elektryczne.
Dodam jeszcze, że mój plan zwiedzania obejmuje wejścia do muzeów i innych atrakcji. Wejściówki polecam rezerwować online z minimum tygodniowym wyprzedzeniem. Niektóre z miejsc są niezwykle oblegane i bilety wyprzedają się bardzo szybko. Co więcej, bilety rezerwuje się na konkretne godziny, więc jeżeli chcesz fajnie dograć godzinowo każdą z atrakcji tak żeby odwiedzić jedno miejsce po drugim to naprawdę rezerwuj i planuj z wyprzedzeniem. Warto także wiedzieć, że w poniedziałki wiele z atrakcji pozostaje zamkniętych.
Dzień 1: Wawel
Na pierwszy dzień wybrałam Wawel. Wawel jest bowiem jedną z wizytówek Krakowa i miejscem symbolicznym. Wawel, czyli dawną rezydencję królewską można zwiedzić dokładnie, a można też zrobić to ekspresowo. Wszystko zależy od chęci i czasu. Zwiedzając ekspresowo wystarczy wejść jedynie na dziedziniec i podziwiać budowlę od zewnątrz. Jest to nie tylko szybkie zwiedzanie, ale i zwiedzanie budżetowe, gdyż na dziedziniec wejść może każdy. Dłuższe zwiedzanie obejmuje nie tylko spacer po dziedzińcu, ale i wejście do wnętrz. Na takie zwiedzanie trzeba przeznaczyć kilka godzin.
Opcji na zwiedzanie wnętrz wawelskich jest kilka i tak naprawdę trudno jest podjąć decyzję. Każde z miejsc jest też biletowane osobno, więc zwiedzanie Wawelu od wewnątrz nie jest małym wydatkiem. Polecam jednak skusić się na kilka opcji. Oto miejsca na Wawelu, które ja odwiedziłam:
- Zamek I – pod tą nazwą kryje się zwiedzanie całego pierwszego piętra Zamku, gdzie znajdują się Apartamenty Królewskie z Gabinetem Porcelany. Alternatywą do opcji Zamek I jest opcja Zamek II, czyli zwiedzanie drugiego piętra Zamku. W obu przypadkach Zamek zwiedza się z audio przewodnikiem. Przyznam, że wystawy w opcji Zamek I nie skradły mojego serca i myślę, że nie wybrałabym się tam kolejny raz. Całość była dla mnie nudna, a muzea uwielbiam. Bilety do Zamek I i Zamek II należy najlepiej kupić z wyprzedzeniem.
- Ogrody Królewskie – w cenie biletu Zamek I i II znajduje się wejście do Ogrodów Królewskich. Możesz też kupić osobno bilet do samych ogrodów w automacie przed wejściem. Ogrody są niewielkich rozmiarów, ale latem prezentują się naprawdę uroczo.
- Katedra Wawelska – będąc na Wawelu do Katedry po prostu wejść trzeba. Jest to serce Wawelu. Jest to miejsce koronacji królów Polski a także miejsce ich pochówku. Pochowani są tutaj prawie wszyscy królowie polscy a także przywódcy polityczni i wieszcze narodowi. Bilety do katedry można kupić w kasie głównej i nie są wymagane wcześniejsze rezerwacje.
- Smocza Jama – nie zapominajmy o Smoku Wawelskim i jego smoczej jamie! Smoka spotkać możemy na bulwarach, a do Smoczej Jamy wejść można z poziomu dziedzińca wawelskiego. Bilet można kupić w biletomacie przed wejściem. Do jamy schodzi się po schodach. Po wyjściu z jamy, czyli jaskini zobaczymy ziejącego ogniem smoka!
Tam też można wybrać się na spacer bulwarami i zobaczyć Wawel w całej okazałości z zewnątrz.
A więcej informacji o wycieczkach znajdziesz na oficjalnej stronie Wawelu. Na tej stronie można kupić bilety na zwiedzanie Zamek I oraz Zamek II i inne wycieczki po Zamku.
Dzień 2: Rejs po Wiśle, Kościół Na Skałce, Kazimierz, Muzeum Sztuki Współczesnej, Fabryka Schindlera
Drugi dzień w Krakowie rozpoczynamy od Wawelu, ale już na sam Zamek nie wchodzimy. Punktem startowym są bulwary tuż pod samym Wawelem. Z bulwarów odpływają bowiem łodzie oferujące rejsy po Wiśle. Jeżeli odwiedzasz Kraków w pogodny, ładny dzień to nie możesz sobie odmówić przyjemności rejsu po Wiśle. Ja byłam zachwycona. Tak naprawdę nie planowałam wycieczki łodzią i skusiłam się na nią spacerując bulwarami w kierunku Kazimierza. Wybrałam operatora wycieczki z najmniejszą łodzią i był to strzał w dziesiątkę. Pierwszy rejs tego dnia był bowiem zupełnie pusty i nie musiałam dzielić łodzi z nikim. Można powiedzieć, że był to rejs prywatny! Było wręcz cudownie. Słoneczny Kraków z pokładu łodzi to istna bajka! A do tego można dowiedzieć się całkiem sporo o historii miasta, gdyż przewodnik opowiada o miejscach, które znajdują się na brzegu Wisły.
Po skończonym rejsie przychodzi czas na piesze zwiedzanie. Pierwszym przystankiem jest Kościół Na Skałce, czyli Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa. Jest to kościół oraz klasztor paulinów, który znajduje się na krakowskich bulwarach. W świątyni spoczywają szczątki Jana Długosza, Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego czy Karola Szymanowskiego.
Z Kościoła na Skałce kieruj się w stronę Kazimierza. Kazimierz to dziś ośrodek życia kulturalnego Krakowa i tętniąca życiem dzielnica krakowska. Jedno z ulubionych miejsc mieszkańców i turystów. Każdy ulica, budynek, każdy kamień na Kazimierzu ma swoją historię. Od 1945 roku część Kazimierza zajmowała dzielnica żydowska i przez dekady na Kazimierzu przenikała się kultura żydowska z kulturą chrześcijańską. Dziś na Kazimierzu można zwiedzić wiele miejsc związanych z kulturą żydowską, można posmakować kuchni żydowskiej i przybliżyć sobie dzieje Żydów na ziemiach polskich. Oto miejsca przy których warto się zatrzymać:
- Synagoga Tempel – jedna z czterech czynnych synagog w Krakowie
- Synagoga Remu z cmentarzem żydowskim
- Stara Synagoga –jedna z najstarszych zachowanych synagog w Polsce. Obecnie znajduje się w niej muzeum. Wstęp do tych trzech synagog jest płatny
- Ulica Szeroka – główna ulica Kazimierza z licznym knajpkami, kawiarenkami, antykwariatami i pracowaniami artystycznymi.
- Muzeum Żydowskie Galicja – w tym muzeum można poznać dzieje Żydów na ziemiach polskich. Muzeum podzielone jest na dwie części. Pierwsza zawiera wystawy i historię Żydów w różnych epokach. Przyznam, że ta część jest dosyć nudna, gdyż takie suche fakty można przeczytać sobie w domu. Druga część okazała się o wiele bardziej interesująca. Przedstawiała bowiem historie osób, które przeżyły Holocaust i ich dzieje po wojnie.
Na Kazimierzu polecam także zjeść obiad. Tamtejsze knajpki są najlepsze w całym Krakowie!
A po intensywnym spacerze po Kazimierzu zacznij kierować się w stronę dzielnicy Podgórze. Oddalona jest ona od Kazimierza o ok 20 minut spacerem. Na Podgórzu znajdziesz dwie atrakcje.
Pierwszą z nich jest Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Sztukę współczesną uwielbiam i MOCAK mnie nie zawiódł. Niestety trafiłam na remont w muzeum i mogłam zwiedzić jedynie jedną z sal. Tamtejsza wystawa zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Spędziłam tam dwie godziny dokładnie oglądając każde zdjęcie, obraz, wystawę i film. Zdecydowanie polecam!
MOCAK sąsiaduje z budynkiem Fabryki Schindlera o pełnej nazwie Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Niemiecki przedsiębiorca Oskar Schindler zatrudniał w niej zagrożonych eksterminacją Żydów wpisanych na tzw. listę Schindlera. Schindler uratował życie ponad 1200 Żydów. W budynku fabryki dziś znajduje się muzeum z wystawami poświęconymi historii Żydów w Krakowie. Jest to niezwykle oblegana atrakcja Krakowa i bilety trzeba koniecznie zarezerwować wcześniej. Do środka wchodzi bardzo dużo osób. Tak naprawdę jest tam taki tłok i zamieszanie, że ciężko skupić się na wystawach i na czytaniu. Sale wystawowe są niewielkich rozmiarów i co chwilę wpada się na inne osoby. Niestety byłam zawiedziona muzeum i wyniosłam z niego niewiele informacji.
Dzień 3: Kopiec Kościuszki, Stary Rynek, Żywe Muzeum Obwarzanka
Kraków dzień 3 – zaczynamy! Dzień drugi z Kazimierzem, muzeami i rejsem po Wiśle jest dniem dosyć intensywnym. Ostatni dzień w Krakowie już tak intensywny nie jest, ale nadal jest pełen atrakcji! I to atrakcji w sercu Krakowa, czyli na Starym Rynku. Zanim jednak do Sukiennic i Kościoła Mariackiego przejdziemy, to najpierw zobaczymy Kraków z góry.
I to nie z byle jakiej góry, bo z Kopca Kościuszki. Kopiec, który poświęcony jest Tadeuszowi Kościuszce znajduje się na Górze św. Bronisławy. Ma wysokość 35,54 m, a wysokość nad poziomem morza wynosi 330,14 m. Kopiec znajduje się w dzielnicy Zwierzyniec i można w to miejsce podjechać autobusem miejskim. Wejście na Kopiec jest płatne. Najpierw odwiedzający zapraszani są do muzeum, a potem na szczyt kopca. Z tarasu widokowego rozpościera się widok na Kraków i okolice.
Z Kopca autobusem miejskim wrócić można na Stare Miasto. I na Starym Mieście spędzić już resztę dnia. Atrakcji na krakowskiej Starówce nie brakuje. Oto kilka miejsc których pominąć nie można:
- Kościół Mariacki z drewnianym ołtarzem Wita Stwosza – do kościoła Mariackiego najlepiej jest się wybrać przed godziną 11:50. Wtedy też bowiem ma miejsce uroczyste odsłonięcie ołtarza Wita Stwosza. Odsłonięcie trawa mniej niż minutę i nie jest to wielka uroczystość, ale sama świadomość uczestnictwa w odsłonięciu ołtarza jest fajna. Wstęp do kościoła jest płatny i bilety można kupić w kasie obok. Z wieży Kościoła Mariackiego co godzinę przez całą dobę hejnaliści wykonują na trąbce hejnał. Hejnał rozbrzmiewa czterokrotnie o pełnej godzinie na wszystkie strony świata.
- Sukiennice – jeden z symboli Krakowa, czyli najstarsze krakowskie centrum handlowe. Już od XIII wieku to miejsce było centum handlowym miasta. Do dnia dzisiejszego w Sukiennicach znajdują się sklepiki biżuterią, bibelotami i pamiątkami.
- Rynek Podziemny – pod ziemią wokół Sukiennic znajduje się jedno z najciekawszych muzeów w Polsce. Najciekawszych, bo w tym muzeum zostaniesz przeniesiony do średniowiecznego Krakowa i zobaczysz jak miasto wyglądało kilka wieków temu. Prace wykopaliskowe pod Rynkiem trwały aż 5 lat a muzeum otworzyło swoje drzwi w 2010 roku. Wstęp do muzeum jest płatny i bilety najlepiej jest zarezerwować wcześniej.
- Brama Floriańska i Barbakan – te dwa obiekty to kolejne z symboli Krakowa. Brama Floriańska to jedna z ośmiu krakowskich bram obronnych. Barbakan to także jedna z fortyfikacji miejskich Krakowa. Wewnątrz Barbakanu znajduje się muzeum.
- Planty – Stare Miasto otacza zabytkowy park miejski o nazwie Planty. Ma długość 4 kilometrów i jest prawdziwą oazą spokoju.
Jeżeli masz jeszcze trochę siły to wybierz się do położonego na obrzeżach Starego Miasta – Żywego Muzeum Obwarzanka! Kraków obwarzankami słynie, więc aż szkoda nie skorzystać z okazji i nie odwiedzić miejsca, gdzie można poznać historię obwarzanka. Ba, nie tylko można poznać historię, ale także można samemu obwarzanka wypiec. Jest to fajna atrakcja nie tylko dla dzieci, ale naprawdę dla wszystkich. Wizyta trwa niespełna godzinę i w ciągu godziny wypieczesz swojego obwarzanka i dowiesz się jakie warunki muszą być spełnione, aby móc wypiekać i sprzedawać oryginalne krakowskie obwarzanki.
Na koniec dnia koniecznie wróć na krakowski Rynek, żeby poznać nocne życie Krakowa 😉
Gdzie jadłam w Krakowie. Restauracje krakowskie
A teraz czas na najprzyjemniejszą część programu, czyli jedzenie! Kraków ma cudowne restauracje. Naprawdę – restauracji jest tak wiele, że aż trudno wybrać. I są to restauracje oferujące dania z całego świata. Ja byłam i nadal jestem zachwycona ofertą gastronomiczną Krakowa. Oto miejsca, które odwiedziłam:
- Zalipianki | Ewa Wachowicz – znakomita restauracja przy Plantach oferująca dania kuchni polskiej, ale w nowoczesnej odsłonie. Przepyszna kuchnia. Gdybym mieszkała w Krakowie to chodziłabym tam co weekend.
- Camelot Cafe – małe bistro z daniami kuchni francuskiej, ale w karcie znaleźć można też pierogi! Kuchnia prosta i zdrowa.
- Mo-ja Café & Bistro – knajpka śniadaniowo-brunchowa. Dobra kuchnia i ciekawa karta dań.
- Hamsa – restauracja specjalizująca się w daniach kuchni Bliskiego Wschodu. Znajduje się na Kazimierzu.
- Mirror Bistro – Pierogi Bystro – knajpka na Kazimierzu specjalizująca się w pierogach. Tamtejsze pierogi na słodko to chyba najlepsze jakie kiedykolwiek jadłam.
- Khachapuri Restaurant – gruzińska kuchnia w samym sercu Rynku.
Co zobaczyć w okolicy Krakowa
Kraków ma tak wiele atrakcji, że nie sposób jest się tam nudzić. Jeżeli jednak masz jeszcze chwilkę wolnego czasu to wybierz się na jednodniowe wycieczki poza miasto. Małopolska ma wiele cudnych zakątków do zaoferowania!
- Wieliczka – Kopalnia Soli w Wieliczce to takie, które z łatwością możesz dodać do planu zwiedzania Krakowa. Kopalnia znajduje się ok 30 min jazdy pociągiem od centrum Krakowa. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem i trwa ok 3 godzin. Przewodnik oprowadza po kopalni i opowiada historię miejsca. Wieliczka to jedno z najpiękniejszych i najbardziej unikatowych miejsc w Polsce. Tamtejsze sale i figury wykonane z soli zapierają dech w piersiach.
- Ojcowski Park Narodowy – cudne miejsce na jednodniowy wypad z Krakowa. Można tam fajnie się zrelaksować na łonie natury i odpocząć od zgiełku miasta. Tamtejsze trasy piesze są naprawdę łatwe i przyjemne – idealne dla rodzin.
- Zakopane – do Zakopanego z Krakowa wybrałam się na wycieczki jednodniowe kilkakrotnie. Z Krakowa do Zakopanego kursują autobusy a podróż trwa ok 2 godziny. Z samego rana możesz wyruszyć z Dworca Głównego. Następnie z dworca w Zakopanem podjechać busem do parkingu przy Morskim Oku i wybrać się na spacer do Morskiego Oka. Na koniec dnia wybierz się na Krupówki i wieczorem wróć do Krakowa. Dzień intensywny, ale naprawdę możliwy do realizacji!
Ciekawe fakty
🌍 Położenie | Województwo małopolskie |
🧑🤝🧑 Ludność | 806201 |
💬 Język urzędowy | polski |
💰 Waluta | polski złoty (PLN) |
⛪ Religia | katolicyzm |
🗽 Atrakcje | Wawel, Kopiec Kościuszki, Stary Rynek, Sukiennice, Kościół Mariacki, Rynek Podziemny, Żywe Muzeum Obwarzanka, Kościół Na Skałce, Kazimierz, Muzeum Sztuki Współczesnej, Fabryka Schindlera |