Ponad 200-tysięczna Lublana to stolica i największe miasto Słowenii. Jest to jedna z piękniejszych stolic europejskich, jakie odwiedziłam. Zauroczyła mnie architektura Lublany, klimat miasta, przyroda i oczywiście mieszkańcy. Lublana to idealne miasto na weekendowy wyjazd lub jednodniową wycieczkę.

Do Lublany zawitałam w czasie mojej podróży w Słowenii. Był to jednodniowy przystanek w drodze z serbskiego Niszu do miasta Koper na wybrzeżu Adriatyku. Nie miałam zbyt wielkich oczekiwań co do miasta i bardzo pozytywnie się zaskoczyłam. Lublana to bardzo zielone miasto z przepiękną przyrodą i wyjątkową architekturą. Centrum miasta nad rzeką Ljubljanicą z historycznymi budynkami, zabytkami i restauracjami to miejsce spotkań mieszkańców. Deptakiem wzdłuż rzeki spacerowałam w godzinach porannych, kiedy to miasto dopiero budziło się do życia. Kilka godzin później deptak i okoliczne uliczki zaczeły się zapełniać. Uwielbiam w takich chwilach obserwować mieszkańców i ich tryb życia. Był to koniec października, więc te jesienne kolory dodały miastu jeszcze większego uroku. Bardzo żałowałam, że nie mogę zostać w Lublanie na dłużej, ale Koper do którego udałam się później również skradł moje serce. Myślę, że objazdówka po Słowenii to świetny pomysł na wyjazd wakacyjny. Pomysł mało oczywisty, ale jak najbardziej trafiony. Lublana i cała Słowenia są przepiękne!

Lublana atrakcje. Co zobaczyć w Lublanie w jeden dzień

Lublanę zwiedziałam w trakcie jednego dnia, ale jest to świetne miasto na kilkudniowy wypad. Polecam także wynajęcie auta i zwiedzenie okolic Lublany. Ze stolicy Słowenii można zorganizować bardzo fajne wypady w inne rejony kraju nie spędzając za kółkiem więcej niż godzinę. Planując wypad do Lublany nie zapomnij także uwzględnić czasu na odkrywanie smaków słoweńskich. Kuchnia słoweńska jest fantastyczna a tamtejsze restauracje są niezwykle klimatyczne i gościnne. Jak na Bałkany przystało, Słoweńcy wiedzą jak dobrze zjeść i na czym polega dobra zabawa!

Cankarjevo nabrežje

Lublana skradła moje serce za sprawą Cankarjevo nabrežje. Brzmi tajemniczo, a jest to nic innego jak deptak wzdłuż rzeki Liubljanicy. Jest to centrum miasta i to tutaj toczy się całe życie kulturowo-rozrywkowe miasta. Na Cankarjevo nabrežje urzekła mnie przede wszystkim architektura i zabytkowe kamieniczki Lublany położone po obu stronach rzeki. Urzekła mnie atmosfera tam panująca a także przyroda. Deptak jest bowiem niezwykle zielony.

Wybrałam się tam z samego rana i to właśnie w godzinach porannych najlepiej jest doświadczyć uroku Cankarjevo nabrežje. Wielu Słoweńców w tym właśnie miejscu rozpoczyna swój dzień od filiżanki kawy. Bardzo polecam wczesne śniadanie lub kawę na Cankarjevo nabrežje, gdy wtedy można zobaczyć, jak miasto budzi się do życia. W godzinach popołudniowych i wieczorem Cankarjevo nabrežje już pęka w szwach i wtedy można zobaczyć to rozrywkowe oblicze miasta.

Plac Prešerena (Prešernov trg)

Plac Prešerena to swego rodzaju serce Cankarjevo nabrežje. Na tym odnowionym w 2007 placu mają miejsce wydarzenia kulturowe, festiwale, koncerty. W centrum placu znajduje się pomnik France Prešerena, poety słoweńskiego oraz muzy poezji, która trzyma nad głową wieszcza gałązkę laurową.

Plac Prešerena Lublana

Mosty w Lublanie

Spacerując Cankarjevo nabrežje nie zapomnij zwrócić uwagę na tamtejsze mosty na rzece Ljubljanica. Są to przepiękne perełki architektoniczne z ciekawą historią.

Potrójny Most (Tromostovje)

Jeden z tych wyjątkowych mostów znajduje się na placu Prešerena i nosi nazwę Potrójnego Mostu.

Pierwszy most w tym miejscu powstał już w średniowieczu jednak zburzono go i w jego miejscu w 1842 roku wybudowano most kamienny. W latach 20-tych XX wieku postanowiono zburzyć ten kamienny most i wybudować nowy. Architekt jednak postanowił zachować oryginalną konstrukcję i zaprojektował dwa nowe mosty po obu stronach starego mostu.

Od kilku lat, Potrójny Most przeznaczony jest wyłącznie dla pieszych.

Potrójny Most Lublana

Most Rzeźników (Mesarski most)

Jest to jeden z nowszych lublańskich mostów, bo powstał dopiero w 2010. Plany na jego wybudowanie powstały już w latach 30-tych XX wieku, ale przerwał je wybuch wojny. Według oryginalnych planów most miał być częścią hal targowych w Lublanie i miał być zadaszony. Jego nazwa pochodzi właśnie od znajdujących się nieopodal hal i stanowisk mięsnych.

Na moście znajduje się kilka rzeźb. Są to rzeźby Adama i Ewy, Satyrów oraz Prometeusza. Na moście zawieszane są także przez zakochanych kłódki, które mają zagwarantować im wieczną miłość.

Lublana Most Rzeźników

Lublana Most Rzeźników

Smoczy Most (Zmajski most)

Jeszcze jednym mostem zasługującym na uwagę jest Smoczy Most. Jest to most drogowy znajdujący się w tym miejscu od 1901 roku. Most Smoczy był pierwszą konstrukcją żelbetową w Lublanie i pierwszym mostem żelbetowym w Europie. Nazwa mostu pochodzi od imponujących rzeźb smoków znajdujących się po obu stronach konstrukcji.

Smoczy Most Lublana

Lublana Smoczy Most

Zamek w Lublanie

Nad centrum Lublany króluje średniowieczny zamek. Znajduje się on na niewielkim wzgórzu na które można wejść na pieszo lub wjechać kolejką linową. Wejście na pieszo zajmuje 10 – 15 minut i jest naprawdę łatwe.

Na teren zamkowy można wejść bez żadnych opłat. Z dziedzińca rozpościera się ładny widok na całe miasto. Znajdują się tam także restauracje i kawiarenki. Wejście do muzeów i na basztę jest płatne i bilet można kupić przed wejściem na zamek (można skusić się na bilet łączony, czyli zamek i kolejka). Polecam najpierw zwiedzić dziedziniec i dopiero potem podjąć decyzję o zakupie biletu do muzeów i na basztę.

Zamek w Lublanie

Lublana zamek

Katedra Świętego Mikołaja w Lublanie

Spacerując po Lublanie warto także zajrzeć do Katedry Świętego Mikołaja. Ta barokowa, rzymskokatolicka katedra znajduje się w samym centrum miasta. Niestety mnie nie udało się zajrzeć do środka, gdyż świątynia była zamknięta i mogłam jedynie podziwiać ten zabytek od zewnątrz.

Galeria Narodowa

Lublana to także muzea a jednym z nich jest Galeria Narodowa. Można tutaj zobaczyć dzieła sztuki słoweńskiej i europejskiej. Zarówno rzeźbę jak i malarstwo.

galeria Narodowa Lublana

Muzeum Iluzji

Kolejnym muzeum jest Muzeum Iluzji. Odwiedziłam to muzeum mając nadzieję na świetną zabawę jaką miałam w trakcie odwiedzin w podobnym muzeum w Edynburgu. Muzeum Iluzji w Lublanie jest znacznie mniejsze od jego szkockiej wersji ale jest równie ciekawe. Można tam spędzić świetnie czas, pobawić się wystawami interaktywnymi i poznać świat iluzji!

Park Tivoli

Na koniec wizyty w Lublanie warto jest spędzić czas w największym parku w stolicy – parku Tivoli. Tovoli w jesiennych kolorach prezentował się niezwykle pięknie.

Restauracje w Lublanie

Jak już wspomniałam Lublana to także świetne jedzenie i niezliczone restauracje. Na Cankarjevo nabrežje jest ich dziesiątki i naprawdę jest z czego wybierać. Ja polecam dwa miejsca.

Le Petit Cafe

Urocza kawiarenka w której można skosztować pysznych śniadań.

Julija

Bardzo popularne miejsce w centrum specjalizujące się w lokalnych smakach.

Hotele w Lublanie

A oto kilka propozycji noclegów w Lublanie.

Fluxus Hostel – budżetowy hostel z wieloosobowymi pokojami
Ibis Styles – w samym centrum, blisko restauracji, przystępne ceny
Austria Trend – hotel na obrzeżach miasta w dobrym standardzie

 

Lublana

Ciekawe fakty

🌍 PołożenieSłowenia
🧑‍🤝‍🧑 Ludność2119675
💬 Język urzędowysłoweński, włoski
🌤 Klimatumiarkowanie ciepły
💰 Walutaeuro (EUR)
⛪ Religiakatolicyzm
🗽 AtrakcjeCankarjevo nabrežje, Prešernov trg, Zamek w Lublanie, Katedra w Lublanie, Galeria Narodowa, Muzeum Iluzji, Park Tivoli

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *