Wyjątkowy dialekt, oryginalne rogale, koziołki, jezioro Malta i stulecia historii. Poznań to jedno z największych i najstarszych miast w Polsce, które przez chwilę było stolicą naszego kraju, a dziś jest stolicą województwa wielkopolskiego. W Poznaniu można naprawdę fajnie spędzić przedłużony weekend.
Na city break niekoniecznie trzeba wyjeżdżać za granicę. W Polsce również można fajnie spędzić weekend na zwiedzaniu. A jednym z najciekawszych miast na weekendowy city break jest Poznań! Położony w środku województwa wielkopolskiego, 300 km na zachód od Warszawy, Poznań to miejsce dla entuzjastów historii, archeologii, ale i dobrej kuchni i życia nocnego. Poznań zwyczajnie ma to wszystko! W trakcie dnia można rzucić się w wir zwiedzania zabytków i muzeów, a wieczorem zrelaksować się w modnych knajpkach lub klubach.
Ja byłam zachwycona ilością atrakcji jakie Poznań ma do zaoferowania. Tamtejsze muzea są wprost rewelacyjne i przebijają muzea warszawskie. Obok muzeów można w mieście zwiedzić obiekty kościelne, Stary Rynek, można wybrać się nad jezioro, do zoo i nawet wybrać na mini kurs wypiekania rogali świętomarcińskich! Każdy znajdzie coś dla siebie, a że mnie zawsze interesuje wszystko to Poznań zwiedzałam od bladego świtu aż do nocy 🙂
Poznań na weekend to naprawdę świetny pomysł!
Co dokładnie znajdziesz w tym poście
Ile czasu potrzeba na zwiedzenie Poznania
Na Poznań trzeba przeznaczyć minimum 2 dni. Ja zwiedzałam Poznań w przeciągu 3 dni i prawdę mówiąc jeszcze brakowało mi czasu na odwiedzenie kilku miejsc. Ja jestem miłośniczką historii, więc w Poznaniu czułam się jak ryba w wodzie i miałam ochotę wejść do każdego muzeum a jest ich w mieście naprawdę dużo. Jeżeli masz więcej wolnego czasu to możesz też wybrać się poza miasto, na przykład do Gniezna.
Jak zwiedzać Poznań
Jeżeli masz dobrą kondycję fizyczną i lubisz chodzić to Poznań możesz zwiedzić na pieszo. Możesz również poruszać się po mieście tramwajami i autobusami. Bilety na środki transportu publicznego można kupić w biletomatach na przystankach. W Poznaniu można także wynająć hulajnogi elektryczne.
Zwiedzanie Poznania można podzielić na 3 etapy. Atrakcje w Poznaniu zlokalizowane są bowiem w 3 różnych dzielnicach:
- Stary Rynek
- Ostrów Tumski
- Malta
Na każdą z tych dzielnic możesz przeznaczyć jeden dzień. Jeżeli masz tylko dwa dni to połącz Ostrów Tumski z Maltą i osobno atrakcje zlokalizowane w okolicach Starego Rynku.
O wszystkich atrakcjach w tych dzielnicach piszę szczegółowo poniżej.
Poznań atrakcje. Co zobaczyć w Poznaniu w weekend
Oto 20 atrakcji w Poznaniu, które można zobaczyć w trakcie 2-3 dni. Wszystkie miejsca zwiedziłam na pieszo chociaż przyznam, że dziennie spacerowałam kilka kilometrów i wieczorami padałam na twarz 🙂
Zamek Cesarski
Zwiedzanie Poznania rozpoczęłam od spaceru po ulicy Święty Marcin, gdzie moją uwagę przykuł okazały budynek Zamku Cesarskiego.
Ów Zamek Cesarski powstał dla ostatniego cesarza niemieckiego Wilhelma II. Jest to jeden z najmłodszych zamków w Europie, który został oddany do użytku w 1910 roku. W roku 1939 roku niemalże natychmiast po rozpoczęciu wojny zamek przekształcono na siedzibę Adolfa Hitlera. Zamek przeszedł totalny remont w trakcie którego zmieniono wystrój wnętrz na styl architektury charakterystyczny dla III Rzeszy.
Po wojnie usunięto wszelkie symbole nazistowskie. Zamek został przemianowany na Ratusz, potem Pałac Kultury. Dziś znajduje się tam Centrum Kultury „Zamek”. Znajduje się tam kino, odbywają liczne wydarzenia kulturowe. Zamek jest również siedzibą wielu instytucji.
Skrzydło zachodnie Zamku udostępniane jest turystom. Wnętrza można zwiedzać wraz z audioprzewodnikiem lub z mapką. Bilet można kupić w kasie na miejscu.
Centrum Szyfrów Enigma
Zaraz obok Zamku Cesarskiego znajduje się interaktywne muzeum Centrum Szyfrów Enigma.
Jest to jedno z ciekawszych muzeów jakie odwiedziłam w Polsce. Muzeum poświęcone jest maszynie szyfrującej Enigma oraz trzem polskim kryptologom: Marianowi Rejewskiemu, Henrykowi Zygalskiemu i Jerzemu Różyckiemu. Cała trójka pochodziła z Poznania i to właśnie w Poznaniu uczyli się sekretów kryptologii.
Muzeum w ciekawy sposób przybliża dziedzinę nauki jaką jest kryptologia ze szczególnym uwzględnieniem jej rozwoju w czasach wojennych. Centrum Szyfrów skupia się głównie na Enigmie i drodze jaką pokonali polscy kryptolodzy to rozwiązania szyfru Enigmy.
Muzeum zwiedza się z audioprzewodnikiem. W trakcie zwiedzania czekają na nas filmiki oraz zadania. Muzeum było tak ciekawe, że spędziłam w nim 3 godziny i nawet nie zauważyłam kiedy czas tak szybko zleciał.
Park Mickiewicza i Teatr Wielki
Tuż obok Zamku Cesarskiego znajduje się Park Mickiewicza. Jest to taka oaza spokoju w samym środku wielkiego miasta.
W parku uwagą przykuwa okazały pomnik Adama Mickiewicza oraz pomnik Ofiar Czerwca 1956. W samym środku parku znajduje się ogromna fontanna.
Plac Wolności
Jednym z ulubionych miejsc spotkań Poznaniaków jest Plac Wolności. Plac uzyskał swoją nazwę na pamiątkę zakończenia II Wojny Światowej i od czasów wojny przeszedł liczne rekonstrukcje. Głównym punktem przykuwającym uwagę na Placu Wolności jest Fontanna Wolności wybudowana w 2012 roku. Składa się ona z dwóch 10-metrowych żagli po których spływa woda.
Dookoła placu znajduje się kilka reprezentacyjnych budynków. Są to między innymi Muzeum Narodowe, Biblioteka Raczyńskich czy Arkadia.
Muzeum Narodowe
Będąc na Placu Wolności koniecznie trzeba wstąpić do Muzeum Narodowego. Jest to jedno z najlepszych muzeów w Polsce jakie miałam okazję odwiedzić. Byłam zachwycona kolekcją malarstwa polskiego, jaką można w Muzeum Narodowym zobaczyć.
Największą gratką w poznańskim Muzeum Narodowym jest imponująca kolekcja Jacka Malczewskiego. Nie brakuje też kilku dzieł Jana Matejko. Wiele osób przyjeżdża do muzeum po to aby zobaczyć jedyny w Polsce obraz Moneta – „Plaża w Pourville”.
Stary Rynek
Sercem Poznania jest bez dwóch zdań Stary Rynek, który jest trzecim co do wielkości rynkiem w Polsce (po rynku w Krakowie i Wrocławiu). A historia Starego Rynku sięga połowy XIII wieku, kiedy to granice rynku zostały wytyczone.
Na Starym Rynku toczy się całe życie kulturowo-rozrywkowe miasta. Ma tam miejsce Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku, Jarmark Świętojański. Znajduje się tam dziesiątki kawiarenek, restauracji, pubów. Można wybrać się na spacer i zobaczyć jak bawią się Poznaniacy.
A spacerując warto jest zwrócić uwagę na kilka obiektów. Jednym z nich jest XIV-wieczny Ratusz, w którym obecnie mieści się Muzeum Historii Poznania. Codziennie o godzinie 12 w południe i o godzinie 15 na wieży Ratusza można zobaczyć tańczące koziołki, które są symbolem miasta. Z tyłu Ratusza zobaczyć można Studzienkę Bamberki – jest to figura kobiety ubranej w stylu bamberskim trzymającą nosidła używane w winiarstwie. Na Rynku znajdują się także 4 fontanny: Neptuna, Prozerpiny, Apolla i Marsa.
Zamek Królewski
Zaraz za Starym Rynkiem znajduje się Zamek Królewski, którego historia sięga aż XIII wieku. Wtedy też rezydencję królewską wzniósł książę poznański Przemysł II. Zamek na przestrzeni wieków uległ znacznym zniszczeniom aż w końcu popadł w ruinę. Został zrekonstruowany dopiero w 2010 roku.
Obecnie znajduje się w nim Muzeum Sztuk Użytkowych. Największą atrakcją miejsca jest taras widokowy, z którego rozpościera się widok na cały Poznań. Naprawdę warto jest wybrać się do Zamku Królewskiego chociażby ze względu na taras.
Mury Obronne
Kilka kroków od Zamku Królewskiego zobaczyć można pozostałości po Murach Obronnych Poznania.
Mury zaczęto stawiać już w drugiej polowie XIII wieku tuż po uzyskaniu przez Poznań praw miejskich. Miały one zadanie chronić miasto przez najazdem wrogów. Do miasta wtedy prowadziły 4 bramy.
Dziś w mieście można podziwiać pozostałości po średniowiecznych murach i bramach. Wszystkie z nich opatrzone są tabliczką informacyjną.
Muzeum Rogala
A jak Poznań to oczywiście słynny rogal świętomarciński! Pyszny, oryginalny i jedyny w swoim rodzaju rogal, z którego Poznań słynie. Rogala można kupić w ponad 100 piekarniach na terenie miasta (zawsze szukaj certyfikatu i nie kupuj podróbek). Rogal świętomarciński do najtańszych nie należy, ale spróbować go trzeba (kupuje się na wagę).
Na Starym Rynku znajduje się Muzeum Rogala. Nie jest to typowe muzeum, a bardziej pokaz. Dwóch piekarzy w ciekawy i humorystyczny sposób przybliża historię rogala, opowiadają skąd rogal się wziął w Poznaniu. Następnie opowiadają, jak przygotować tradycyjnego, poznańskiego rogala. Fajna zabawa dla dzieci i dorosłych.
Z Muzeum Rogala rozprzestrzenia się piękny widok na Stary Rynek i Ratusz.
Pomnik Koziołków
Na Placu Kolegiackim w pobliżu Urzędu Miejskiego można zrobić sobie zdjęcie przy Pomniku Koziołków. Pomnik nawiązuje oczywiście do symbolu miasta, czyli koziołków z wieży ratuszowej.
Pomnik na Placu Kolegiackim to dobra okazja do zrobienia pamiątkowych zdjęć z Poznania. Na koziołkach można usiąść, można je dotknąć. Sam Plac Kolegiacki też jest fajnym miejscem, po którym można spacerować i usiąść w jednej z tamtejszych kawiarenek.
Bazylika kolegiacka Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Tuż obok Urzędu Miasta podziwać można przepiękną Bazylikę Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której historia sięga drugiej połowy XVII wieku.
Bazylikę można zwiedzić a nawet można wybrać się na sobotni koncert organowy.
Nowa Synagoga
Jedyną zachowaną do dnia dzisiejszego synagogą w Poznaniu jest Nowa Synagoga znajdująca się przy Skwerze Rabina Akivy Egera. Synagogę wzniesiono na początku XX wieku. W czasie okupacji miejsce przejęli Niemcy i przebudowali synagogę na pływalnię dla żołnierzy Wehrmachtu.
Niestety dziś o tym, że w tym budynku kiedyś mieściła się synagoga przypomina jedynie tabliczka pamiątkowa. Do środka wejść nie można, nie ma też żadnych konkretnych planów na zagospodarowanie przestrzeni.
Wzgórze Świętego Wojciecha
Na północ od Starego Rynku można wybrać się na Wzgórze św. Wojciecha. Poza ładnym parkiem można tam zobaczyć:
- Kościół św. Wojciecha
- Kościół św. Józefa
- Klasztor sióstr karmelitanek
- Pomnik Armii Poznań
Ostrów Tumski i Katedra
Ostrów Tumski to jedyna pozostała wyspa na Warcie, która połączona jest z lądem mostami: Bolesława Chrobrego, Mieszka I oraz biskupa Jordana. W porównananiu ze Starym Rynkiem jest to bardzo spokojna okolica.
Sercem dzielnicy jest Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w skrócie zwana Katedrą Poznania. Jest to najstarsza polska katedra i jeden z najstarszych kościołów w Polsce. To tam najprawdopodobniej chrzest przyjął Mieszko I i to tam znajdują się symboliczne grobowce Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
Instalacja Palatium Mieszka I i Dobrawy
Tuż obok Katedry wokół Kościoła Najświętszej Marii Panny znajduje się ekspozycja z artystycznego szkła. To dokładnie w tym miejscu niegdyś znajdował się pałac Mieszka I.
Konstrukcja pokazuje założenia budowniczych z X wieku. Instalacja ma formę obrysu wokół kościoła dokładnie w miejscu w którym, pod ziemią leżą relikty pałacu i kaplicy.
Rezerwat Archeologiczny Genius Loci
Na Ostrowie Tumskim można też wstąpić do Rezerwatu Archeologocznego Genius Loci.
Rezerwat zawiera ekspozycje z pamiątkami z początków państwa polskiego i Poznania. Całość zwiedza się z audioprzewodnikiem.
Śródka
Na wschód od Ostrowa Tumskiego znajduje się przeurocza dzielnica poznania – Śródka. Niegdyś było to osobne miasto a od początków XIX wieku jest to integralna część Poznania.
Nazwa dzielnicy pochodzi o nazwy dnia tygodnia. Co środę bowiem w tym miejscu odbywał się ogromny targ. Znakiem charakterystycznym Śródki jest ogromny mural „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle” autorstwa Arlety Kolasińskiej.
Mnie Śródka bardzo przypadła do gustu. Jest to niewielka, klimatyczna dzielnica. Spędziłam tam uroczy, niedzielny poranek 🙂
Brama Poznania
Na granicy Ostrowa Tumskiego i Śródki znajduje się oryginalny budynek Bramy Poznania. Oryginalny bowiem po stronie Ostrowa Tumskiego znajduje się odrestaurowany budynek Śluzy Katedralnej, a po stronie Śródki współczesny budynek. Obie części połączone są kładką.
W Bramie Poznania zobaczyć można ekspozycję poświęconą historii Ostrowa Tumskiego.
Jezioro Malta i kolej Maltanka
Niewątpliwą atrakcją w Poznaniu jest przejażdżka zabytkową kolejką „Maltanka” wzdłuż jeziora Malta. Kolejka odjeżdża ze stacji Śródka i dojeżdża aż do Nowego Zoo. Jazda Maltanką nie należy do najbardziej komfortowych, wagony są ciasne a miejsc siedzących jest mało. Jest to jednak jedna z tych rzeczy, którą w Poznaniu trzeba zrobić!
Podróż Maltanką najlepiej jest zacząć właśnie od Śródki i wysiąść przy zoo. Wtedy też można wrócić do Śródki na pieszo spacerując brzegiem Malty.
Nowe Zoo
Stacją końcową Maltanki jest Nowe Zoo. Jest to sporych rozmiarów ogród zoologiczny, który położony jest w otoczeniu lasu. Świetna opcja dla rodzin z dziećmi i miłośników zwierząt.
Ciekawe fakty
🌍 Położenie | Wielkopolska |
🧑🤝🧑 Ludność | 529410 |
💬 Język urzędowy | polski |
🌤 Klimat | umiarkowany |
⛪ Religia | katolicyzm |
🍜 Lokalna kuchnia | Rogal świętomarciński, pyzy, placki ziemniaczane |
🗽 Atrakcje | Zamek Cesarski, Malta, Centrum Szyfrów Enigma, Park Mickiewicza, Plac Wolności, Muzeum Narodowe, Stare Miasto, Zamek Królewski, Mury Obronne, Muzeum Rogala |