Nad rzeką Urubamba, między miastami Pisac i Ollantaytambo rozciąga się Sacred Valley, czyli Święta Dolina Inków. Jest jedno z najpiękniejszych miejsc w Andach peruwiańskich, które odwiedzane jest przez miliony turystów rocznie. Znajduje się tam wiele miejsc archeologicznych z czasów Państwa Inków.
Są tacy, które podróżują do Peru tylko po to, aby zobaczyć Machu Picchu, a są też tacy, którzy zostają w okolicy na dłużej, aby odkryć Świętą Dolinę Inków. Machu Picchu to oczywiście danie główne w czasie podróży do Peru i tu nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Święta Dolina znajdująca się w pobliżu Machu Picchu jest jednak równie interesująca i piękna co Machu Picchu. Warto jest zatem zostać w tej okolicy na dłużej i zobaczyć więcej miejsc związanych z państwem inkaskim.
Ja zostałam w okolicach Cusco na kilka dni i zwiedziłam wiele miejsc w okolicy. Jako miłośniczka historii i archeologii nie mogłam sobie odmówić zwiedzenia tych wszystkich miejsc, które kilkaset lat temu zamieszkiwali Inkowie. Mimo iż Święta Dolina została zdobyta przez Hiszpanów (wyjątek stanowi tutaj Machu Picchu, którego Hiszpanie nie znaleźli) to wiele inkaskich miejsc przetrwało do dnia dzisiejszego.
A nawet jeżeli miejsca archeologiczne to nie Twoja para kaloszy to warto zwiedzić Świętą Dolinę ze względu na przyrodę. Takich widoków nie spotkałam nigdzie. Każde miejsce w Świętej Dolinie jest przepiękne a widoki górskie wprawiają w osłupienie. Nic tylko spakować plecak, zabrać wygodne buty i wybrać się na zwiedzanie Sacred Valley w Peru!
Co dokładnie znajdziesz w tym poście
Czym jest Święta Dolina Inków
Święta Dolina Inków, lub Dolina Urubamba, to teren w Andach peruwiańskich na północ od Cusco, który był częścią Państwa Inków. Inkowie zagospodarowali te tereny w okresie od X do XIV wieku. Dolina ciągnie się na południu od miasta Pisac aż do północy do miasta Ollantaytambo. Wzdłuż doliny biegnie rzeka Urubama.
Inkowie na przestrzeni wieków budowali tam miasta, stawiali domy, świątynie, pałace. Wybrali ten teren ze względu doskonałe warunki do uprawy roli, a w szczególności kukurydzy. Kukurydza za sprawą Inków stała się podstawowym składnikiem kuchni peruwiańskiej.
W 1537 roku Świętą Dolinę zdobyli Hiszpanie i zniszczyli lub przebudowali większość budowli inkaskich. Wiele z oryginalnych budowli Inków przetrwało jednak do dnia dzisiejszego. Poza stanowiskami archeologicznymi w Świętej Dolinie dziś zobaczyć można także bardziej współczesne atrakcje. Cały teren jest jednym z najpopularniejszym miejsc w Peru odwiedzanym corocznie przez ponad 1.5 miliona podróżników z całego świata.
Jak poruszać się po Świętej Dolinie
Wszystkie atrakcje Świętej Doliny dosyć znacznie są od siebie oddalone. Piesze zwiedzanie całości raczej nie wchodzi w grę. Oto kilka opcji na zwiedzanie Sacred Valley:
- colectivo – colectivo to takie prywatne busiki, które zatrzymują się przy tych największych atrakcjach np. Pisac czy Ollantaytambo. Colectivo jeżdżą bez żadnego rozkładu jazdy i odruszają z przystanku po zebraniu się wszystkich pasażerów. Jeżeli jesteś pierwszym pasażerem, który kupił bilet to musisz czekać aż busik się zapełni. Ciężko jest zaplanować z colectivo dokładne godziny podróży, ale ich zaletą jest cena. Colectivo to najtańszy środek komunikacji w Świętej Dolinie. Na przykład za podróż z Cusco do Pisco zapłacisz jedynie 10 soli.
- taksówka – wielu podróżników decyduje się na poruszanie się po Świętej Doliny taksówką. Jest to oczywiście najszybsza i najłatwiejsza forma poruszania się. Niestety jest to też najdroższa opcja! Ceny oczywiście zawsze są do negocjacji. Pamiętaj aby cenę zawsze ustalać przed podróżą i dokładnie wytłumaczyć kierowcy dokąd chcesz jechać lub gdzie chcesz się zatrzymać. Taksówki w Świętej Dolinie są bezpieczne, ale pamiętaj, żeby korzystać tylko z oficjalnych taksówek (pojazdy są oznaczone). Nie wsiadaj do pojazdów bez licencji taksówkarskiej. Za podróż z Cusco do Pisac taksówką w obie strony zapłacisz 120 soli. Taksówki to najlepsza opcja dla większych grup – wtedy koszta rozkładają się na kilka osób.
- biura podróży – lokalne biura podróży oferują wiele opcji na zwiedzenie Świętej Doliny. W ramach zorganizowanej wycieczki można zwiedzić najwięsze atrakcje w ciągu jednego dnia! Zazwyczaj w takim pakiecie znajduje się wizyta w Pisac, Miras, Moray, Chincero i Ollantaytambo. Jest to dobra opcja dla osób, które są ograniczone czasowo. Chociaż wydaje mi się, że przy tylu atrakcjach w ciągu jednego dnia podróżnicy są poganiani i nie mogą nacieszyć się miejscami. Ja skorzystałam z oferty biura podróży Willka Travel jadąc do Moray i Moras. Była to kilkugodzinna wycieczka, która zawierała także jazdę na quadach.
Święta Dolina Inków – co zobaczyć
Oto miejsca w Świętej Dolinie Inków, które odwiedziłam w ciągu tygodnia. Wszystkie miejsca zwiedzałam w wolnym tempie, nigdzie się nie spiesząc. I właśnie w ten sposób polecam zwiedzać Świętą Dolinę.
Cusco
Cusco to dawna stolica Państwa Inków a obecnie stolica regionu Cuzco. Miasto zostało przejęte przez Hiszpanów w 1533 roku i doszczętnie spalone. W jego miejscu Hiszpanie wybudowali swoje własne miasto.
Miasto leży na wysokości 3,399 metrów w samym sercu peruwiańskich gór. Ta wysokość sprawia, że wielu podróżników doświadcza w Cusco choroby wysokościowej. Najlepszym lekarstwem na chorobę jest odpoczynek, sen i herbatka z koki.
Cusco to naprawdę urocze miasteczko z przepiękną starówką i jednymi z najlepszych na świecie restauracji. Miasto można zwiedzić w ciągu jednego dnia, a można i tam zostać nawet na kilka tygodni. Jest to doskonała baza wypadowa do zwiedzania całej doliny. Z centrum odjeżdżają colectivos do największych atrakcji doliny.
Oto co można zobaczyć w samym mieście:
- Plaza de Armas
- Katedra Cusco
- San Blas
- Muzeum Historyczne
- Qorikancha
Pisac
35 km na północny wschód od Cusco położone jest miasto Pisac. Zobaczyć tam można dwa miejsca.
Pierwsze z nich to obiekt archeologiczny, który niegdyś zamieszkiwali Inkowie. Znajduje się on na wysokości 3,466 metrów n.p.m. i rozpościera się z niego przepiękny widok na Andy. Mimo iż Inkowie wznieśli tam fortecę to miejsce służyło głównie do celów religijnych i obserwacyjnych. Dziś podróżnicy mogą zwiedzać całkiem okazałe ruiny zajmujące obszar 65m².
Drugim z miejsc jest współczesne miasto Pisac i tamtejszy bazar, którego sława obiega całą Świętą Dolinę! Jest to ogromny bazar, na którym lokalsi sprzedają swoje wyroby. Można tam znaleźć ręcznie wykonane rękodzieła, obrazy, biżuterię. Jest to fajne miasteczko, w którym można poczuć ten peruwiański vibe i lokalny klimat.
Mirado de Taray
Święta Dolina Inków bogata jest w piękne punkty widokowe i tak naprawdę podróżując samochodem można się zatrzymywać co kilkanaście metrów. Jednym z najpiększniejszych punktów widokowych w Świętej Dolinie jest Mirado de Taray. Ten punkt znajduje się jedynie kilka kilometrów od Pisac, więc oba miejsca można zaliczyć w ciągu jednego dnia.
Z Mirado de Tray rozpościera się cudowny widok na Andy oraz ogromne pola kukurydzy, z których słynie Peru i Święta Dolina.
Tambomachay
Tambomachay to niewielkie miejsce archeologiczne położone w pobliżu Cusco. Z języka hiszpańskiego nazwę Tambomachay można tłumaczyć jako „El Baño del Inca”, czyli „Łaźnia Inków”.
W Tambomachay znajdują się niewielkie akwedukty, kanały oraz wodospady, które biegną pomiędzy skałami. W pobliżu znajdują się gorące źródła. Nie do końca znane jest przeznaczenie miejsca. Mogło ono służyć jako łaźnie dla elit, spa dla okolicznych mieszkańców lub nawet miejsce religijne.
Puka Pukara
Zaraz obok Tambomachay znajduje się kolejne archeologiczne miejsce – Puka Pukara. Przeznaczenie tego miejsca jest nam współczesnym dokładnie znane. Jest to forteca, która miała przeznaczenie obronne. Inkowie wznieśli fortecę, aby móc bronić się przed najazdami wrogów.
Q’enqo
Kolejnym archeologicznym miejscem w okolicy Cusco jest Q’enqo. Jest to przykład huaca, czyli świętego miejsca, w którym Inkowie składali ofiary z ludzi. Inkowie za huaca uważali rzeczy zasługujące na wielki szacunek. Mogły być to kamienie, rzeki, źródła, drzewa a czasami budynki.
Q’enqo stanowiło miejsce religijne, w którym Inkowie składali ofiary z ludzi i zwierząt.
Sacsayhuaman
Sacsayhuamán to kompleks kamiennych murów położonych na obrzeżach Cusco na wysokości 3,600 metrów. Nie jest do końca znane przeznaczenie miejsca. Mogło ono służyć jako twierdza lub mieć przeznaczenie religijne.
Do Sacsayhuamán można dotrzeć z Cusco na pieszo. Przygotuj się jednak na spacer pod górkę.
Zaraz obok Sacsayhuamán znajduje się znany punkt widokowy z ogromną figurą Jezusa.
Ollantaytambo
Przez Ollantaytambo przejeżdża każdy podróżnik w drodze na Machu Picchu. Tam znajduje się stacja kolejowa słynnego pociągu dowożącego do cytadeli. Można Ollantaytambo zobaczyć jedynie z okien pociągu. A można też w Ollantaytambo zatrzymać się na dłuższą chwilę.
Zdecydowanie warto jest wybrać się w Ollantaytambo na spacer na główny rynek. Koniecznie trzeba też odwiedzić miejsce archeologiczne ze słynną Świątynią Słońca, która nigdy nie została ukończona.
W Ollantaytambo znajduje się także wiele hoteli i prywatnych kwater. Wielu podróżników zostaje tam na noc przed lub po wypadzie do Machu Picchu.
Maras
Ciekawą atrakcją w Świętej Dolinie Inków są baseny solne w miejscowości Maras. Saliny położone są w dolinie na zboczach doliny Urubamy.
Sól w tym miejscu zaczęli wydobywać już Inkowie i produkcja soli kontynuowana jest do dnia dzisiejszego. Znajduje się tam ok 5000 basenów, które należą do ok 200 rodzin. Sól wydobytą w Maras można kupić w okolicznych sklepach.
Moray
Kilka kilometrów od Maras znajduje się kolejny inkaski obiekt archeologiczny – Moray. Znajdują się tam trzy naturalne zagłębienia w ziemi. Ich zbocza pokryte są tarasami rolniczymi.
Do Moray wybrałam się quadem. Jest to fajna podróż przez Świętą Dolinę, w trakcie której można podziwać małe wsie i pola uprawne. Bardzo polecam wyjazd do Moray i Maras właśnie quadem lub rowerem.
Machu Picchu
Wisienką na torcie w trakcie zwiedzania Świętej Doliny Inków jest oczywiście Machu Picchu.
Jest to miejsce wyjątkowe, bowiem jest to jedyny obiekt, którego nie udało się znaleźć Hiszpanom. Machu Picchu odkryto dopiero w XX wieku. Cytadela znajduje się obok miasta o nazwie Aguas Calientes i na miejsce można dojść na pieszo (trekking zajmuje od 1 do 4 dni – w zależności, gdzie się zaczyna) lub dojechać pociągiem. Wyprawa na Machu Picchu jest długa, ale naprawdę warto.
Święta Dolina Inków – bilety wstępu
Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem fakt, iż wstęp do wszystkich miejsc w Świętej Dolinie i w Cusco jest płatny! Bilety można kupować do każdego z miejsc osobno, ale bardziej opłaca się kupić bilet łączony. Taki bilet łączony można kupić w kasach biletowych znajdujących się przy wejściu do atrakcji. Jest to bilet imienny, którym nie można się dzielić. W chwili obecnej podróżnicy mogą skorzystać z dwóch rodzajów biletu łączonego:
- Bilet całościowy – ważny 10 dni i obejmujący wstęp do 16 atrakcji (Muzeum Historyczne w Cusco, Muzeum Współczesne, Muzeum Folkowe, Korincancha, Inka Pachacutec, Sacsayhuaman, Q’enqo, Puka Pukara, Tambomachay, Pisac, Ollantaytambo, Moray, Tipon, Piquillacta). Cena biletu wynosi 130 soli.
- Bilet częściowy – ten bilet kosztuje 70 soli i upoważnia do wstępu do kilku atrakcji. Podróżnicy mogą wybrać jedną z trzech opcji:
- Circuit I (Sacsayhuaman, Q’enqo, Tambomachay, Puka Pukara) – bilet ważny jest 1 dzień
- Circuit II (muzea w Cusco, Korincancha, Inka Pachacutec, Tipon, Piquillacta) – bilet ważny jest 2 dni
- Circuit III (Pisac, Ollantaytambo, Chinchero, Moray) – bilet ważny jest 2 dni
Za wstęp do Maras oraz Machu Picchu trzeba zapłacić osobno.
Ciekawe fakty
🌍 Położenie | Peru |
💬 Język urzędowy | hiszpański |
🌤 Klimat | subtropikalny |
💰 Waluta | Sol |
⛪ Religia | katolicyzm |
⏰ Strefa czasowa | UTC -5 |
🍜 Lokalna kuchnia | Aji de Gallina, Lomo Saltado, Ceviche, Cuy (świnka morska), Papa a la Huancaina |
🗽 Atrakcje | Cusco, Pisac, Mirado de Taray, Tambomachay, Puka Pukara, Q’enqo, Sacsayhuaman, Ollantaytambo, Maras, Moray |