Największa kopuła na świecie, największy żyrandol na świecie, największy dywan na świecie, największa marmurowa mozaika, największa świątynia w UAE. Tych NAJ, Wielki Meczet Szejka Zajida, ma znacznie więcej. Jest to główna atrakcja Abu Dhabi i wiele osób przyjeżdża do UAE tylko właśnie po to, aby odwiedzić tę niezwykłą perełkę architektoniczną.

W samym centrum Abu Dhabi pomiędzy mostami Musaffah, Al-Makta i Sheikh Zayed znajduje się monumentalny Wielki Meczet Szejka Zajida. Kopuły, minarety i ten charakterystyczny biały marmur widać już dokładnie jadąc do meczetu samochodem. Podróżnicy nie muszą się jedynie zadawalać widokiem obiektu z samochodu. Turyści i wyznawcy innych religii niż islam są zapraszani do meczetu w Abu Dhabi z otwartymi ramionami. A jest to rzadkość, bowiem meczety rzadko udostępniane są dla turystów. Jest to w końcu miejsce modlitwy, a nie atrakcja turystyczna. Wielki Meczet Szejka Zajida jest wyjątkiem.

Inicjatorem budowy Wielkiego Meczetu był pierwszy prezydent UAE, szejk Zajid ibn Sultan Al Nahajjan. Jest to postać znana z szerzenia haseł odnośnie tolerancji między narodami i różnymi wyznaniami religijnymi. Wielki Meczet miał być centrum łączącym nie tylko cały świat islamu, ale także inne kultury i religie. Dlatego też turyści, nawet innego wyznania są chętnie zapraszani do meczetu w Abu Dhabi. Duża część obiektu przeznaczona jest dla turystów. Jedynie sale modlitwne zarezerwowane są ściśle dla wyznawców islamu.

Turyści odwiedzając Wielki Meczet Szejka Zajida muszą przestrzegać ściśle określonych zasad. Ze wszystkimi zasadami trzeba się należycie zapoznać przed wizytą. Wszystko dokładnie wyjaśniam poniżej.

Wielki Meczet Szejka Zajida w Abu Dhabi

Jak już wspomniałam Wielki Meczet Szejka Zajida powstał z inicjatywy pierwszego prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich, szejka Zajid ibn Sultan Al Nahajjan. Prace trwały 12 lat, od 1996 do 2007 roku i brało w nich udział ponad 3.5 tysiąca osób. Jest to obecnie nawiększy meczet w emiratach i 5 co do wielkości meczet na świecie.

Cały obiekt zajmuje powierzchnię 22 412 m². Konstrukcja została wykończona włoskim i greckim białym marmurem. Meczet posiada 4 minarety o wysokości 107 metrów oraz 1048 kopuły w tym największą kopułę na świecie o wysokości 85 metrów. Dziedziniec ma powierzchnię 17 000 m² i pokryty jest w całości mozaiką. Jest to najwięsza marmurowa mozaika na świecie.

We wnętrzu znajduje się 7 pozłacanych żyrandoli wykończonych kryształami Swarovskiego. Największy z nich jest także największym żyrandolem na świecie. Dodatkowo w środku podziwiać możemy największy dywan na świecie o powierzchni 5,627 m². Dywan waży aż 35 ton!

Meczet może pomieścić łącznie 50 tysięcy wiernych (41 tysięcy na dziedzińcu, 7 tysięcy w hali głównej i 1.5 tysiąca w każdej z dwóch sali modlitewnych).

Wielki Meczet Szejka Zajida

Gdzie znajduje się Wielki Meczet Szejka Zajida

Wielki Meczet Szejka Zajida znajduje się w Abu Dhabi, UAE. Położony jest między trzema głównymi mostami: Musaffah, Al-Makta i Sheikh Zayed. Dokładny adres obiektu to ulica Sheikh Rashid Bin Saeed – 5th St.

Wielki Meczet Szejka Zajida Abu Dhabi

Dojazd i parking

Do meczetu moża dojechać autobusem miejskim. Najbliższy przystanek to 'Saif Ghobash St / Sheikh Zayed Grand Mosque’. Alternatywą do autobusu jest taksówka lub własny samochód. Na miejscu znajduje się duży parking (wcześniejsza rezerwacja nie jest wymagana).

Podróżnicy często wybierają się do meczetu w ramach jednodniowej wycieczki z Dubaju. Z Dubaju do Abu Dhabi można dojechać autokarem lub zdecydować się na wyjazd z biurem turystycznym.

Godziny otwarcia

Wielki Meczet Szejka Zajida otwarty jest codziennie w następujących godzinach:

  • od soboty do czwartku – od 9 rano do 22 wieczorem (ostatnie wejście o 21.30)
  • piątek – od 9 do 12 (ostatnie wejście o 11:30) oraz od 15 do 22 (ostatnie wejście o 21.30)

W okresie ramadanu godziny otwarcia ulegają zmianie:

  • od soboty do czwartku – od 10 do 18.00 oraz od 21.00 do 23.30
  • piątek – od 14.00 do 18.00 oraz od 21.00 do 23.30

Wielki Meczet Szejka Zajida Abu Dhabi

Bilety

Wejście do Wielkiego Meczetu jest bezpłatne. Należy jednak zarejestrować swoją wizytę online. Trzeba to zrobić na stronie visit.szgmc.gov.ae. Odwiedzający muszą podać swoje dane osobowe i pokazać kod QR przy wejściu do meczetu.

Zasady panujące w meczecie

Jak już wspomniałam turystów w meczecie obowiązują ścisłe zasady, których bezwarunkowo trzeba przestrzegać. Porządku na terenie obiektu pilnują strażnicy, którzy mają sokole oczy i dokładnie kontrolują co się dzieje na terenie meczetu. Oto podstawowe zasady:

  • zakaz jedzenia i picia (ja miałam butelkę wody i nikt nie zwrócił mi uwagi)
  • całkowity zakaz palenia
  • nie wolno pokazywać żadnych symboli lub emblematów
  • na terenie meczetu nie można okazywać sobie uczuć np. nie jest dozwolone trzymanie się za ręce lub obejmowanie się
  • zdjęcia dozwolone są jedynie w wyznaczonych miejscach. Zabronione jest robienie zdjęć poza miejscami specjalnie do tego wyznaczonymi (na dziedzińcu wyznaczone są sekcje z oznaczeniami 'photos allowed’ – tutaj można się zatrzymać i robić zdjęcia)
  • na zdjęciach trzeba stać na baczność. Nie wolno podnosić rąk, skakać, gestykulować. Zdjęcia grupowe są dozwolone, ale nie wolno się na nich obejmować czy trzymać rąk. Jeżeli strażnik zauważy, że turyści robią niedozwolone zdjęcia to poprosi ich o natychmiastowe usunięcie
  • na terenie meczetu obowiązuje ściśle określony strój

Strój obowiązujący w Wielkim Meczecie Szejka Zajida

Odpowiedni strój w Wielkim Meczecie jest niezwykle ważny. W nieodpowiednim odzieniu zwyczajnie nie zostaniemy wpuszczeni do środka. Tej zasady zwyczajnie nie można zlekceważyć. Oto zasady ubioru osobno dla mężczyzn i kobiet:

  • mężczyźni – zakryte ramiona oraz spodnie zakrywające kolana. Nie są dozwolone szorty przed kolano oraz bluzki odkrywające ramiona. Odzienie powinno być luźne.
  • kobiety – całkowicie zakryte nogi i ręce. Nie są dozwolone bluzki z krótkim rękawem lub nawet spodnie 3/4. Ubranie nie może być obcisłe. Kobiety muszą dodatkowo zakryć włosy chustką. Kobiety które nie mają odpowiedniego stroju mogą kupić w okolicznych sklepach specjalny strój o nazwie abaja. Koszt takiego stroju to ok 35 AED.

Więcej informacji na temat odzienia w meczecie można znaleźć na stronie szgmc.gov.ae

Wizyta w Wielkim Meczecie Szejka Zajida

Wizyta w Wielkim Meczecie Szejka Zajida rozpoczyna się w Visitor Centre. Jest to takie małe centrum handlowe, gdzie znajdują się kawiarenki, restauracje, sklepy z pamiatkami. To tutaj można kupić odpowiedni strój jeżeli ktoś takiego nie posiada.

Po przejściu części sklepowo-restauracyjnej dochodzimy do kontroli bezpieczeństwa. Tutaj sprawdzane są kody QR oraz każdy przechodzi przez kontrolę bezpieczeństwa (taką jak na lotnisku). Przedmioty niedozwolone takie jak papierosy trzeba zostawić w depozycie.

Po zakończonej kontroli bezpieczeństwa czeka nas 10 minutowy spacer do meczetu.

Meczet Abu Dhabi

Wizyta w meczecie zaczyna się od przejścia przez główną bramę na teren dziedzińca. Tutaj znajduje się kilka miejsc, w których dozwolone jest robienie zdjęć. Po przejściu przez bramę główną na dziedziniec tych miejsc jest znacznie więcej. Możliwości do wykonania zdjęć jest naprawdę wiele, więc nie ma się co stresować 🙂

Wielki Meczet Szejka Zajida

Wielki Meczet Szejka Zajida

Wielki Meczet Szejka Zajida Abu Dhabi

Wielki Meczet Szejka Zajida

Wewnątrz robienie zdjęć jest także możliwe. Turyści mogą zobaczyć główną salę. Dwie mniejsze sale modlitewne nie są dostępne dla turystów.

Wielki Meczet Szejka Zajida

Cała wizyta trwa ok 60 minut. Najwięcej czasu zajmuje robienie zdjęć. Warto dodać, że na sam dziedziniec wstęp jest zabroniony. Dziedziniec można jedynie obejść dookoła.

Po skończonej wizycie wracamy do Visitors Centre.

Wielki Meczet Szejka Zajida

2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *