Park Narodowy Jezior Plitwickich to park narodowy położony w centralnej Chorwacji. Jego największą atrakcją jest 16 jezior krasowych podzielonych na dwa zespoły: Górne i Dolne Jeziora. W okresie wakacyjnym Jeziora Plitwickie odwiedzane są nawet przez kilka tysięcy osób dziennie!
Nie samym Adriatykiem i wybrzeżem Chorwacja żyje. Tamtejsze parki narodowe są równie chętnie odwiedzane co i linia brzegowa. A najczęściej odwiedzanym parkiem jest Park Narodowy Jezior Plitwickich. Do jezior można udać się w ramach jednodniowej wycieczki z Zagrzebia lub Splitu. Można też spędzić w okolicy kilka nocy. Ta druga opcja jest bardziej wskazana. A wynika to z faktu, że Jeziora Plitwickie są tak popularnym miejscem, że trzeba się tam wybrać wcześnie rano, najlepiej ok 7.00 rano, żeby uniknąć tłumów. Do tego pogoda w tym rejonie bywa kapryśna. Dobrze jest zatem nie nastawiać się na konkretny dzień tylko wybrać się do Jezior Plitwickich jak tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne.
Do Jezior Plitwickich podróżowaliśmy z Zagrzebia. Trasa ze stolicy Chorwacji na miejsce trwa ok 2 godzin. Na nocleg zatrzymaliśmy się w jednym z okolicznych hoteli. Hotelików, hosteli miejsc kempingowych w tej okolicy jest naprawdę sporo. Do jezior wyruszyliśmy następnego dnia z samego rana. Niestety pogoda była dosyć kapryśna (co widać po zdjęciach). Padał deszcz, było pochmurno i szaro. Do tego prognoza wskazywała pogorszenie w kolejnych dniach, więc nie było sensu czekać. Warto dodać, że Jeziora Plitwickie odwiedziliśmy w drugiej połowie sierpnia. W tym samym czasie na wybrzeżu panowało 30C i nie było ani jednej chmury na niebie. Na pogodę wpływu nie mamy, więc postanowiliśmy wyruszyć. Niestety pochmurne niebo i deszczowa aura nie zatrzymały podróżników w hotelach. Teren Jezior Plitwikich był zatłoczony do granic możliwości. Tak to już jest z tymi dobrze wypromowanymi miejscówkami.
Co dokładnie znajdziesz w tym poście
Czym jest Park Narodowy Jezior Plitwickich
Park Narodowy Jezior Plitwickich to najstarszy i największy park narodowy w Chorwacji powstały 8 kwietnia 1949 roku. W 1979 roku park wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Powierzchnia parku zajmuje prawie 300m². Co ciekawe jeziora krasowe stanowią łącznie jedynie 1% całej powierzchni (ok 200 hektarów). Reszta to lasy i łąki. W Parku znajduje się 16 jezior krasowych oraz kilka mniejszych jezior, które nie posiadają nazwy. Jeziora dzielą się na dwa zespoły połączone kaskadowo – Górne i Dolne Jeziora. Górne Jeziora liczą 12 jezior: Prošćansko jezero, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Veliko jezero, Malo jezero, Vir, Galovac, Milino jezero, Gradinsko jezero, Burgeti and Kozjak. Pozostałe 4 jeziora są częścią Jezior Dolnych: Milanovac, Gavanovac, Kaluđerovac and Novakovića Brod.
Długość wszystkich jezior wynosi 8.2 km. Największym jeziorem jest Kozjak o powierzchni 80 hektarów i głębokości 49.5 metrów.
Pływanie w jeziorach jest całkowicie zabronione. Odwiedzający muszą ściśle trzymać się wyznaczonych tras turystycznych. Co prawdę mówiąc czyni całą wizytę trochę mniej ekscytującą. Większość turystów kończy jednak eksplorację Jezior Plitwickich po kilkuset metrach. Warto jest zatem wybrać się na dłuższy trekking i zostać w Parku cały dzień. Jest to jedyny sposób na uniknięcie tłumów chociaż na części trasy.
Gdzie leżą Jeziora Plitwickie
Jeziora Plitwickie leżą w południowej części gór Mała Kapela i północnej części gór Lička Plješivica. Od największych miast w Chorwacji, Plitwice dzieli następujący dystans:
- Zagrzeb – 135 km, 2h i 15 min samochodem
- Zadar – 136 km, 2h samochodem
- Split – 260 km, 3h samochodem
- Dubrownik – 450 km, 5h samochodem
Dojazd do Jezior Plitwickich
Najbardziej komfortową formą dojazdu do Jezior Plitwickich jest oczywiście własny samochód. Drogi w Chorwacji są naprawdę dobre i trasa przebiega bardzo sprawnie (przemierzyłam samochodem trasę Zagrzeb-Plitwice i następnie Plitwice-Split). Polecam płatne autostrady, które są jak sama nazwa wskazuje płatne, ale za to szybkie i dobrej jakości. W Parku Narodowym znajdują się parkingi.
Alternatywą do jazdy samochodem jest autobus. Rozkłady jazdy można sprawdzić na stronie: www.akz.hr. Podróżując autobusem naprawdę polecam przyjazd dzień wcześniej, żeby w Parku być już kolejnego dnia z samego rana. Okoliczne hotele i hostele zazwyczaj organizują poranny i popołudniowy transport do/z Parku.
Parking w Jeziorach Plitwickich
Przy każdym z wejść znajdują się duże odpłatne parkingi. Parkingi są dostępne dla samochodów osobowych, kamperów i jednośladów. Za samochody osobowe płaci się od godziny. Przy wjeździe pobiera się bilet i płaci się przy wyjeździe w kasie. Oto jak przedstawiają się ceny:
- pojazd osobowy – od 8 do 10 kun w zależności od sezonu
- kamper – od 80 do 100 kun w zależności od sezonu
Parkowaliśmy na parkingu przy Wejściu 1. Jest to naprawdę ogromny parking, a po godzinie 8.00 ledwo udało nam się znaleźć miejsce. To pokazuje jak bardzo Jeziora Plitwickie są oblegane w okresie letnim.
Bilety wstępu i ceny
Bilety do Jezior Pliwickich można kupić na miejscu w kasie lub online. Warto jest dokonać rezerwacji online wcześniej, a w okresie wakacyjnym nawet kilka tygodni wcześniej. Bilety rochodzą się jak świeże bułeczki!
Kupując online należy wybrać dzień, godzinę wejścia oraz wejście (1 lub 2). Park oferuje wiele zniżek, ceny są także uzależnione od pory roku i godziny wejścia. Oczywiście najwięcej zapłacimy wybierając się do Parku w wakacje w godzinach porannych. Wszystkie rodzaje biletów, ceny można znaleźć na stronie: np-plitvicka-jezera.hr. Tutaj można też dokonać rezerwacji biletów.
Nocleg w okolicy Plitwic
Jak już wspomniałam fajnie jest zdecydować się na nocleg w okolicy po to, aby wybrać się do Jezior Plitwickich z samego rana. Ja zdecydowałam się na nocleg w bardzo fajnym miejscu o nazwie Plitvice Holiday Resort. Jest to ośrodek położony w otoczeniu lasu sosnowego, 8 km od Parku Narodowego. W ośrodku znajduje się główny budynek z pokojami hotelowymi. Można też wynająć drewniane domki, rozstawić namiot lub wjechać swoim kamperem. W ośrodku znajduje się basen, plac zabaw, pralnia. Tuż obok znajduje się restauracja serwująca śniadania, obiady kolacje. Naprawdę fajne miejsce, które polecam.
Jeziora Plitwickie – zwiedzanie
Jeziora Plitwickie to dwa wejścia oraz 7 tras zwiedzania zwanych także 'programami’. Po całym terenie poruszać się można oczywiście na pieszo, ale także autobusami i łodziami. W Parku spędzić można dwie godziny, a można i zostać cały dzień. Trasy dostosowane są do różnych poziomów trudności i każdy znajdzie coś dla siebie.
Wejście 1 i Wejście 2
W Parku Narodowym Jezior Plitwickich odwiedzający mają do wyboru dwie bramy wejściowe: Wejście 1 i Wejście 2. Już przy kupnie biletów trzeba zdecydować, które wejście wybrać. Prawdę mówiąc nie ma to wielkiego znaczenia. Dwa wejścia mają głównie za zadanie usprawnić ruch turystyczny na terenie parku i podzielić odwiedzających na dwie grupy. Z Wejścia 2 korzysta tak samo dużo osób jak z Wejścia 1, więc nie ma szans na uniknięcie tłumów.
Należy jedynie pamiętać, że Wejście 1 znajduje się 3 km od wejścia B. Oba wejścia mają osobne parkingi, więc trzeba dokładnie sprawdzić, czy jest się we właściwym miejscu.
7 tras zwiedzania
Łącznie w Parku Narodowym jezior Plitwickich znajduje się 7 tras zwiedzania zwanych także 'programami’. Trasy oznaczone są literami alfabetu: A, B, C, E, F, H, K. Przy wejściu należy poprosić o mapkę w okienku informacji. Mapka zawiera dokładny opis tras łącznie z czasem potrzebnym na pokonanie każdej z nich. W informacji przewodnik także doradza, którą trasę wybrać w zależności od stopnia trudności. Takie miejsca z informacją turystyczną znajdują się przed wejściem do Parku a także w samym Parku.
Wszystkie trasy są dokładnie oznaczone (jak widać na zdjęciu), więc nie sposób jest się w Plitwicach zgubić.
Będąc już w samym Parku nie trzeba też sztywno trzymać się wybranej wcześniej trasy. Można je ze sobą łączyć, zmieniać w trakcie. Na samym początku na sztywno trzeba wybrać jedynie wejście, a trasy można zmieniać dowolnie.
Program A
Trasa rozpoczynająca się od Wejścia 1. Trasa liczy 3.5 km a jej pokonanie zajmuje 1.5 – 2.5 godziny. Większość prowadzi przez drewnianą ścieżkę. Na końcu trasy można wrócić do Wejścia 1 autobusem. Jest to najłatwiejsza trasa w Parku i zarazem najbardziej zatłoczona (ponieważ znajduje się przy wejściu).
Program B
To kolejna bardzo łatwa trasa licząca 4 km i zajmująca od 3 do 4 godzin. Po przejściu trasy A należy przepłynąć łodzią jezioro Kozjak. Stamtąd można wrócić do Wejścia 1 na pieszo lub autobusem. W miejscu odpływu łodzi znajduje się duże centrum turystyczne z restauracją sklepem i informacją turystyczną.
Program C
Trasa C to kontynuacja trasy B. Po relaksującej przejażdżce łodzią czeka nas kolejne 4 km marszu w stronę Wejścia 1.
Program E
Ta trasa rozpoczyna się przy Wejściu 2 liczy 5 km i zajmuje od 2 – 3 godzin.
Program F
Trasa liczy niespełna 5 km i zajmuje 3 – 4 godziny. Rozpoczyna się od przeprawy łodzią przez jezioro Kozjak. Następnie należy wrócić do Wejścia 1 na pieszo i stamtąd wrócić autobusem do Wejścia 2.
Program H
Dłuższa trasa licząca 9 km i rozpoczynająca się od Wejścia 2. Należy podjechać autobusem do St.3, następnie przemaszerować do jeziora Kozjak. Jezioro należy przepłynąć łodzią i wrócić na pieszo do Wejścia 1. Stamtąd należy wziąć autobus do Wejścia 2.
Program K
Trasa liczy 18.6 km. Jest to piesza trasa dookoła wszystkich jezior bez opcji autobusu lub łodzi. Można ją rozpocząć z Wejścia 1 i Wejścia 2.
Jak wyglądał nasz dzień w Plitwicach
Do Jezior Plitwickich wybraliśmy się pod koniec sierpnia (szczyt sezonu). Bilety kupiliśmy miesiąc wcześniej. Wchodziliśmy o godzinie 9.00 Wejściem 1. O tej godzinie Park już pękał w szwach (wejść można od godziny 7). Pogoda jak już wspomniałam była deszczowa i pochmurna, ale odwiedzających było naprawdę sporo.
Nie mieliśmy obranej żadnej konkretnej trasy, więc zaczęliśmy od trasy A, która zaczyna się przy Wejściu 1. Trasa ta prowadzi przez bardzo wąską i wymagającą renowacji drewnianą ścieżkę. Ścieżka jest wąska, więc trzeba iść gęsiego. Ponieważ jest to pierwsza trasa, którą obiera każdy po wejściu to ludzi było bardzo, ale to bardzo dużo. Nie było nawet możliwości zatrzymania się na chwilę na zdjęcia. Byłam bardzo zniesmaczona i zawiedziona miejscem. Nie dość, że pogoda nie dopisała, to już po wejściu okazało się, że Plitwice to kolejna zarabiająca pieniądze atrakcja turystyczna, a nie miejsce, gdzie można odpocząć na łonie przyrody. Po dobrej godzinie spaceru gęsiego (i lekkim deszczu) byłam już tak zła, że miałam ochotę wrócić do domu.
Dotarliśmy do piejsca P3, z którego można przepłynąć łodzią jezioro Kozjak i wrócić do Wejścia 1. Kolejka do łodzi była kilometrowa! A do tego strasznie się rozpadało. Naprawdę nie chciało mi się moknąć w tej kolejce. Kupiliśmy kawę i przeczekaliśmy deszcz pod daszkiem. Znajdowała się tam informacja turystyczna, więc poprosiliśmy o radę.
Zamiast powrotu łodzią do Wejścia 1 zdecydowaliśmy się na piesze obranie trasy K. I była to najlepsza decyzja jaką mogliśmy podjąć! Wszyscy turyści albo wrócili łodzią do Wyjścia 1, albo zostali w restauracji i pewnie wrócili łodzią trochę później. Trasa K była zupełnie pusta. I spacer prowadził ścieżką leśną, a nie sztuczną, drewnianą kładką. Mogliśmy w spokoju podziwiać widoki i chłonąć świeże powietrze. I nawet na jakiś czas deszcz ustał 🙂
Doszliśmy do miesca P2, z którego wzięliśmy łódź do P1. Tam też znajduje się miejsce piknikowe i restauracja. Zamówiliśmy obiad i wtedy lunął ogromny deszcz. I padało tak przez kilka godzin. Obiad jedliśmy pod drzewem, co było nawet dosyć klimatyczne.
Do Wejścia 1 wróciliśmy już autobusem, bo zwyczajnie lało i o dalszym spacerze nie było mowy.
Niestety deszcz bardzo nas tego dnia ograniczył. Okazało się jednak, że trasa K jest najlepszą trasą w Plitwicach. Nie ma co stawiać na łodzie czy autobusy. Lepiej jest obrać trasę K, która stroni od turystyki na wielką skalę. Jeżeli jeszcze kiedyś wrócę do Plitwic to zdecydowanie postawię na trasę K 🙂
Jeziora Plitwickie – porady i inne informacje praktyczne
- Cena biletu obejmuje autobusy i przejazdy łodzią wewnątrz Parku.
- Na terenie Parku znajduje się wiele restauracji i miejsc piknikowych. Można zatem zabrać swoje jedzenie lub kupić posiłek na miejscu.
- Polecam zabranie wygodnych butów. Szczególnie jeżeli planujesz obranie trasy K.
- Pogoda w Plitwicach ma naprawdę ogromne znaczenie. Jeżeli masz możliwość to unikaj dni deszczowych. Nie zapominaj także, że pogoda w Parku jest inna od warunków atmosferycznych na wybrzeżu.
- Wybierz się do Parku wcześnie rano. Najlepiej już od 7 rano.
3 komentarze