Słyszałeś pewnie nie raz, że czekolada bierze się z kakaowca, które rośnie na drzewach, co czyni z niej roślinę. A jeżeli coś rośnie na drzewach to musi być zdrowe i bogate w wartości odżywcze. Czekolada jest zatem zdrowa. Ah, świetna wymówka dla wszystkich łakomczuchów. Owoc kakaowca rzeczywiście jest zdrowy, ale sama czekolada już niestetety nie do końca.
Skąd bierze się kakao
Drzewo kakaowe po raz pierwszy na własne oczy zobaczyłam na Karaibach. Tropikalny klimat wysp karaibskich sprzyja uprawie kakaowca. Karaiby nie są pionierem w uprawie kakaowców, bo zdecydowany prym na tym polu wiodą państwa Afryki Południowej i Ameryki Południowej. Najwięcej kakaowców widziałam na wyspach Grenada i St. Lucia. Na obu wyspach miałam okazję dotknąć i posmakować owoców kakaowca. Między innymi na tych wyspach karaibskich, drzewa kakaowe rosną wszędzie. Można je znaleźć nie tylko na plantacjach, ale także przy ulicach i prywatnych gospodarstwach.
Kakao, które znajduje się na półkach sklepowych i które dodajemy do wypieków pochodzi właśnie z owoców drzewa kakaowego. Kakaowce to średniej wielkości drzewa, które w odpowiednim klimacie owocują przez cały rok.
A oto zdjęcie drzewa kakaowego.
Jak wygląda owoc kakaowca
Owoc kakaowca kształtem przypomina piłkę do rugby. Jest podłużny, najczęściej w kolorze żółtym. W środku znajduje się kilkadziesiąt nasion (mniej więcej między 20 a 60 nasion w jednym owocu), które pokryte są białym miąższem. Taki owoc można rozkroić, wyjąć nasiono i wyssać biały miąższ. Samo nasiono jest bardzo twarde i nie jest w tym stanie jadalne, ale miąższ jest bardzo słodki i delikatny. Możesz wyssać miąższ a pestkę wyrzucić. Mieszkańcy wysp nazywają nawet owy miąższ lokalnymi M&M’Sami, bo jest tak uwielbiany przez dzieci.
Na filmiku poniżej możesz zobaczyć, jak taki owoc kakaowca wygląda w środku.
Jak powstaje kakao
Owoc kakaowca najpierw przechodzi proces fermentacji. Dojrzałe owoce zostają przykryte na 4-5 dni. Następnie wydobywa się z nich ziarna i ponownie następuje proces fermentacji. W kolejnym etapie nasiona są suszone w ciągu dnia na słońcu a w nocy zamykane w środku budynku. Na zdjęciach poniżej możesz zobaczyć w jaki sposób nasiona kakaowca są suszone na plantacjach. Po skończonym procesie suszenia nasiona eksporotwane są do krajów na całym świecie. Dopiero w miejscu docelowym nasiona są prażone i mielone.
Nasiona kakaowca tuż po suszeniu są dosyć niesmaczne. Są bardzo gorzkie i w smaku bardziej przypominają ziarenko kawy. Daleko im do końcowego produktu czekolady, jaki znajdujemy w sklepach. A to oczywiście dlatego, że czekolada zawiera cukier i inne dodatkowe produkty, które nadają jej słodki smak.