Położony w północnej Serbii, Belgrad, to stolica i zarazem największe miasto w kraju. Ta ponad 1.3 milionowa metropolia to także jedno z najstarszych miast w Europie. Zabytków i historycznych miejsc tam nie brakuje. A do tego życie nocne podobno jest jednym z najlepszych na całym świecie!

Z Belgradu wywiozłam same pozytywne wspomnienia. Dostałam wszystko to, czego oczekuję od weekendowego wyjazdu. Zwiedzanie, spacery (dużo spacerów), świetną kuchnię i pełen relaks. Spędziłam w Belgradzie 3 dni przy okazji objazdówki po Bałkanach i byłam naprawdę pozytywnie zaskoczona miastem. W Belgradzie czuć taką dobrą atmosferę lub jak to się ostatnio mawia – pozytywny vibe. Mieszkańcy są niezwykle mili i pozytywnie nastawieni do turystów. Widać, że cenią sobie luźne nastawienie do rzeczywistości i ważny jest dla nich kontakt z drugim człowiekiem. W środku tygodnia w Belgradzie spotkać można od samego rana lokalsów popijających kawę ze znajomymi. Jest też wiele samotników czytających książki przy porannej kawie. Serbowie ogólnie lubią spędzać czas na knajpach, restauracjach i najlepiej w dużym gronie. W weekendowy wieczór można zapomnieć o stoliku w restauracji bez wcześniejszej rezerwacji. Weekend zarezerwowany jest w całości na zabawę i celebrację życia. Zresztą nie tylko Serbowie tak spędzają każdą wolną chwilę. Myślę, że taki jest styl życia na całych Bałkanach.

W Belgradzie spędziłam zatem 3 dni i myślę, że weekendowy wyjazd lub przedłużony weekend spokojnie wystarczą na zwiedzenie całego miasta. Można w tym czasie zwiedzić kilka atrakcji, najsłynniejszych dzielnic i do tego posmakować tego słynnego życia nocnego. W końcu przecież Belgrad wygrywa w wielu międzynarodowych rankingach w kategorii najbardziej imprezowego miasta świata.

Jeżeli wybierasz się do Belgradu na krótki wypad to sprawdź poniżej jakie miejsca odwiedzić i jak najlepiej zwiedzać Belgrad.

Kilka słów o Belgradzie

Belgrad to największe miasto w Serbii, które jest stolicą kraju od 1878 roku. Dla bezpieczeństwa po wybuchu I Wojny Światowej stolicę przeniesiono do Niszu. Dopiero po zakończeniu wojny w 1918 roku stolica wróciła do Belgradu. Następnie do 1929 roku Belgrad był stolicą Królestwa SHS (Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców) i do 1941 roku stolicą Jugosławii. W 1941 roku w wyniku niemieckiej inwacji na Jugosławię miasto bardzo ucierpiało. Po wojnie Belgrad znów stał się stolicą Jugosławii, od 2006 roku stolicą Serbii i Czarnogóry a od 2006 Republiki Serbii.

Miasto zamieszkane jest przez ponad 1.3 mln mieszkańców. W większości są to Serbowie a największe grupy etniczne to Jugosławianie, Czarnogórcy, Romowie, Chorwaci, Macedończycy.

Belgrad położony jest w północnej Serbii przy ujściu rzeki Sawy do Dunaju. Okres letni w mieście bywa upalny, natomiast wiosną i jesienią wieje tam mocny wiatr i temperatury znacznie spadają.

Lotnisko znajduje się 12 km od centrum.

Jak zwiedzać Belgrad

Nie da się ukryć, że Belgrad to ogromne miasto. Bardzo polecam wynajem hotelu w centrum w okolicach Starego Miasta. Tutaj też znajduje się rozrywkowe centrum Belgradu ale też i zabytki, muzea itd. W inne części miasta można dojść na pieszo, ale może być to bardzo długi spacer. Można też skorzystać ze środków transportu publicznego.

Najpopularniejszymi środkami transportu publicznego w Belgradzie są autobusy, trolejbusy i tramwaje. Bilety na środki transportu można kupić w pojeździe. W Belgradzie nie ma metra. Budowę rozpoczęto w 2010 roku, ale do tej pory powstały jedynie dwie stacje.

Atrakcje w Belgradzie: co warto zobaczyć

Oto miejsca w Belgradzie, które ja odwiedziłam w trakcie niespełna 3 dni. Mój hotel znajdował się na Starym Mieście, więc wszystkie poniższe miejsca odwiedziłam na pieszo. Wyjątkiem było Muzeum Jugosławii, do którego doszłam na pieszo, ale już wróciłam autobusem. Bardzo przyjemnie się spacerowało po Belgradzie i przy okazji miałam okazję zobaczyć jak wyglądają dzielnice mieszkalne. Zachęcam zatem do zwiedzania Belgradu na pieszo 😉

Twierdza Kalemegdan

Na wzgórzu o wysokości 125 metrów u ujścia rzeki Sawy do Dunaju znajduje się cytadela i park, które razem tworzę twierdzę Kalemegdan.

Jest to najstarsza część Belgradu, która zamieszkana była już w III wieku p.n.e. Przez wieki całe miasto znajdowało się właśnie w granicach dzisiejszej twierdzy. Twierdza podzielona jest na 4 części:  Donji Grad, Gornji Grad i dwie części, które tworzą park Kalemegdan. Twierdza znajduje się w samym centrum Belgradu tuż obok dzielnic rozrywkowych. Wstęp do niej jest darmowy co pewnie jest głównym powodem, dla którego Kalemegdan jest najpopularniejszą atrakcją w mieście.

Jest to ogromny teren po którym można spacerować godzinami. Widoki na rzekę Sawę i Dunaj są niesamowite. Można usiąść na ławce i wpatrywać się w ten piękny widok na Belgrad godzinami. A można też zrelaksować się w jednej z tamtejszych kawiarenek lub wybrać się na zwiedzanie twierdzy. Oto co poza obłędnymi widokami można zobaczyć w Kalemegdan:

  • Wieża Nebojša – jedyna średniowieczna wieża, która przetrwała do dnia dzisiejszego.
  • Cerkwie Ružica oraz Svetka Petka
  • Wieża Despot Stefan
  • Grób Damad Ali Pasha

Ponadto na terenie twierdzy znajdują się liczne fontanny, place zabaw, boiska do gry w koszykówkę, piłkę i jest nawet planetarium oraz zoo.

Twierdza Kalemegdan Belgrad

Twierdza Kalemegdan Belgrad

Twierdza Kalemegdan Belgrad

Twierdza Kalemegdan Belgrad

Twierdza Kalemegdan Belgrad

Sobór Świętego Michała Archanioła

Zaraz obok Kalemegdan również w historycznym centrum Belgradu znajduje się sobór Świętego Michała Anioła. Jest to najważniejsza świątynia nie tylko w Całym Belgradzie, ale i w całej Serbii. Budynek powstał w 1837 roku w stylu neobarokowym.

Sobór jest otwarty codziennie i turyści mogą wejść do środka. Polecam jednak wybrać się na zwiedzanie w tygodniu, gdyż w weekendy w świątyni mają miejsce śluby i inne wydarzenia.

Sobór Świętego Michała Archanioła Belgrad

Sobór Świętego Michała Archanioła Belgrad

Rezydencja księżniczki Ljubicy

Po przeciwnej stronie soboru znajduje się zabytkowa rezydencja księżniczki Ljubicy.

Owa rezedencja wybudowana została w 1929 roku z inicjatywy księcia Miloš. Miał być to dom dla żony księcia – księżnicy Ljubicy i ich dzieci Milana i Mihailo. Mieli też tam mieszać przyszli władcy kraju. Książę Miloš dołożył wszelkich starań, aby była to najbardziej nowoczesna i elegancka rezydencja w kraju. Krótko po ukończeniu budowy rodzina wprowadziła się a rezydencja była w kolejnych latach rozbudowywana.

Dziś w rezydencji znajduje się muzeum. Można zobaczyć tam jak wyglądała rezydencja, pokoje gościnne, sypialnie, kuchnia, jadalnia w czasach kiedy mieszkała tam książniczka Ljubica z rodziną. Jest to bardzo ciekawa lekcja historii i kultury serbskiej.

Wstęp do rezydencji jest płatny, ale bilet kosztuje dosłownie grosze. Kasa biletowa znajduje się na miejscu.

Rezydencja księżniczki Ljubicy Belgrad

Rezydencja księżniczki Ljubicy Belgrad

Rezydencja księżniczki Ljubicy

Ulica Kneza Mihaila

Sercem Belgradu jest bez wątpienia ulica Kneza Mihaila. Jest to ponad kilometrowa ulica w samym centrum miasta, która nazwana została na cześć księcia Michała Obrenowicia III. Jest to jedna z najstarszych ulic miasta w całości wpisana do listy zabytków miasta.

Znajduje się tam wiele zabytkowych kamienic z XIX wieku, które są chronione.

Ulica Kneza Mihaila to ulica handlowo-rozrywkowa. W tych zabytkowych kamieniczkach znajdują się hotele, restauracje, kawiarenki, kluby i sklepy. Deptak zamknięty jest dla ruchu samochodowego. Codziennie od rana do nocy ulica wypełniona jest po brzegi lokalsami i turystami. Dzieje się tam naprawdę dużo. Wczesnym rankiem można spotkać Serbów rozpoczynających dzień kawą, w ciągu dnia spacerują po niej turyści. A wieczorem spotkać tam można już każdego. Od ulicy Kneza Mihaila odchodzą inne, mniejsze uliczki z kawiarniami i restauracjami. Cała okolica zatem żyje całą dobę.

Ulica Kneza Mihaila Belgrad

Ulica Kneza Mihaila Belgrad

Ulica Kneza Mihaila Belgrad

Ulica Kneza Mihaila Belgrad

Plac Republiki

Spacerując ulicą Kneza Mihaila dojdziemy do głównego placu w Belgradzie – Placu Republiki. Podobnie jak ulica Kneza Mihaila, Plac Republiki, jest ulubionym miejscem spotkań mieszkańców. Tam również nie brakuje restauracji i sklepów. Dodatkowo na Placu Republiki warto zwrócić uwagę na:

  • Muzeum Narodowe – jest to najstarsze i największe muzeum w Serbii skupiające się na historii, sztuce i kulturze kraju. Wystawy podzielone są na okresy historyczne: prehistoria, starożytność, średniowiecze i czasy współczesne.
  • Teatr Narodowy – XIX-wieczny budynek teatru Narodowego, w którym regularnie odbywają się wydarzenia kulturowe.
  • Pomnik księcia Mihaila – ogromnych rozmiarów pomnik władcy serbskiego obecny na Placu Republiki od 1882 roku.

Plac Republiki Belgrad

Plac Republiki Belgrad

Skadarlija

Za Placem Republiki rozpoczyna się najbardziej znana dzielnica miasta Belgrad – Skadarlija. Obok twierdzy Kalemegdan jest to najczęściej odwiedzana atrakcja w mieście, która w znaczym stopniu napędza gospodarkę miasta.

Skadarlija to dzielnica artystów, bohemy często porównywana z paryską dzielnicą Montmartre. Dzielnica zachowała swój oryginalny charakter z kostką brukową i zabytkowymi kamienicami. W tych kamieniczkach znajdują się głównie restauracje i kawiarenki. Wcześnie rano Skadarlija świeci pustkami budząc się do życia dopiero w porze obiadowej. Po zmroku Skadarlija zupełnie zmienia swój charakter i zmiania się w jedną wielką imprezę na wolnym powietrzu. Restauracje serwujące tradycyjną kuchnię serbską pękają w szwach. Dookoła rozbrzmiewa muzyka na żywo a zabawę ubarwiają tancerze. To właśnie na Skadarlija można poczuć ten prawdziwy serbski klimat.

Belgrad

Skadarlija Belgrad

Skadarlija Belgrad

Ogród Botaniczny „Jevremovac”

Cały czas w granicach historycznego Belgradu, ale już kawałek od ścisłego centrum i ulicy Kneza Mihaila znajduje się ogród botaniczny Jevremovac. Nad ogrodem sprawuje opiekę Wydział Biologii Uniwersytetu w Belgradzie.

Znajduje się tam ponad 1,5 tysiąca różnych gatunków roślin i ponad 400 gatunków drzew i krzewów z całego świata. Jest także ogród japoński, szklarnie.

Nie jest to ogród, który robi ogromne wrażenie. Nie jestem znawcą roślin, więc być może nie potrafiłam docenić rzadkich gatunków, które tam się znajdują. Największą zaletą mojej wizyty w Jevremovac była niska temperatura i możliwość złapania świeżego powietrza (Belgrad zwiedzałam w 30 stopniowym upale).

Wstęp do ogrodu jest płatny i warto pamiętać, że akceptowane są jedynie płatności gotówką.

Ogród Botaniczny „Jevremovac”

Cerkiew Świętego Marka

W pobliżu parlamentu serbskiego, w parku Tašmajdan znajduje się cerkiew Świętego Marka. Historia cerkwi sięga 1940 roku i jest to jedna z największych świątyń w kraju.

Cerkiew słynie przede wszystkim z dużej kolekcji ikon serbskich z XIX i XX wieku. 

Cerkiew Świętego Marka Belgrad

Stari dvor

Stari dvor to zabytkowa XIX-wieczna rezydencja, która niegdyś zamieszkana była przez dynastię Obrenović. Oryginalna budowla uległa znacznym zniszczeniom w czasie wojen światowych. Dopiero w latach 50-tych przystępiono do odbudowy.

Na przestrzeni lat przeznaczenie budynku zmieniało się wielokrotnie. Dziś odbywają się tam posiedzenia Rady Miejskiej. Podobno wnętrza można zwiedzić w ramach zorganizowanej wycieczki z przewodnikiem. Mnie niestety nie udało się znaleźć informacji na ten temat.

Stari dvor

Novi dvor

Obok Stari dvor znajduje się Novi dvor, który powstał na początku XX wieku jako rezydencja dynastii Karađorđević.

Dziś w budynku urzęduje prezydent Serbii. Między Stari i Novi dvor znajdują się piękne ogrody, w których można usiąść i odpocząć.

Novi dvor Belgrad

Muzeum Tesli

W centrum Belgradu znajduje się także muzeum poświęcone wybitnemu wynalazcy Nikoli Tesli. Tesla był serbskiego pochodzenia i jego wolą było utworzenie takiego muzeum właśnie w Belgradzie.

Muzeum znajduje się w willi wybudowanej w 1927 roku. Początkowo była to rezydencja mieszkalna a w latach 50-tych przekształcono ją w muzeum. Od kilkunastu lat placówka znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

A dlaczego muzeum jest tak ważne? Otóż Tesla był wybitnym naukowcem znanym na całym świecie. Jest on autorem ponad 300 patentów w 26 krajach. W muzeum można znaleźć ponad 1600 dokumentów, książki, czasopisma. Nie brakuje też planów, eksponatów, rysunków. Jest to prawdziwa gratka dla miłośników techniki.

W muzeum znajduje się także urna z prochami Tesli.

Wstęp do muzeum jest płatny. Miejsce może być dosyć zatłoczone szczególnie w weekendy.

Muzeum Tesli

Cerkiew Świętego Sawy

Znajdująca się w dzielnicy Vračar, Cerkiew Świętego Sawy jest największą prawosławną świątynią nie tylko w Serbii ale i na całych Bałkanach. Jest to także jedna z większych cerkwi na całym świecie. Wybudowano ją w miejscu, w którym najprawdopodobniej spalono szczątki Świętego Sawy – pierwszego arcybiskupa Serbii.

Cerkiew Świętego Sawy ma aż 82 metry wysokości. Sama kopuła mierzy 70 metrów i waży 4,000 ton. W środku zmieści się aż 10 000 osób. Wnętrze świątyni robi niesamowite wrażenie. Ściany cerkwi udekorowane są bowiem przepięknymi mozaikami przedstawiającymi ważne postaci dla kościoła prawosławnego. W podziemiach cerkwi znajduje się kaplica, w której zobaczyć można jeszcze więcej mozaik i obrazów.

Wizyta w cerkwi Świętego Sawy jest obowiązkiem w trakcie zwiedzania Belgradu.

Cerkiew Świętego Sawy Belgrad

Cerkiew Świętego Sawy Belgrad

Cerkiew Świętego Sawy Belgrad

Muzeum Historii Jugosławii

W dzielnicy Dedinje już poza centrum Belgradu znajduje się muzeum poświęcone historii Jugosławii. Wizyta w muzeum jest świetną okazją do poznania historii Jugosławii. Muzeum składa się z 3 części:

  • Muzeum 25 Maja
  • Dom Kwiatów – mauzoleum Josipa Broza Tity i jego małżonki Jovanki Broz. W tym miejscu odbył się pogrzeb i tutaj znajduje się grób przywódcy Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii. Dodatkowo odwiedzający mogą obejrzeć kolekcją zawierającą rzeczy osobiste, pamiątki i zdjęcia przywódcy.
  • Stare Muzeum – tutaj można poznać całą historię Jugosławii. Wystawy zawierają pamiątki i eksponaty z tego okresu.

Muzeum znajduje się poza centrum. Można tam dojść na pieszo (ok 40 minut) lub dojechać autobusem/trolejbusem.

Muzeum Jugosławii Belgrad

Muzeum Jugosławii Belgrad

Co jeść w Belgradzie i gdzie

Belgrad to nie tylko zabytki, muzea i historia ale to także doskonała kuchnia! W Belgradzie i ogólnie w Serbii można jeść, jeść i jeszcze raz jeść! Jedzenie jest pyszne, porcje ogromne i do tego żywność jest tania.

Koniecznie trzeba wybrać się rano do piekarni żeby posmakować lokalnych wypieków. Serbowie lubią rozpoczynać dzień od kawałka ciepłej gibanicy. Gibanica to przekąska z ciasta francuskiego i sera, która jest popularnym daniem śniadaniowym. Ogólnie pieczywo i inne wypieki mączne są w całej Serbii przepyszne.

Kuchnia serbska słynie też z dań mięsnych. Takie dania można znaleźć w każdej restauracji. Będąc w Belgradzie kilkakrotnie odwiedziłam restaurację Manufaktura, którą bardzo polecam. Miejsce serwuje specjały kuchni serbskiej od rana do późnej nocy.

Belgrad restauracje

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *