Zakopane to idealne miejsce na weekendowy wyjazd. Dlaczego? Odpowiedź jest jedna i prosta. Bo są tam góry! Jest to największe miasto położone u podnóża Tatr, które każdego dnia przyciąga tłumy turystów. Pobyt w Zakopcu wiąże się oczywiście z aktywnym wypoczynkiem, ale nawet początkujący świetnie dadzą sobie radę!
Już od dekad Zakopane jest najczęściej wybieranym miejscem na weekendowe wyjazdy, a w szczególności na długie weekendy. W ciągu 3 dni w naszej górskiej stolicy można naprawdę dobrze i aktywnie wypocząć, odwiedzić wiele ciekawych miejsc i poczuć klimat kultury góralskiej. Zakopane i Tatry to miejsce zarówno dla rodzin z dziećmi, osób starszych jak i doświadczonych taterników. Plan pobytu z łatwością można dostosować do poziomu aktywności fizycznej podróżników. Ba, można nawet zrezygnować z aktywności fizycznej i jedynie podziwiać góry z tarasu hotelowego.
Tutaj znajdziesz plan pobytu na długi weekend (3 pełne dni) w Zakopanem. Ten plan zakłada niską aktywność fizyczną i sprawdzi się dla osób, które odwiedzają Tatry i Zakopane po raz pierwszy lub kolejny raz po dłuższej przerwie. Spokojnie dadzą sobie radę dzieciaki, seniorzy i osoby, które na co dzień wcale się nie ruszają.
Długi weekend w Zakopanem czas zacząć!
Dzień 1: Kasprowy Wierch, Krupówki, Cmentarz, Wielka Krokiew
Pierwszy dzień to mieszanka gór oraz samego miasta Zakopane.
Kasprowy Wierch
Dzień rozpoczynamy od wjazdu (lub wejścia) na Kasprowy Wierch. Szczyt o wysokości 1987 metrów znajduje się na granicy polsko-słowackiej w Tatrach Zachodnich. Na szczyt można wejść na pieszo lub wjechać kolejką. Stacja kolejki oraz początek szlaku pieszego znajdują się w Kuźnicach. Do Kuźnic można dojechać z Zakopanego busikiem lub nawet pokonać ten dystans na pieszo. Podróż kolejką na samą górę trwa kilka minut. Bilet można kupić w kasie lub online. Wejście na szczyt na pieszo zajmie ok 3 godzin a zejście 2.5 godziny.
Na szczycie znajduje się obserwatorium meteorologiczne, a także restauracja i sklep. Z góry rozpościera się piękny widok na Tatry polskie i słowackie, a także Zakopane. W okresie zimowym działa kilka wyciągów narciarskich z przepięknymi trasami.
Wybierając się na Kasprowy kolejką w obie strony, powinniśmy przeznaczyć na całość 2.5 – 3 godziny (30 minut wjazd góra-dół oraz 2 godziny na górze). Należy także wziąć pod uwagę kolejkę po bilety, która w szczycie sezonu może być ogromna.
Wjazd na Kasprowy Wierch – poradnik
Krupówki
Po poranku spędzonym na Kasprowym warto jest się zrelaksować i odpocząć. Sił nabrać można na Krupówkach, czyli najsłynniejszym deptaku nie tylko z Zakopanem, ale w całej Polsce. Ulica Krupówki w całości zamknięta jest dla ruchu samochodowego. Na deptaku znajdują się liczne sklepy, tawerny, bary i kioski z pamiątkami. Krupówki tętnią życiem całą dobę. Wieczorami ułyszymy tam dźwięki muzyki góralskiej i bawiących się Zakopiańczyków i turystów. Na krupówkach możemy kupić świeże oscypki i inne wyroby lokalne takie jak konfitury i sosy. Mamy tam też niepowtarzalną okazję przejażdżki bryczką prowadzoną przez górala z krwi i kości.
Na Krupówkach (lub w ulicach odchodzących od Krupówek) odwiedzić możemy także kilka innych miejsc:
- Muzeum Tatrzańskie
- Kościół parafialny pw. Świętej Rodziny na Krupówkach
- Sanktuarium Najświętszej Rodziny
- Dom do góry nogami
- Papugarnia
- Myszogród
Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku
Kilkaset metrów za Krupówkami znajdziemy zabytkowy cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Jest to pierwszy zakopiański cmentarz, który powstał w 1851 roku. Nazwę zaczęrpnął od imienia darczyńcy ziemi, Jana Pęksy. W 1931 roku cmentarz wpisano do rejestru zabytków i nadano mu nazwę Cmentarza Zasłużonych. Od tego momentu chowano tam jedynie osoby zasłużone dla Zakopanego i Podhala. A z racji statutu zabytku każdy pochówek musiał być nadzorowany przez konserwatora zabytków.
Wszystkie z 500 grobów, które tam zobaczymy są prawdziwymi dziełami sztuki. Większość z nich rzeźbiona jest w drewnie z elementami podhalańskimi. Znajdziemy tam między innymi groby Kornela Makuszyńskiego, Jana Długosza, Kazimiera Przerwy-Tetmajera, Stanisława Mursarza.
Wstęp na cmentarz jest płatny a bilet kosztuje 3zł. Środki z biletów przeznaczane są na konserwacje grobów.
Wielka Krokiew
Po wizycie na Krupówkach i solidnym zakopiańskim obiedzie nie zwalnaimy i kontynuujemy zwiedzanie. Tym razem przenosimy się do południowej części miasta, gdzie znajduje się skocznia narciarska Wielka Krokiew. Zlokalizowana jest ona na północnym stoku góry Krokiew (1378 m. n.p.m.). Jest to największa skocznia w Polsce, na której odbywają się najważniejsze międzynarodowe mistrzostwa w skokach narciarskich.
Podróżnicy mają możliwość wjazdu wyciągiem krzesełkowym na samą górę skoczni. Taka przyjemność kosztuje 15 zł.
Dzień 2: Dolina Kościeliska, Jaskinia Mroźna, Gubałówka
Dzień drugi pobytu w Zakopanem jest trochę bardziej intensywny. Większość dnia spędzamy na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Potrzebne zatem będą wygodne buty i płaszcz przeciwdeszczowy (tak na wszelki wypadek).
Dolina Kościeliska i Mroźna
Z samego rana wyruszamy do wsi Kiry, gdzie znajduje się wejście do Doliny Kościeliskiej. Jest to jedna z łatwiejszych tras w Tatrach, która nie wymaga praktycznie żadnego wysiłku fizycznego. Od wsi Kiry idziemy dobrą drogą bez żadnych wzniesień do schroniska PTTK na Hali Ornak. Taki dystans pokonamy w 1,5 godziny. Na miejscu można odpocząć i zjeść ciepły posiłek. Wyprawa na Dolinę Kościeliską jest świetną rozgrzewką przed innymi bardziej wymagającymi trasami.
Jeżeli chcesz urozmaicić sobie wypad do Doliny Kościeliskiej to możesz zboczyć z głównego szlaku i odwiedzić tamtejsze jaskinie. Nabardziej popularną jest Jaskinia Mroźna. Wyprawa do Jaskini Mroźnej jest o wiele bardziej wymagająca niż sam szlak do schroniska. Najpierw musimy się wspinać po kamieniach. Przejście samej jaskini również nie należy do najłatwiejszych, bowiem korytarz jest bardzo wąski a miejscami bardzo niski.
Wybór należy więc do Ciebie. Możesz ograniczyć się do szlaki Kiry – Hala Ornak lub podwyższyć stopień trudności i wybrać się so Jaskini Mroźnej.
Opis trasy na Dolinę Kościeliską
Gubałówka
Popołudniu wracamy w okolice Krupówek i udajemy się na Gubałówkę, czyli wzniesienie o wysokości 1120 m. n.p.m. Na szczyt Gubałówki można dotrzeć na dwa sposoby. Pierwszy a nich to piesza wspinaczka po szlaku. Tutaj warto zaznaczyć, że trasa piesza znajduje się na terenach prywatnych i za przejście trzeba zapłacić. Niestety miasto cały czas nie może porozumieć się z prywatnymi właścicielami, aby odkupić ziemie. W rezultacie prywatni właściciele rozstawiają bramki biletowe… Drugim sposobem na zdobycie szczytu jest wjazd kolejką linową. Stacja znajduje się tuż u podnóża Gubałówki i podróż trwa kilka minut.
Na szczycie znajduje się taras widokowy, skąd rozpościera się widok na całe Zakopane, Tatry, Podhale. Jest też tam kilka hoteli, restauracji i innych rozrywek szczególnie dla dzieci.
Dzień 3: Morskie Oko
W trzecim dniu zwiększamy poziom trudności i maszerujemy do Morskiego Oka! W porównaniu z Doliną Kościeliską, trasa na Morskie Oko jest bardziej wymagająca, ale wciąż jej poziom trudności określa się jako łatwy. Nie ma praktycznie żadnego podwyższenia, a cały czas maszeruje się po asfalcie. Trasa w obie strony zajmie 4 – 4.5 godziny. Jeżeli doliczysz do tego dojazd i pobyt nad jeziorem to musisz zarezerwować sobie nawet cały dzień.
Morskie Oko jest częścią Tatrzańskiego Parku Narodowego. Do wejścia, które znajduje się w Palenicy Białczańskiej można dojechać prywatnym busikiem. Sama trasa nad Morskie Oko jest bardzo przyjemna i wprost idealna dla początkujących.
4 komentarze