Stonehenge w hrabstwie Wiltshire to najważniejsza budowla megalityczna nie tylko w Anglii, ale i na całym świecie. Kamienie odwiedzane są rocznie przez miliony osób, co czyni St nuonehenge jedną z najczęściej wybieranych atrakcji na Wyspach. Budowla owiana jest tajemnicą, bowiem naukowcom do dziś nie udało się ustalić, jakie było dokładne przeznaczenie miejsca, ani jak przewieziono kamienie.

Pewnie niejeden zastanawia się, dlaczego kilkadziesiąt kamieni ułożonych w kręgu stanowi tak ważną atrakcję w Anglii. Otóż nie są to zwykłe kamienie, a krąg nie jest wcale przypadkowy. Mimo, iż do końca nie znamy dokładnego przeznaczenia kamieni to wiemy na pewno, że miały one związek z kultem Księżyca i Słońca. Księżyc w tym wypadku reprezentował kobietę, a Słońce mężczyznę. Stonehenge jest najważniejszą budowlą megalityczną na świecie, która doczekała się nawet replik między innymi w Waszyngtonie i Nowej Zelandii. My mamy to szczęście, że budowla jest prawie na wyciągnięcie ręki, bo jedynie 140 km od centrum Londynu.

Właśnie to bliskie położenie od stolicy Wielkiej Brytanii, czyni Stonehenge świetną opcją na jednodniowy wyjazd. Taki wyjazd można z łatwością zorganizować na własną rękę. Przy okazji kamieni zobaczysz także, jak wygląda prawdziwa angielska wieś. A hrabstwo Wiltshire naprawdę zapiera dech w piersiach!

Stonehenge

Czym jest Stonehenge

Stonehenge to budowla megalityczna z okresu epok neolitu i brązu wykonana z ogromnych bloków kamiennych. Właścicielem obiektu jest Korona Brytyjska, a opiekę sprawuje organizacja English Heritage. Od 1986 obiekt znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Historia

Budowla jaką dziś widzimy nie powstała w jeden dzień. Tak naprawdę cały proces składał się z kilku etapów i trwał prawie 2000 lat. Rozpoczął się on już 3100 lat p.n.e., kiedy to wewnątrz usypanego z ziemi pierścienia znajdowały się groby.

Pierwszy pierścień powstał około roku 3000 p.n.e. i wykonany był w całości z drewna. Dopiero 4 tysiące lat później budowniczy zaczęli w całości używać kamienia. Większość prac przypada na okres 2640 do 2480 r. p.n.e.

Pierwszy pierścień kamienny powstał z „niebieskich kamieni” – Bluestones. 80 kamieni mierzących 9 metrów i ważących 25 ton dostarczono z Walii (Preseli Hills). Do dziś dokładnie nie wiemy, jak kamienie zostały przewiezione. Istnieje kilka teorii. Jedna mówi o topniejących lodowcach, które pomogły w transporcie kamieni. Inna znów uwzględnia wkład człowieka w transport, bowiem w 2011 roku odkryto kamieniołom w Walii, w którym najprawdopodobniej wydobyto te kamienie.

Kolejne pierścienie powstały w 2400 roku p.n.e. Wykonane z bloków sarsenu są największymi i najcięższymi w całej konstrukcji. Pochodzą one z Marlborough Downs, 30 km za Stonehenge.

Zastosowanie

Nikt nie wie kto zbudował Stonehenge i dlaczego. Uważa się, że głazy służyły jako kalendarz i wyznaczały zaćmienia. Inni znów mówią, że było to sanktuarium. Miejsce owiane jest wielka tajemnicą, która może nigdy nie zostać rozwiązana.

Stonehenge

Dojazd

Londyn leży 140 km na północny wschód od Stonehenge. Najbliższym większym miastem jest położone 15 km na południe – Salisbury. Z Londynu nie ma bezpośredniego transportu do kamieni (chyba, że decydujesz się na prywatną wycieczkę). Najpierw musisz dojechać pociągiem do Salisbury. Regularne pociągi odjeżdżają ze stacji Waterloo. Podróż zajmie niespełna 1.5 godziny. Z dworca Salisbury polecam wybrać transport autobusem The Stonehenge Tour. Bilet całodniowy kosztuje £16, a więcej informacji można uzyskać na stronie przewoźnika. Ten autobus jest o tyle fajny, że zatrzymuje się także przy Old Sarum, czyli miejscu, w którym znajdowała się pierwsza osada Salisbury.

Podróż z Londynu samochodem zajmie niespełna 2 godziny. Ciekawe jest, że jadąc trasą A 303 już zobaczymy kamienie z daleka. Trasa biegnie bowiem kilkadziesiąt metrów od atrakcji i kierowcy z łatwością dostrzegą budowlę. Nie ma tam jednak miejsca na zatrzymanie się, mimo, iż niektórzy kierowcy i tak parkują pojazdy na uboczu. Ze strony trasy nie ma możliwości dojścia do kamieni. Należy dojechać do Centrum Obsługi Klienta. Tam też znajduje się parking, za który nie trzeba ponosić dodatkowej opłaty.

Godziny otwarcia, cena

Opiekę nad kamieniami sprawuje organizacja English Heritage. Oznacza to zatem, że wstęp jest płatny (mimo, iż kamienie widoczne są nawet z trasy). W sprzedaży znajdują się dwa główne pakiety biletów. Jeden z nich to pakiet podstawowy, a drugi VIP.

  • Pakiet podstawowy (General Admission). Decydując się na pakiet podstawowy będziemy mogli zwiedzić miejsce od poniedziałku do niedzieli w godzinach 09.30 – 17.00. Cena dla osoby dorosłej wynosi £19.50, dla dzieci £11.70, a dla studentów i seniorów £17.60. Z tym pakietem będziemy mogli wejść do muzeum, skorzystać z autobusu oraz obejść budowlę dookoła (nie ma możliwości podejścia do kamieni). Ogrodzenie znajduje się mniej więcej 5 metrów od kamieni.
  • Pakiet VIP (Stone Circle Experience). Z tym pakietem będziesz mieć niepowtarzalną okazję wejścia w sam środek kręgu i zobaczenia kamieni z bliska. Taka opcja dostępna jest dwa razy dziennie. Z samego rana między godziną 8.00 a 9.00, lub popołudniu od godziny 17.00. Za taki pakiet osoba dorosła zapłaci £47, a dzieci £28.20.

Dodatkowo w kasie w cenie £6.00 będziesz mógł wypożyczyć przewodnik audio.

Bilety najlepiej jest kupić tuż przed wizytą na stronie English Heritage.

Stonehenge

Jak wygląda wizyta w Stonehenge

Pobyt w Stonehenge może zająć godzinę, a nawet cały dzień. Wszystko zależy od tego, jak zaplanujesz sobie dzień i jaką formę dotarcia do kamieni wybierzesz. Cały teren jest wprost stworzony na kilkugodzinne pobyty a pikniki rodzinne przy słonecznej pogodzie są bardzo popularne.

Centrum Obsługi Klienta i Muzeum

Po wejściu znajdziesz się w budynku Centrum Obsługi Klienta. Tam znajduje się kasa biletowa, toalety, stołówka oraz sklep. Tam też będziesz mógł kupić przewodnik audio i z nim zwiedzać cały obiekt.

W tym samym budynku znajduje się także muzeum, do którego wstęp wliczony jest w cenę biletu. Część muzeum znajduje się wewnątrz, a część na zewnątrz. W muzeum poznasz historię miejsca.

Na pieszo czy autobusem?

Odległość od Centrum Obsługi Klienta do kamieni wynosi 3 km. Dystans ten pokonać można na dwa sposoby.

  • Autobus. Zaraz obok Centrum znajduje się przystanek autobusowy, który dowozi podróżników do kamieni. Podróż trwa 5 minut i nic nie kosztuje. Taką podróż autobusem można odbyć w obie strony.
  • Na pieszo. Wiele osób pokonuje dystans 3 km na pieszo. Jest to fajna opcja szczególnie w słoneczny i ciepły dzień. Wyznaczona trasa wiedzie przez pola, więc fajne widoki i sielska atmosfera gwarantowane. Pokonanie dystansu zajmie mniej więcej 30-40 minut.

Stonehenge

Stonehenge

Kamienie

Przy samych kamieniach możemy spędzić dowolną ilość czasu. Już wcześniej tłumaczyłam, że w kupując pakiet podstawowy nie będziemy mogli dojść i dotknąć kamieni. Ścieżka oddalona jest mniej więcej 5 metrów od kręgu. Tutaj przyda się audio przewodnik, dzięki któremu dowiemy się więcej o miejscu, jego historii i symbolice. Przy kamieniach można także urządzić piknik i spędzić miłe popołudnie.

W drodze powrotnej znów możemy skorzystać z darmowego autobusu lub wrócić na pieszo.

Stonehenge

Stonehenge

Ile czasu przeznaczyć na Stonehenge

Jeżeli zdecydujesz się na dojazd do kamieni autobusem w obie strony to na cały pobyt wystarczy 40-60 minut. Dojście na pieszo w jedną stronę zajmie mniej więcej 40 minut. Na miejscu spędzić można nieograniczoną ilość czasu. Poza samymi kamieniami i polami nic tam nie ma. Można jednak zostać na dłużej i urządzić sobie piknik lub zwyczajnie odpocząć z książką.

Wydarzenia w Stonehenge

W Stonehenge regularnie mają miejsca różne wydarzenia. Są to głównie wydarzenia dla dzieci i rodzin, na przykład z okazji Halloween lub innych świąt. Wszelkie informacje można znaleźć na oficjalnej stronie.

Najważniejszymi wydarzeniami są oczywiście przesilenie letnie oraz zimowe. W tym czasie tłumy gromadzą się wokół kamieni i wszyscy razem świętują. Uczestnicy mają także okazję podejść do kamieni.

2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *