Thassos, Thasos lub Tasos (wszystkie nazwy są poprawne) to urocza i spokojna wyspa położona w północnej Grecji nad Morzem Egejskim. Jest to największa wysunięta na północ wyspa grecka, którą dzieli od lądu jedynie 10 km. Znakiem rozpoznawczym Thassos są oliwki, wino tasyjskie oraz miód.
Greckie wyspy takie jak Mykonos, Santorini, Kreta czy Zakhyntos są na tyle popularne i rozleklamowane na całym świecie, że co roku odwiedza je tysiące turystów. Nie każdemu odpowiada klimat takich miejsc, które nawet w najmniejszym stopniu zostały skomercjalizowane. Jeżeli wolisz bardziej intymne miejsca, gdzie wieczory spędza się z lampką wina nad morzem, a nie w modnym klubie i gdzie dzikich plaż jest więcej niż tych turystycznych to wybierz Thassos. Ja miałam przyjemność spędzić na tej wyspie kilka dni i całkowicie zachwyciłam się pięknem i spokojem tego miejsca. Jest to jedna z tych wysp, na której możesz porządnie wypocząć na plaży, zanurkować w turkusowej wodzie, wybrać się na trekking w góry i do tego odwiedzić kilka archeologicznych kompleksów. A wszystko na spokojnie i w wolnym tempie, jak mawiają Grecy siga-siga, czyli powoli.
Kilka słów o Thassos
Wyspa położona jest w północno-wschodniej Grecji, 8 km od rejonu Tracji. Jest to największa wysunięta na północ wyspa grecka i 12 pod względem wielkości w całym kraju. Wyspa zamieszkana jest przez ponad 13 tysięcy mieszkańców, a największymi miastami są Limenaria, Theologos, Potamia oraz Thasos, które jest stolicą. Linia brzegowa liczy 115 km a część centralna zdominowana jest przez masyw górski, którego najwyższym szczytem jest Ipsario (1205 m. n.p.m).
Thassos jest bardzo żyzną wyspą, na której produkuje się owoce, miód, rośliny strączkowe, zboża. Wspomniane wino tasyjskie znane jest w całej Grecji i uchodzi za najlepsze w kraju. Uprawa oliwek również wiedzie prym na wyspie. A jedną z głównych atrakcji jest wizyta na plantacji drzew oliwkowych i poznanie sposobu uprawy oliwek. Na wyspie wydobywa się także marmur tasyjski, którego używa się do rzeźbienia, budowy pomników i budowli. Ze względu na tak żyzną ziemię i duże możliwości uprawy turystyka dopiero do niedawna zagościła na Thassos. Turyści zaczęli przyjeżdżać tam dopiero w latach 70-tych. Wyspa nie została skomercjalizowana tak jak inne greckie miejsca i dlatego jest tak wyjątkowa.
Jak dojechać
Na samej wyspie nie ma lotniska. Port lotniczy im. Aleksandra Wielkiego znajduje się na lądzie w pobliżu miejscowości Keramoti. To właśnie na to lotnisko latają loty czarterowe z Polski. Na Thassos dopłynąć można promem, który odpływa z dwóch miejscowości:
- Keramoti – podróż promem z tej miejscowości trwa tylko 45 minut. Prom dopływa na główny port w miejscowości Limenas. Te promy są dosyć popularne i odpływają nawet co 30 minut.
- Kavala – ten prom ma do pokonania znacznie dłuższy dystans, więc podróż trwa ponad 90 minut. Tę trasę pokonują dziennie jedynie 3 łodzie. Dopływają one do portu w Skala Prinos.
Trasa ta obsługiwana jest przez firmę Go-Thassos. Biletów nie można wcześniej zarezerwować, można je kupić dopiero przed podróżą. Jeżeli podróżujesz z Kavali to lepiej jest być trochę wcześniej, ponieważ prom jest dosyć mały i zabiera znacznie mniejszą ilość osób niż ten z Keramoti. Oba promy przewożą samochody, motocykle i zwierzęta.
Aktualny rozkład oraz ceny można znaleźć na stronie przewoźnika Go-Thassos.
Pogoda na Thassos
Najlepszymi miesiącami na podróż jest okres od połowy czerwca do połowy października. Wtedy też na wyspie panują przyjemne temperatury sięgające 30 stopni. Odczuwalny jest delikatny wiatr napływający z gór dzięki czemu wieczory są przyjemne i orzeźwiające.
Znaczny spadek temperatur i pora deszczowa przypada na wczesny grudzień aż do marca. Deszcze występują także w maju.
Gdzie szukać noclegu
Wyspa ma jedynie 390 km² w tym 115 km linii brzegowej, ale jest tam aż kilka większych ośrodków turystycznych, w których możesz szukać noclegu. Oto one:
Limenaria – malutka miejscowość na południowo-zachodniej stronie wybrzeża. W samej miejscowości znajdziesz wiele hoteli, tawern, sklepów spożywczych. Plaże dostosowane są do turystów, możesz wynająć leżaki, parasole. Również obok miasta znajdziesz wiele hoteli i kurortów, które są bardziej intymne i spokojniejsze.
Skala Potamias – wschodnia część wyspy jest bardziej turystyczna niż zachodnia. Skala Potamias jest sporym ośrodkiem turystycznym, ale miasto nie jest skomercjalizowane. Jest tam mała zatoczka, port i promenada. Dobre miejsce na rodzinne wakacje z dala od tłumów.
Golden Beach – największy ośrodek turystyczny na Thassos z wielkimi hotelami i kurortami. Z Golden Beach jest blisko do innych atrakcji na wyspie, ale jest to bardzo popularne miejsce, więc o spokój i intymność szczególnie w sezonie może być trudno.
Co zobaczyć na Thassos (najpiękniejsze miejsca)
Wzdłuż wybrzeża biegnie droga krajowa numer 69, która ma długość ponad 110 km. Większość atrakcji znajduje się właśnie na tej drodze z wyjątkiem górskich miasteczek. Oto kilka miejsc na Thassos, które miałam okazję zobaczyć w przeciągu kilku dni.
Miasto Thassos (Limenas)
Stolicą wyspy jest miasto Thassos. Żeby uniknąć zamieszania z taką samą nazwą wyspy i stolicy, mieszkańcy nazywają miasto Limenas Thasou lub po prostu Limenas. Z języka greckiego Limenas Thasou oznacza „port Thasos”. W stolicy bowiem znajduje się największy na wyspie port pasażerski i rybacki. Obecne miasto wybudowano na zachód od antycznego miasta. Dziś między nowoczesnymi budynkami znaleźć można pozostałości po antycznych budowlach, takich jak:
- Brama Zeusa i Hery
- Sanktuarium Herkulesa
- Akropolis
- Agora
- Odeon
W Limenas znajdziesz także Muzeum Archeologiczne, plażę miejską, restauracje, kawiarnie i hotele.
Plaża Saliara
Najbardziej pocztówkową plażą na wyspie jest oddalona 5 km od Limenas – Saliara. Plaża ta znana jest z turkusowej i czystej wody oraz białego piasku z maleńkimi marmurowymi kamyczkami. Saliara króluje w przewodnikach i blogach, więc postanowiliśmy się tam wybrać. Dojazd na plażę możliwy jest jedynie własnym samochodem. Kierując się z Limenas po 2 kilometrach trzeba zjechać w boczną drogę, po której jazda nie jest zbyt przyjemna. Przez ponad 3 km jechaliśmy po bardzo zakurzonej, kamienistej drodze w ślimaczym tempie. Na miejscu dostępny jest spory parking, za który nie trzeba płacić, ale tylko dlatego, że wstęp na plażę jest płatny. Cena za dwie osoby wynosi €20 i zawiera parasol, dwa leżaki i dwa napoje w barze. Plaża jest dosyć mała, więc trzeba przyjechać z samego rana, żeby zająć miejsce.
Saliara wygląda przepięknie na zdjęciach – to fakt. Na fotkach poniżej widać piękny turkusowy kolor wody w otoczeniach klifów. W rzeczywistości woda nie jest do końca czysta. Być może trafiliśmy na zły okres, ale tego dnia glonów było pełno. Do tego wysokie i mocne fale skutecznie utrudniały snurkowanie. Moim zdaniem na Thassos znaleźć można ładniejsze i darmowe plaże, o których będę jeszcze pisać 🙂
Panagia i Muzeum Oliwy
Panagia to urocza wieś położona na niewielkim wzniesieniu z widokiem na wybrzeże. W Panagi warto jest odwiedzić Muzeum Oliwy (Olive Oil Museum). Jest to malutkie muzeum prezentujące maszyny używane do obróbki oliwek i produkcji oliwy. Przy muzeum znajduje się sklep, w którym możesz kupić wyroby spożywcze i kosmetyczne z oliwy, a także ręcznie robioną biżuterię.
Skala Potamias
Na wschodnim wybrzeżu Thassos znajduje się dużo ośrodków turystycznych i miejskich plaż. Mnie udało się odwiedzić malutką miejscowość Skala Potamias, która bardzo mi się spodobała. Myślę nawet, że przy okazji kolejnego wypadu na Thassos tam właśnie będę szukać hotelu. Jest to małe miasteczko położone nad portem. Znajduje się tam kilka hoteli, pensjonatów, kawiarenek. Jest tam bardzo spokojnie i można dobrze odpocząć. Do tego z wybrzeża rozpościera się piękny widok na pasma górskie. W Skala Potamias możesz zatrzymać się chociaż na krótki spacer lub frappe w jednej z kawiarenek.
Aliki (plaża i centrum archeologiczne)
Na południowym-wschodzie warto jest odwiedzić centrum archeologiczne Aliki oraz zatokę o tej samej nazwie. Kompleks archeologiczny podzielony jest na dwie części. Pierwsza to miasto, które zamieszkane było 3000 lat p.n.e. Druga to starożytny kamieniołom, w którym wydobywano marmur. Kompleks można odwiedzić za darmo codziennie do godziny 17:00. Zaraz obok kompleksu zobaczysz malutką i uroczą zatokę Aliki. Woda w zatoce jest bardzo spokojna, czysta i wprost idealna do pływania i snurkowania. Wokół zatoki znajdziesz kilka restauracji, więc można liczyć na obiad z widokiem na morze.
Monastyr Michała Anioła
Największym monastyrem na wyspie jest monastyr pod wezwaniem Michała Anioła. Historia tego miejsca sięga aż XVIII wieku i co ciekawe jest to w całości monastyr żeński. Monastyr został wybudowany na krawędzi klifu i z głównego dziedzińca podziwiać można cudowny widok na otwarte Morze Egejskie. Siostry zakonne opiekujące się miejscem są bardzo sympatyczne i z uśmiechem na ustach witają podróżników. Wymagają od przyjezdnych odpowiedniego ubioru, czyli zakrytych ramion oraz kolan. Przy wejściu oferują chusty, które można założyć na ubranie i zakryć ciało (chusty są wyprane i świeże).
Giola Lagoon
Bez wątpienia największą i najbardziej obleganą atrakcją jest Giola Lagoon. Jest to naturalny basen znajdujący się na krawędzi 8-metrowego klifu. Woda w Giola Lagoon jest czysta i wprost idealna do nurkowania. Oczywiście ze względu na dużą głębokość nurkować powinni jedynie doświadczeni pływacy. Na miejsce prowadzi dosyć wymagający 15-20 minutowy spacer. Koniecznie zabierz ze sobą wodę, ponieważ przy samym basenie nie ma barów. Malutka restauracja znajduje się jedynie przy parkingu.
Plaża Notos
Moja ukochana plaża na wyspie – Notos. Plażę odkryliśmy zupełnym przypadkiem wracając drogą krajową do hotelu. W oddali zobaczyliśmy turkusową wodę oraz kilka żaglówek. Okazało się, że plaża Notos jest po prostu cudowna. Nie ma tam możliwości wynajęcia leżaków czy parasoli. Nie znajdziesz też tam restauracji czy baru. Jest tam za to mało ludzi oraz genialna woda do pływania i snurkowania. Nie lubię dużych, tłocznych plaży, więc Notos była dla mnie strzałem w dziesiątkę.
Jeżeli podróżujesz samochodem to pojazd należy zaparkować przy drodze. Zabierz też ze sobą kapelusz, ponieważ na plaży jest bardzo mało cienia.
Theologos
W samym centrum wyspy, na wysokości 220 m.n.p.m. położona jest malutka miejscowość Theologos. Miasto powstało już w XIII wieku, a za czasów panowania tureckiego było nawet stolicą wyspy. Dziś na stałe mieszka tam 800 osób. W czasie lata mieszkańcy trudnią się turystyką, a zimą chowem bydła i uprawą rolną. Do Theologos warto jest wybrać się do jednej z tamtejszych restauracji, które specjalizują się w daniach mięsnych.
Limenaria
Drugim po Limenas miastem o największej ludności jest Limenaria. Jest to ważny ośrodek turystyczny, w którym znajdziesz wiele hoteli, restauracji i kawiarenek. Ponad kilometrowa linia brzegowa z plażami gwarantuje, że znajdziesz zaciszne miejsce na odpoczynek z dala od innych osób. Polecam wybrać się tam na wieczorny spacer i kolację w lokalnej tawernie.
Dzika plaża Klisma South
Na zachodnim wybrzeżu znów przypadkiem odkryliśmy dziką plażę o nazwie Klisma South. Jest to mała, kamienista plaża, która być może nie nadaje się do pływania ze względu na kamienisty brzeg, ale jest naprawdę piękna. Warto jest wybrać się na Klisma South na spacer lub piknik. Plaża jest schowana, więc jest duże prawdopodobieństwo, że nie spotkasz innych osób.
Kuchnia Thassos: potrawy grzechu warte
Ważną częścią wielkich, greckich wakacji jest oczywiście jedzenie! Nie tylko jedzenie, a biesiadowanie w greckich tawernach. Grecy uwielbiają spędzać wieczory w tawernach z bliskimi. Na Thassos spróbować można wszystkich lokalnych greckich dań. Polecam w szczególności dania z grilla takie jak faszerowane warzywa, owoce morza, mięso. Spróbuj dipów takich jak tzatziki czy pasta feta. Nie zapomnij także o słodkościach: loukoumades, bougatsa czy baklava. No i oczywiście słynna grecka kawa frappe, która postawi na nogi każdego. Ciesz się grecką kuchnią i próbuj jak najwięcej smaków.
Pamiętaj, że greckie tawerny zawsze oferują deser w gratisie. Może być to mała słodkość, owoce lub ouzo. Na koniec posiłku kelner sam poda do stolika prezent od szefa kuchni 🙂
Thassos: informacje praktyczne
- Walutą jest euro. Płatności kartą są możliwe w większości miejsc.
- Językiem urzędowym jest grecki, ale z łatwością można porozumieć się po angielsku.
- Niektóre z plaży są płatne. Warto jest zapytać o cenę przed zajęciem miejsca.
- Po wyspie możesz poruszać się wynajętym samochodem, wynajętym quadem/rowerem lub też autobusami. Trasy między miastami i wioskami obsługuje firma KTEL.
- Taksówki najlepiej jest zamawiać w hotelu lub poprosić recepcję o namiar na prywatnego taksówkarza.
Ciekawe fakty
🌍 Położenie | Grecja |
🧑🤝🧑 Ludność | 13.765 |
💬 Język urzędowy | grecki |
🌤 Klimat | śródziemnomorski |
💰 Waluta | euro (EUR) |
⛪ Religia | prawosławie |
⏰ Strefa czasowa | UTC +2 – zima; UTC +3 – lato |
🍜 Lokalna kuchnia | bougatsa, tzatziki, ktipiti, dolmady, sałatka grecka, suvlaki, musaka, owoce morza, ryby, jagnięcina |
🗽 Atrakcje | Limenas, Saliara, Panagia, Skala Potamias, Aliki, Giola Lagoon, Notos, Theologos, Limenaria |
5 komentarzy